Konstitutivna sednica Narodne skupštine biće održana 6. februara, a u javnosti se već danima govori o tome da bi opozicija mogla da opstruiše njen rad. Među koalicionim partnerima u okviru liste “Srbija protiv nasilja” još uvek se vode razgovori o tome na koji način bi moglo to da se uradi, i kako saznajemo, nekoliko opcija je u opticaju. Ono što je sasvim izvesno, pred građanima Srbije je još jedna burna sednica parlamenta.
Kako saznaje portal Nova.rs, predstavnici opozicije u narednim danima imaće niz sastanaka kako bi koordinisali svoj rad pred konstitutivnu sednicu Skupštine Srbije. Ono što je sasvim izvesno, navode naši izvori, da će postojati „određena reakcija“.
„U opticaju je nekoliko scenarija, a na koji način ćemo delovati u parlamentu zavisiće od dogovora celokupne koalicije „Srbija protiv nasilja“. Ono što je sasvim sigurno, to je da će određena vrsta opstrukcije rada biti organizovana“, navodi naš sagovornik.
Jedan od nosioca liste “Srbija protiv nasilja” i predsednik “Narodnog pokreta Srbije” Miroslav Aleksić skoro je izjavio da je realno očekivati neku vrstu opstrukcije rada parlamenta i borbu opozicije kroz parlament.
O kakvoj vrsti opstrukcije je reč upitali smo Aleksića, koji je za portal Nova.rs rekao da će se o metodama opstrukcije dogovarati u okviru koalicije.
“Svakako da ćemo činiti sve što može da da najbolje rezultate, da se ova izborna krađa, u kojoj su uhvaćeni, obelodani i da dođe do ponavljanja izbora, zatim čišćenja biračkog spiska i promene izbornih uslova”, rekao je Aleksić za naš portal.
Nešto konkretniji u svojoj izjavi za portal Nova.rs bio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
“U narednim danima na nivou koalicije donećemo odluku o tome da li ćemo i na koji način učestvovati na toj sednici, ali i generalno u radu parlamenta.
Jedan od lidera SPN u izjavi za Betu bio je najkonkretniji i potvrdio da će poslanici biti na sednici.
„Naši poslanici će 6. februara biti u Skupštini Srbije. To neće biti klasično prisustvo sednici već demonstracija neslaganja s konstituisanjem Skupštine zbog izborne krađe. Dogovorili smo se da ne učestvujemo u konsultacijama oko izbora i formiranja skupštinskih funkcionera i tela. Zahtevali smo da se sednica zakaže za posle 9. februara kada se očekuje rezolucija Evropskog parlamenta, ali naš zahtev nije prihvaćen“, rekao je sagovornik Bete.
A šta bismo mogli da vidimo u skupštini što već nismo?
Sredinom prošle godine videli smo po prvi put vuvuzele, pištaljke, povike, lupanje o poslaničke klupe – to je bio način opstrukcije rada parlamenta koji je opozicija preduzela kako bi iz sale “izbacila” tadašnjeg ministra državne uprave i lokalne samouprave Aleksandra Martinovića zbog skandalozne izjave i neprimerenih reči koje je uputio opozicionom poslaniku Srđanu Milivojeviću.
„Ja hranim troje dece, pa šta vi hoćete da kažete da samo vi imate i volite decu? Hoćete da sada nabrajamo ko od vas niti je u braku niti ima decu, nego umesto dece hrani kuče, mače i zlatnu ribicu ribicu. Kako vas bre nije sramota“, izjavio je tada Martinović.
U ovom slučaju ta metoda bila je delotvorna jer je Martinović vrlo brzo napustio sednicu a potom i zgradu Narodne skupštine.
Oprobanom metodom pokušala je opozicija da opstruiše rad i nekoliko meseci kasnije, početkom septembra, međutim tada “nije prošlo”.
Predsednik skupštine Vladimir Orlić je odbijao tokom nekoliko dana da prekine sednicu i odlučio je da u salu uvede više desetina pripadnika obezbeđenja, ali i da paralelno sa zvucima vuvuzela i pištaljki čita tačke dnevnog reda, poziva poslanike da glasaju za novog ministra privrede ali i za rebalans budžeta.
Nekoliko godina i sativa ranije, krajem 2018. godine, jedan deo opozicije odlučio je da u potpunosti bojkotuje rad, izađe iz sale a potom i noć provede u skupštinskom holu, zbog toga što su predstavnici vladajuće većine “pojeli” vreme za raspravu o budžetu i time onemogućili opoziciji da govore o najvažnijem zakonu države.
Nekoliko dana kasnije počeli su u Srbiji protesti pod nazivom jedan od pet miliona, te su se narodni poslanici pridružili narodu na ulicama i odlučili da nastave sa bojkotom skupštine i ne prisustvuju sednicama.
Da li će opozicija krenuti nekom od utabanih staza ili će izabrati neku do sada neisprobanu metodu nije poznato. Kada je reč o delotvornosti već isprobanih može se reći da su one u pojedinim slučajevima dovele do željenih rezultata ali da većina nije imala gotovo nikakav efekat.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare