Aleksandar Vučić
Foto: Martin Bertrand / imago stock&people / Profimedia

Ovih dana kineska kompaniji Mei Ta u Bariču, koja ostvaruje odličan profit, otpušta 370 radnika državljana Srbije da bi na njihovo radno mesto zaposlila strane državljane za manji iznos novca. Uz to ova kompanija ispušta opasne otpadne vode u reku Savu, oštećuje zaštitni nasip koji je sprečio veću katastofu tokom poplava 2014. godine. Ekološki aktivisti su u više navrata o ovome obaveštavali nadležne institucije, ali bez ikakve reakcije, kaže se u saopštenju Resornog odbora Srbija centra - Srce, koji prenosimo u celosti.

Prisetimo se i uslova u kojima su živeli i radili radnici u Ling Longu, ekoloških rizika u istočnoj Srbiji, povreda i ponižavajućih uslova rada u Juri, da ne nabrajamo dalje.

Da li mi kao poreski obveznici plaćamo skupo Vučićeva „prijateljstva“ sa pojedinim državama i lažne uspehe aktuelne vlasti u privlačenju stranih investicija? Aktuelna vlast godinama predstavlja Srbiju kao državu posebno atraktivnu za strane investicije, hvaleći se novim radnim mestima i povećanjem poreskih prihoda. Kineske kompanije zauzimaju značajno mesto među stranim investitorima.

Ali, ako snimimo činjenično stanje, videćemo da je reč je o kompanijama koje dobijaju subvencije od države koje idu i do 140.000 evra za jedno radno mesto, besplatno zemljište, infrastrukturu i jeftinu niskokvalifikovanu radnu snagu. Radi se o kompanijama koje se bave eksploatacijom naših resursa, “prljavim“ tehnologijama koje ugrožavaju našu životnu sredinu. Osim toga, zaposleni u ovim kompanijama uglavnom rade manuelne poslove, često i u pelenama, izloženi pritiscima, bez odgovarajuce zaštitne opreme i prava na sindikalno organizovanje, u potpunoj neizvesnosti da li će ih sutra na vratima fabrike dočekati otkazi.

PROČITAJTE JOŠ:

A upravo to se dešava. Stranka Srbija centar zalaže se za drugačiju strategiju privlačenja stranih investitora koja bi podrazumevala poštovanje dostojanstva radnika, njihovu bezbednost na radu, pravo na odgovarajuće pauze, odmore i sindikalno organizovanje. Zatim, potrebno je fokusirati se na privlačenje visokotehnoloških kompanija koje bi zaposlile obrazovan kadar koji bi doprineo našoj privredi inovacijama, novim znanjima, kreativnošću. Na ovaj način iz Srbije bi se izvozili visokosofisticirani proizvodi, a u zemlji bismo zadržali naše mlade, obrazovane ljude, umesto da jeftino izvozimo sirovine uz nepoštovanje osnovnih ekoloških standarda, zaključuje se u saopštenju.

BONUS VIDEO: Zrenjaninci ispred fabrike Ling Long

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare