Sednica Vlade Srbije koja je u utorak održana u Palati Srbija dokazala je da mi zaista nemamo ni premijera, ni ministre. Na osnovu viđenog, da se zaključiti da ne postoji nijedan projekat u ovoj državi o kojem ne odlučuje predsednik Aleksandar Vučić. Kad se tome doda izjava v.d. direktorke Infrastruktura železnica Srbije Jelene Tanasković, koju je dala na saslušanju u tužilaštvu u vezi rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, logičan sled je da odgovornost za tragediju treba tražiti na adresi Andrićev venac broj 1.
“Tematska sednica Vlade, na kojoj će prisustvovati predsednik Aleksandar Vučić”. Tako je najavljena sednica koja je u utorak održana u Palati Srbija, a gde su građani u direktnom prenosu mogli da vide na koji se način donose sve odluke u našoj državi.
Darko, Zlatibore, Irena, Jagoda… preslišavao je redom predsednik Aleksandar Vučić ministre u Vladi Miloša Vučevića. I oni su se odazivali kao u “pačijoj školi” i zapisivali sve ono što im je naloženo.
A naloženo je svašta. Predsednik je, tako, rekao premijeru da Vladu treba da rekonstruiše od marta do maja nastupajuće godine. Zahtevao je od ministara i da formiraju tim koji će se baviti eventualnim sankcijama SAD protiv Naftne industrije Srbije. Taj tim će imati i jedan poseban zadatak – da drži na oku direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar dobio je zaduženje da pet, četiri ili tri dana pred Novu godinu kaže ljudima šta mogu da očekuju u vezi listi čekanja
“I po pitanju katarakte i po pitanju ortopedskih pomagala i po pitanju magneta i slajsnih skenera. Svega“, rekao je Vučić.
Tražio je i da se ubrzaju radovi na Moravskom koridoru do Vrnjačke Banje i od Šapca do Loznice… Za premijera Vučevića imao je i posebno zaduženje – da se smanje putovanja na egzotične destinacije.
Ovaj performans praktično je potvrdio ono što je na saslušanju u tužilaštvu rekla v. d. direktorka Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković. Ona je tom prilikom praktično svu odgovornost za projekat rekonstrkcije Železničke stanice u Novom Sadu prebacila na bivšeg ministra Gorana Vesića i predsednika Aleksandra Vučića.
Kako pokazuju dokumenti u koje je imala uvid Nova ekonomija, Tanasković je u iskazu pred tužiocem tvrdila da je Vesić insistirao da on vodi sve projekte, jer se tako dogovorio sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
“Ministar Vesić mi je rekao da je to jedini uslov da budem direktor (Infrastrukture železnice Srbije, prim. aut.), da prihvatim da on apsolutno upravlja i vodi sve projekte, jer je on navodno dogovorio sa predsednikom da se svi projekti isključivo tako vode”, rekla je Tanasković.
Da li sve ovo zapravo znači da tu “čuči” i odgovornost za tragediju u Novom Sadu i da je prava adresa Predsedništvo Srbije?
Politikolog Cvijetin Milivojević kaže da svi imamo utisak da je baš tako.
“Iako mi mislimo da se nijedna odluka u Srbiji ne može doneti bez amina Vučića, to ne abolira sve ove nesretnike koji su sedeli na ovoj sednici Vlade. Posebno ne abolira Miloša Vučevića koji je premijer, a navodno i predsednik najveće stranke u Srbiji. Ako Vučeviću ne smeta da mu Vučić bude šef, iako bi po logici stvari trebalo da budu obrnut, ako svima njima to ne smeta… Oni su njegovi saučesnici. Ako tužilaštvu ne smeta ono kad je Vuić preuzeo više od 1.000 strana o padu nadstrešnice kako je sam rekao nekoliko dana posle tragedije , onda su i oni saučesnici, jer Vučićev posao nije sudska vlast. Ako Ustavnom sudu ne smeta to što je on faktički, diktirajući ani Brnabić, preuzeo i Skupštinu, odnosno zakonodavnu vlast, onda su i oni saučesnici”, kaže Milivojević.
Smatra i da postoje dva ugla gledanja i dva moguća pristupa ovakvoj situaciji.
“Postoji mogućnost jednog stratekog komunikacionog nastupa, koji koriste studenti. Oni se uopšte ne obraćaju Aleksandru Vučiću, već institucijama. To je zaista dobar način, ignorišu ga, kao i njegovo permanentno iskakanje iz svojih ustavnih ovlašćenja. To izaziva dobru povratnu reakciju, jer takav pristup Vučića mnogo nervira. Oni ništa ne traže od njega, a on se sve više nudi, pa je dva puta dnevno na televiziji i pride jednom na Instagramu”, navodi Milivokeć.
Drugi pristup je onaj koji bi, kako kaže, trebalo da praktikuje opozicija.
“Ako zaista mislite da predsednica Skupštine Ana Brnabić ne donosi nikakve odluke, ako zaista mislite da to ne radi ni premijer Miloš Vučević, zašto ne tražite utvrđivanje Vučićeve odgovornosti? I zašto u tome niste dosledni. Da se stvari ne prekiidaju na pola, već da se izguraju do kraja”, pita Milivojević.
Advokat Ivan Ninić smatra da bi tužilaštvo moralo da reaguje i da pozove i sasluša Aleksandra Vučića u vezi rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
“Jelena Tanasković je rekla ono što svi znamo, da postoje paralelne strukture koje upravljaju pojedinim ministarstvima, javnim preduzećima i megalomanskim infrastrukturnim projektima. Činjenica je da pojedine državne sekretare, pomoćnike ministra i savetnike postavlja lično Aleksandar Vučić. Tim ljudima koordinira šef Vučićevog kabineta Ivica Kojić. Znači, predsednik republike preko svog kabieta uzurpira Vladu. Nemoguće je u takvoj situaciji raditi i uspostaviti subjektivnu odgovornost ljudi koji su na čelu tih resora”, kaže Ninić.
On smatra da bi tužilaštvo moralo da reaguje i sasluša predsednika Srbije.
“Vučić je čovek koji drži sve konce u svojim rukama, ali nikada nije odgovoran ni za šta. Poseban paradoks je to što tužilaštvo nikada ne sme da ga pozove i da ga sasluša. Posle izjave Jelene Tanasković, on bi morao da bude pozvan i saslušan. Jer, on je učestvovao u kontaminiranju dokaza, manipulisao je na konferenciji za štampu sa onim registratorima, a neposredno nakon nesreće rekao je da je imao uvid u hiljade stranica dokaznog materijala o rekonstrukciji železničke stanice. Dolazimo do situacije da mora da bude saslušan čovek koji sve vreme ometa istragu, usmerava je u određenom pravcu i prejudicira odluke nadležnih organa. Kao u slučaju Gorana Vesića, kad je pravosuđu praktično nacrtao kako treba u ovom slučaju da se ponaša”, kaže Ninić i zaključuje da izjava Jelene Tanasković nju ne oslobađa krivice, jer je bez obzira na sve što je iznela na saslušanju pristala da bude direktorka.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare