Poslednji događaji na Kosovu i Metohiji potvrđuju neophodnost stvaranja platforme o KiM, tako da će „Otadžbina“ i u budućem periodu insistirati na tome.
Poslanička grupa Ujedinjeni je na prvoj sednici parlamenta Srbije kada se raspravljalo o pitanju Kosova i Metohije, a na kojoj je bio prisutan i predsednik Srbije, upravo insistirala na formiranju mešovitog skupštinskog tela sastavljenog od svih parlamentarnih stranaka, kao i predstavnika najznačajnijih nacionalnih institucija – SANU, SPC… – koje bi se bavilo pitanjem KiM.
„Smatramo da se podrška SPC podrazumeva u odbrani vitalnih srpskih interesa, ali stiče se utisak da je ona na liniji državnog vrha, tako da je za sada njena uloga dosta anemična“, kaže Slaviša Ristić, predsednik Pokreta Srba sa KiM Otadžbina i poslanik u Skupštini Srbije.
Šta se krije iza upravo završene epizode sa barikadama? „Otadžbina“ je javno upozorila da nijedan srpski zahtev nije ispunjen i da je ceo predsednikov scenario „spasavanja mira“ farsa. Nebojša Jović iz Pokreta za odbranu KiM čak tvrdi da Srbi nisu želeli da se povuku sa barikada i da su predsedniku Vučiću dali ultimatum da se povuče iz pregovora, u protivnom posle Božića dolaze pred Predsedništvo Srbije.
– Najkraće rečeno to je još jedna Vučićeva obmana sopstvenog naroda, kao i uzalud potrošena energija naroda. Vučiću nije prvi put da se pojavi kao spasilac mira na prostoru KiM. Nažalost, posle svake njegove spasilačke misije Srba i Srbije na KiM je sve manje i manje.
O tvrdnjama da Srbi nisu želeli da se povuku sa barikada ne mogu da svedočim, ali evidentno je da je izostala reakcija Kriznog štaba, čija je moralna obaveza bila da se posle tog „sudbonosnog“ sastanka u Raški obrati svojim građanima i kaže svoj stav o tom pitanju.
Da li napetosti, provokacije i incidenti na severu Pokrajine imaju veze sa francusko-nemačkim predlogom rešenja za KiM, o čijim detaljima Vučić tvrdi da mora ćuti i javnosti?
– Predsednik Aleksandar Vučić je dolaskom na vlast verovatno preuzeo određene obaveze, odnosno dao sasvim sigurno obećanja zapadnim mentorima o zauzimanju „konstruktivnog“ stava u pogledu rešavanja kosovskometohijskog pitanja. Evidentno je da mu vreme curi i da je sve što se dešava u poslednje vreme stavljeno upravo u tu funkciju. Njegov stav o francusko-nemačkom predlogu se menja gotovo na dnevnom nivou – jednog dana kaže da papir sa tim predlogom nije želeo ni da uzme u ruke, a već sutradan kaže da će o tome razgovarati.
Bilo bi normalno da predsednik o sadržini tog dokumenta – predloga – upozna pre svega Narodnu skupštinu, a i čitavu javnost.
Opširnije čitajte na portalu Danas.rs.
***
BONUS VIDEO – Švedska od danas predsedava unijom. Glavna pitanja za Srbiju – Kosovo i sancije Rusiji