Miloš Vučević, Aleksandar Vučić, Aleksandar Šapić, Ivica Dačić i Milica Đurđević Stamenkovski Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

"SNS nastavlja s rasprodajom srpskih resursa, od zemljišta i simbola do ključnih društvenih sistema, čime su ugroženi obrazovanje i zdravstvo kao stubovi društva. U trenutku kada građani sve češće moraju tražiti privatno lečenje i pomoć za najosnovnije medicinske troškove, prosveta i ugled nastavnika srozavaju se, a privilegovana elita šalje svoju decu u najbolje škole, dok roditelji u Srbiji sami obezbeđuju sredstva za higijenu u učionicama. Uz projekte poput EKSPO 2027 i gradnje stadiona, postavlja se pitanje prioriteta vlasti i budućnosti u kojoj bi obrazovanje postalo motor društvenog razvoja", ističe u autorskom tekstu za portal Nova.rs profesor i član Predsedništva Stranke slobode i pravde, Vladimir Obradović.

Autorski tekst profesora Vladimira Obradovića prenosimo u celosti:

Vladimir Obradović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Jasno je i vidljivo da SNS nemilice rasprodaje imovinu Srbije – zemljište, rudna bogatstva, simbole kao što su Sajam, Beograđanka, Hotel Jugoslavija, Geneks kula. Čak su i Sava centar prodali Miškoviću, onom istom Miškoviću za koga su tvrdili da je najveći zlotvor Srbije, koga su hapsili, a zatim mu isplatili višemilionsku odštetu. Taman da ima da kupi Sava Centar. Neka se spremi Marakana za prodaju.

Rasprodaja se nastavlja sa zdravstvenim i obrazovnim sistemom. Srpsko zdravstvo otežano pruža zdravstvene usluge. Građani su primorani da se okreću privatnom sektoru i da poslednji dinar daju za lečenje sebe i svojih bližnjih. Otuda svakodnevno i dobijamo poruke da SMS-om pomognemo lečenje najčešće nekog deteta čija porodica nije u stanju da finansira preskupo lečenje, a država je skrenula pogled na drugu stranu.

Pročitajte još:

Plate u prosveti koje su ispod republičkog proseka, jasno govore o nameri vlasti da i ovaj sistem koji koliko toliko funkcioniše, u potpunosti ugasi. U prilog tome govore i svakodnevni primeri nasilja u vrtićima i školama, sporni izbori za dekane, ostavke dekana, članovi saveta visokoškolskih ustanova regrutovani iz redova partijskih poslušnika, postavljanje Marka Atlagića na čelo skupštinskog  Odbora za prosvetu.  Nastavnika i profesora se sete samo kada treba da nađu nekog da korumpiraju kako bi pozitivno govorio o državnim projektima tipa kopanje litijuma. Korupcija nije nužno u novcu, već i u privilegijama novog SNS „džet seta“, neopterećenog obrazovanjem, kulturom ni moralom, ali koji se bahati po Srbiji svakodnevno.

Za SNS novokomponovanu vlast i njima prateću elitu ovo urušavanje prosvete  donosi višestruke koristi. Prvo, u lošem obrazovnom sistemu, uz pomoć rijalitija, narod će biti sve manje obrazovan i shodno tome lakši za kontrolu od stane nedemokratske vlasti. Drugo, novopečena elita koja je stekla novac u poslednjih desetak godina na nameštenim i preplaćenim poslovima od strane države će moći svojoj deci da obezbedi školovanje u privatnim školama. Deca onih koji su u prvom krugu SNS kartela, školuju se po najboljim svetskim školama i fakultetima, dok roditelji u Srbiji konstantnu donose novac u školi za toalet papir i sapun.

EKSPO 2027, nacionalni stadion, izmeštanje Beogradskog sajma i Savskog mosta, stadioni sa grejanjem po Srbiji. Nemoguće je da država ima para za ove preplaćene projekte – govorimo o desetinama milijardi evra, a nema za plate nastavnika, učila, pa čak ni za sredstva za higijenu dece. ‘oće centrala jednom da pogreši, ali ne sto puta.

Obrazovanje mora postati motor razvoja ovog društva. Živimo u eri znanja. Jedan mobilni telefon košta npr. hiljadu evra. U njemu ima materijala (staklo, plastika metal) u vrednosti možda dvadesetak evra. Sva razlika do hiljadu je znanje. SNS usmerava državu i narod prema ovih dvadeset evra, a ne prema onih devetsto osamdeset.

Prosvetni radnici moraju imati ugled, visok standard, plate ali i druge beneficije u društvu. U Srbiji su tradicionalno najugledniji ljudi u svakoj sredini bili lekar, učitelj, sudija. Dok to ne vratimo, nemamo se čemu nadati.

Moramo to brzo da uradimo da u najbližoj budućnosti ne bismo dobijali poruke tipa „da nastavnica fizike ostane u našoj školi i dalje, pošaljite poruku na sledeći broj…“

BONUS VIDEO: Šapić se na sednicama svađa sa ekranom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare