Prema rečima višeg savetnika američkog Stejt departmenta Dereka Šolea, SAD pojačavaju diplomatski pritisak na Kosovo i Srbiju kako bi sprečile širenje nasilja na Zapadnom Balkanu. Formiranje ZSO je hitno pitanje i kosovski premijer Aljbin Kurti to razume, rekao je Šole, prenosi Albanijan post.
„Zabrinuti smo zbog širenja nasilja. Poslednje što neko od nas sada želi je kriza u ovom delu sveta, s obzirom na to da imamo najveću krizu od Drugog svetskog rata, nedaleko od Balkanskog poluostrva”, rekao je Šole u intervjuu za britanski „Fajnenšel tajms“.
Šole je naveo da SAD ne žele da se situacija na severu Kosova ponovi, prenosi Kosovo online.
„Ne želimo da se nađemo pred diplomatijom koja deeskalira krizu. Prvo registarske tablice, pa barikade, ne želimo ništa slično u narednim danima”, dodao je Šole.
Prema njegovim rečima, poslednjih meseci bila je retka prilika da se postigne dogovor, jer su se Kosovo i Srbija dogovorili da ostave po strani pitanje registarskih tablica, fokusirajući se na sporazum zasnovan na francusko-nemačkom predlogu.
„Mislim da postoji srednji put kojim možemo da idemo, inače se ne bismo trudili oko toga“, rekao je Šole, dodajući da je optimista da bi sporazum između Kosova i Srbije mogao da bude ostvariv.
On je naveo da se u tri koraka može postići sporazum između Kosova i Srbije na osnovu francusko-nemačkog predloga.
„Prvi korak je da Kosovo i Srbija normalizuju odnose bez potpunog međusobnog priznavanja, kao što su to učinile druge zemlje. Barem kao početni korak. To je način da se Kosovo stavi na evroatlantski put”, kaže Šole.
Da bi se to postiglo, Šole tvrdi da obe strane moraju da pokažu spremnost na kompromis.
„Srbi će na kraju morati da prihvate određeni nivo suvereniteta. Kosovo bi trebalo da svojim srpskim građanima da veću autonomiju, posebno formalnu Zajednicu srpskih opština na severu. Rekao sam premijeru Kosova Aljbinu Kurti, da je to pitanje hitno, i on je razumeo važnost”, rekao je Šole.
Prema njegovim rečima, jedan od razloga zašto SAD insistira na sporazumu između Kosova i Srbije je „uklanjanje ruske poluge iz Srbije“.
“Srbija, dugo zavisna od ruske energije, počela je da diverzifikuje svoje izvore energije i smanjuje rusku podršku. Ovo je pitanje Kosova ostavilo kao poslednju polugu koju Moskva ima nad Beogradom, aspekt koji Vašingtonu ne izmiče“, rekao je on.
Bonus video: Vučić razgovarao sa Derekom Šoleom i pozvao SAD da utiču na Prištinu