Ruski ambasador Aleksandar Bocan Harčenko grubo se umešao u unutrašnja pitanja naše države, kada je proteste građana protiv nasilja svrstao u kategoriju “obojenih revolucija” i uporedio s Majdanom. Ovo Bocan Harčenku nije prvi put da to radi, a razlog je prema oceni sagovornika Nove to što Moskvi nikako ne odgovara da Beograd bude demokratija.

Na pitanje da li vidi sličnosti između protesta “Srbija protiv nasilja” i takozvanih “obojenih revolucija, ruski ambasador je u intervjuu za “Novosti” odgovorio potvrdno.

Aleksandar Bocan Harčenko Foto:TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ

“Cilj obojenih revolucija je rušenje rukovodstva zemlje. Nije bitan razlog, koristi se svaka snaga – leva, desna, ona koja podržava Rusiju ili je protiv. Takvih pojava ima i sada. Na ciničan način je iskorišćena tragedija u beogradskoj školi. Ovo je svakako udarac na predsednika Vučića i vladu, koji vode suverenu i nezavisnu politiku, postižu dobre privredne rezultate u nelakim uslovima” rekao je Aleksandar Bocan Harčenko u maniru predstavnika srpskih vlasti i prorežimskih medija.

Pročitajte još...

Odmah je reagovao predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, koji je izjavio da ambasador Rusije mora hitno da se vrati u okvire svoje diplomatske misije i Bečke konvencije, te prestane da vređa građane Srbije stavljajući ih u ulogu stranih agenata i marioneta.

Dragan Đilas Foto: Ivan Dinić/Nova

“Svojim izjavama pokazuje da i pored godina provedenih u Srbiji ne razume našu zemlju i naš narod. Sanjajući Majdane i strane intervencije, on brani Vučića od svog naroda koji ne želi ni krv ni nerede, već upravo izlazak iz haosa i nesigurnosti u koje nas je ovaj režim gurnuo“, naveo je Đilas i dodao da Bocan Harčenko po ko zna koji put izgovara neistine o velikim dostojanstvenim protestima građana Srbije protiv nasilja.

“Nije se zaustavio na besmislenim tvrdnjama kako se protestima u Beogradu i eskalacijom napada na Srbe na severu Kosova rukovodi i koordiniše iz zapadnih centara. Nastavio je novom izjavom u kojoj mirne proteste ljudi u Srbiji poredi sa obojenim revolucijama i Majdanom, tvrdeći da je tragedija cinično iskorišćena za udar na vlast koja vodi suverenu politiku“, istakao je lider SSP.

“Mališa iz Moskve i dugajlija iz Beograda dobro sarađuju”

Istoričar i bivši ambasador naše države u Americi Milan St. Protić za novine “Nova” kaže da je koren svega u tome što je za Moskvu aktuelna vlast u Srbiji mnogo prihvatljivija nego neka demokratska.

Milan St. Protić Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

“To je sve očekivano. Ne šokira me. Naprotiv. Dobro je da svako pokaže pravo lice. Sve je dobro, maske su pale, što bi rekli komunisti. Činjenica je i odavno je poznato da Moskva smatra ne samo neprihvatljivim, već i štetnim, svaki oblik demokratije, svako slobodno iskazivanje volje građana. Bilo da je to u Rusiji, Ukrajini, Srbiji ili negde drugde. Što se mene tiče, dobro je što je ovo rekao, jer je sada jasno na kojim pozicijama njegova Vlada i njegov predsednik stoje. On je ambasador države u kojoj vlada autokratija od kad ona postoji, a mi se ovde borimo za demokratiju. Zato smo u raskoraku i nikad se nećemo razumeti. Pritom, moram da naglasim da ne idealizujem Zapad. I oni su nam odmagali i odmažu nam i danas”, navodi St. Protić.

Na pitanje da li ovakve izjave “iskaču” iz ovlašćenja jednog diplomate, odgovara:

“Ne možete to da sprečite, to je odnos velikih sila prema malim zemljama. Ruski ambasador ne može drugo nego ono što zastupa vlast u Moskvi. A činjenica je da se mališa iz Moskve i dugajlija iz Beograda dobro razumeju i da je aktuelna srpska vlast prihvatljivija Moskvi nego neka demokratska. Odatle i podrška ambasadora. Da zaključim, mislim da ovo uopšte nije loše, već nam je još jedna poruka da ćemo za demokratiju morati da se izborimo sami”, zaključuje St. Protić.

Poruke koje šalje ambasador Bocan Harčenko neretko su vrlo “problematične”. Sličnih primera bilo je i ranije.

Nediplomatska praksa

Govorio je da Zapad koristi nemire na Kosovu kao sredstvo pritiska na predsednika Aleksandra Vučića, kako bi ga saterao u ćošak i naterao da se pridruži antiruskim sankcijama. Nakon što je potpredsednik Narodne skupštine Borko Stefanović podneo Predlog rezolucije o uvođenju sankcija Rusiji, Bocan Harčenko je rekao da se Stefanovićev predlog ne poklapa sa više od 80 odsto srpske javnosti, čime je indirektno odlučio da se umeša u unutrašnju politiku suverene države.

U jeku krize na Kosovu i Metohiji, kada su bile postavljene barikade i kada je počelo intenzivnije da se razgovara o francusko-nemačkom predlogu, Bocan Harčenko izrazio je jasan stav da Zapad u rešavanju kosovskog problema „ponovo doliva ulje na vatru“.

Izneo je i očekivanje da Srbija ne učestvuje na međunarodnim konferencijama koje se održavaju bez prisustva Ruske Federacije.

Svakako najveću buru izazvala je njegova izjava da će konačni status Kosova i Metohije biti definisan „u drugim geopolitičkim uslovima” po završetku „sukoba sa Zapadom na teritoriji Ukrajine”, u kojem će kako je naveo – sigurno pobediti Rusija. Bocan Harčenko je tom prilikom istakao i da Srbija ne treba da prihvati Evropski plan za Kosovo, te da će za Rusiju, kao stalnu članicu SB UN, biti od značaja stav Beograda po pitanju eventualnog članstva Kosova u UN.

To se u srpskoj javnosti tumačilo kao poruka da će Rusija koristiti otvorena pitanja na Balkanu kako bi ostvarila svoje ciljeve u vezi sa okončanjem rata u Ukrajini.

BONUS VIDEO: Bil Brauder o Srbiji koja je odbila da uvede sankcije Rusiji i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar