Foto:Ministarstvo finansija;

"22,6 milijardi dinara je predviđeno budžetom Republike Srbije za 2024. godinu na ime projekta Expo 2027. Ministarstvo finansija nije navelo na koji način, za šta i sa kojim ciljem će taj novac biti utrošen, iako je to zakonska obaveza", navodi se u saopštenju Stranke slobode i pravde.

Preciziraju da aktuelna vlast planira da potroši u naredne četiri godine preko 90 milijardi evra.

„Naprednjačka vlast planira da u naredne četiri godine ukupno potroši preko 90 milijardi dinara za ovaj projekat. Iako zakoni drugačije nalažu, za ovaj projekat nemamo studiju opravdanosti, kost benefit analizu, niti bilo koju drugu analizu ili plan koji bi pokazali opravdanost projekta“.

Navodi se da je to dato kao informacija u predlogu budžeta o projektu Expo, pored planiranih iznosa, može se videti na sledećoj slici.

Foto:SSP

„Prof. dr Vladimir Obradović, narodni poslanik poslaničke grupe Pravac Evropa – SSP, PSG, Preokret, Sloga postavio je pitanje ministru Malom 13.9.2023. godine i nije dobio odgovor u roku od 30 dana koji je određen Poslovnikom. Isto pitanje postavio je direktno i ministru Siniši Malom tokom javnog slušanja u Narodnoj Skupštini, ali sem populističke priče, nikakav dokument ni dalje nije stavljen javnosti na uvid“, navodi se u saopštenju.

iz SSP se pitaju da Ako je ovo toliko dobar projekat kao što ga Vlada i ministar Mali predstavljaju, postavlja se pitanje zašto kriju dokumentaciju, zašto je ne podele s narodom pa da se svi radujemo tom izvrsnom poduhvatu.

„Javne investicije u projekat Expo 2027 sa Nacionalnim stadionom (33,4 milijardi), iznose više nego javne investicije u zdravstvo (15,8) i obrazovanje (17,6) zajedno (35,6 milijardi), što se može videti na sledećem grafikonu“.

Foto:SSP

„Napominjemo još jednom da za ovo nema nikakve javno objavljene investicione dokumentacije. Vlast misli da je normalno ovako građanima predstaviti kako se troši novac ali Fiskalni savet ne misli, kao ni mi“.

O Lex Specialis 

„Paralelno sa zakonom o budžetu ide i Lex Specialis  koji suspenduje pojedine zakone kako bi se pljačka legalizovala. Najviše zabrinjava, na to upozoravaju i Transparentnost Srbija i Fiskalni savet, suspendovanje odredaba zakona koji se odnosi na javne nabavke čime se otvara praktično neograničena odgovornost za korupciju epskih razmera. 

Sličan zakon koji se odnosio na linijsku infrastrukturu, Vlada je donela 2020. godine i sadržao je suštinski iste odredbe. Taj zakon je kritikovan od strane Evropske unije te ga je Narodna skupština ukinula 2023. godine. 

PROČITAJTE JOŠ

Sada shvatamo da je to zapravo bio jeftin politikantski manevar naprednjačke Vlade kojim sporne odredbe ukidamo u jednom zakonu, a uvodimo ih ponovo u drugom.

Predlažemo Vladi da odustane od ovog posebnog zakona ili ako pak neće, iskreno ima savetujemo da u njega dodaju i amnestiju od Krivičnog zakona jer je moguće da će im to biti korisno u budućnosti“, zaključuje se u saopštenju. 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare