Osporavanjem prijave Srpske liste za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara, pokret Samoopredeljenje pokušava da se predstavi svojim biračima kao "jedini pravi zaštitnik" Kosova od Srbije, čijeg glasnogovornika predstavlja upravo Srpska lista, ocenjuju prištinski analitičari.
U dosadašnjoj izbornoj praksi na Kosovu nije se dogodilo da preporuka Kancelarije za sertifikaciju političkih partija i kandidata bude odbijena, posebno kada ispunjavaju sve uslove predviđene zakonom o opštim izborima i unutrašnjim dokumentima Centralne izborne komisije (CIK), čega su, po ocenama političara, bili itekako svesni u pokretu Samoopredeljenje premijera Aljbina Kurtija.
Takođe su računali na žalbu Izbornom panelu za žalbe i predstavke koji čine sudije osnovnih i Apelacionog suda i koji su se uvek do sada striktno držali odredaba zakona pa su tako reagovali i ovog puta time što su u odgovoru na žalbu naložili CIK-u da sertifikuje Srpsku listu.
Time je „spor“ oko prijave Srpske liste trebalo da bude okončan jer po rečima član CIK-a iz redova Samoopredeljenja Samija Kurtešija, ne postoji mogućnost da Vrhovni sud Kosova kao najviša instanca u proceduri žalbi donese drugačiju odluku.
Kurteši je tada najavio da se neće žaliti na oduku Izbornog panela ali je u nastavku igre u kojoj se predstavlja kao „jedini pravi zaštitnik“ od Srbije, Samoopredeljenje u zakonskom roku predalo žalbu Vrhovnom sudu Kosova uz obrazloženje da znaju da po zakonu ne može biti doneto drugačije rešenje ali da je „vreme da Vrhovni sud Kosova ima u vidu delovanje kriminalno i terorističko delovanje Srpske liste“.
U Samoopredeljenju su svesni da odluka Vrhovnog suda ne može biti drugačija od odluke Izbornog panela ali nastavljaju da igraju ulogu onih koji navodno jedini brane Kosovo od Srbije, što je po ocenama analitičara, deo nacionalističke agende koju Samoopredeljenje s jedne i Srpska napredna stranka (SNS) s druge strane, sve vreme igraju, podržavajući time jedna drugu na vlasti i onemogućavajući nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
Poslednja istraživanja javnog mnenja na Kosovu pokazuju da će Samoopredeljenje pojedinačno gledano verovatno dobiti najviše glasova na izborima 9. februara, ali da neće moći da formira većinu u novom sazivu parlamenta.
Procene govore da bi Samoopredeljenje moglo da osvoji najviše 30 do 35 odsto glasova i da postoje sve veći izgledi da ujedinjena opozicija formira novu vlast na Kosovu posle izbora 9. februara.