Miroslav Aleksić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Nakon što je predsedenik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izneo šokantne tvrdnje o umešanosti kompanije "Rio Tinto" u izbore u Gvineji, državni aparat predvođen predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsednicom Narodne Skupštine Anom Brnabić krenuo je u napad na njega. U izjavi za "Novu" predsednik NPS poručuje da se raduje sednici o litijumu kako bi izneo još neke stvari o poslovanju kompanije "Rio Tinto".

Uoči redovnog zasedanja Skupštine Srbije koja će raspravljati o Predlogu Zakona o dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izašao je u javnost sa informacijama o umešanosti komapnije „Rio Tinto“ u izbore koji su se održali u Gvineji.

Kompanija Rio Tinto učestvovala je u nameštanju izbora u Gvineji kako bi došla u posed rezervi gvožđa i to je dokazano nakon sprovedenih istraga“, izjavio je na konferenciji za medije predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić.

Dodao je potom:

„Način na koji Rio Tintio radi širom sveta dovodi do zaključka da se može postaviti pitanje šta se krije iza želje i ambicije vlasti u Srbiji i stranih kapitalista da se čerupaju rudna bogatstva Srbije“, istakao je Aleksić.

Vučić, Brnabić, pa Rio Tinto

Nije prošlo mnogo vremena oglasili su redom: Vučić, Brnabićeva, pa i kompanija „Rio Tinto“.

„Nekim političarima kao da je posle kovida nešto u glavi krcnulo… Čuj, kaže Papua Nova Gvineja i održava konferenciju za novinare tim povodom. I ne čudi me kako su se završavale škole i jedva prolazili na popravnim ispitima“, kazao je Vučić.

Aleksandar Vučić Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ nr

Potom je, tradicionalno, govorio o tome da je Rio Tinto došao u Srbiju 2001. godine, a ista konstatacija našla se u obraćanju Ane Brnabić tim povodom.

Ana Brnabić Foto:TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

Tradicionalnim saopštenjem oglasila se i kompanija „Rio Tinto“,  odlučno odbacujući Aleksićeve tvrdnje, navodeći da je cilj da se skrene pažnja sa „litijumske sednice“ u Skupštini. Takođe, najavili su i tužbi protiv njega.

Biološki fakultet i Rio Tinto Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

„Rio Tinto ima nultu toleranciju na bilo koji oblik korupcije ili političkog i izbornog mešanja gde god da poslujemo u svetu. Rio Tinto je posvećen poslovanju po najvišim standardima integriteta i obezbeđivanju da naši projekti koriste zajednicama i zemljama domaćinima. Nastavljamo da razvijamo odnose sa svim zainteresovanim stranama kako bismo podržali dijalog zasnovan na činjenicama“, navodi se, između ostalog u saopštenju ove kompanije.

Ko brani Rio Tinto?

Lider NPS Miroslav Aleksić u izjavu za „Novu“ kaže da već dva dana od njegove konferencije za medije ceo državni vrh i medijska mašinerija na čelu sa Pinkom pokušava da odbrani Rio Tinto, stavljajući u fokus navodnu tužbu koju će Rio Tinto podneti protiv njega.

„To rade jer nemaju mogućnost da bilo šta što sam ja rekao demantuju i da argumentovano odgovore. Nemaju argumenata za odgovor na moju konferenciju o vezama naše vlasti sa Sorošem, Blerom, kao i to da je isti čovek bio direktor Rio Tinta kada se to dešavalo u Gvineji, kao i sada. Krenuli su sa napadima i uvredama da sam idiot, kao i da ja pričam neistine, a da nisu rekli šta je neistina“ – kaže Aleksić.

Miroslav Aleksić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Dodaje da su podaci koje je objavio, zapravo informacije koje je iznela Svetska banka, a na osnovu istrage njihovih institucija, zajedno sa organima SAD, Britanije i Australije.

„Dakle, Rio Tinto je priznao i kažnjen je za to što mu se stavlja na teret. Ako hoće već nekoga da tuže, neka krenu od Svetske banke i Amerike, Britanije, Australije. Ja sam samo naveo primer i s obzirom da su isti akeri i u Srbiji u Gvineji, naravno da se postavlja ozbiljno pitanje da li je ovolika histerična kampanja koju režim vodi u korist Rio Tinta, a protiv interesa građana Srbije sličan, a možda i isti modus operandi kao u slučaju Gvineje“ – kaže sagovornik „Nove“.

Miroslav Aleksić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Komentarišući saopštenje kompanije Rio Tinto u kom se navodi da Aleksićeva izjava predstavlja pokušaj da se pažnja javnosti skrene sa Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, lider NPS pita se zašto bi oni skrenuli pažnju sa sednice za koju su podneli zahtev.

PROČITAJTE JOŠ

„Ovde se apsolutno radi o velikom i paničnom strahu Rio Tinta zbog svega onoga što sam ja izneo, jer znaju da su to javni podaci na sajtu Svetske banke. Sada pokušavaju da spinuju slučaj nekakvom tužbom iili pričom da mi želimo da skrenemo pažnju sa sednice. Mi se sednici radujemo, danas će biti prilika da im ponovo kažem još neke stvari o njihovom poslovanju, ali i vlastima u Srbiji da ponudimo slamku spasa, da glasaju za ovaj zakon i da se spasu pritiska kapitalista i svetskih moćnika koji su ih iz neko razloga saterali uza zid da rade protiv interesa svog naroda i svoje države. Da imaju malo osećaja i svesti, mislim da bi njima značilo da podrže ovaj zakon i da se konačno stavimo tačku na priču o pretvaranju Srbije u rudarsku koloniju kojoj teže neki svetski moćnici“ – zaključio je Aleksić.

Rio Tinto u središu skandala, mediji objavili prepiske kao dokaz

Početkom decembra 2016. godine portal FRANCE24 objavio je tekst u kom se navodi da je anglo-australijski rudarski gigant Rio Tinto priznao da je platio proviziju bliskom savetniku gvinejskog predsednika Alfe Kondea da dobije prava rudarenja nad projektom „Simandu“, koji se smatra jednim od najvećih svetskih neiskorišćenih nalazišta rude gvožđa.

U novembru 2016, Rio Tinto je priznao da je platio 10,5 miliona dolara Fransoa de Kombreu, kako bi dobio prava za pomenutim projekat. To je učinila kroz sporazum, potpisan sa vladom u aprilu 2011, kojim je pristala da plati 700 miliona dolara za prava.

Biološki fakultet, Rio Tinto
Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs/Promo Logo

FRANCE 24 objavio je i razmenu mejlova koji to dokazuju. Nakon otkrića u novembru, rudarski gigant je otpustio dvojicu svojih najviših rukovodilaca i obavestio američke, britanske i australijske vlasti.

Inače, nekoliko meseci ranije, te 2021. godine Svetska banka, koja je imala mali udeo u spornom projektu, odlučila je da se povuče. Rio Tinto ga je potom prodao kineskoj grupi „Chinalco“, zvanično zbog pada cena rude gvožđa.

Kako je ranije objasnio Aleksić, šema nameštanja izbora u Gvineji je izgledala tako da je odmah posle izbora Vlada Gvineje dobila uz pomoć fonda Džordža Soroša 700 miliona dolara od Rio Tinta, a predsednik Alfa Konde je tražio da praktično dobije, kako je rekao, avans od 10 i po miliona dolara kako bi zaustavio dozvole koje je imala prethodna kompanija.

To se i dogodilo preko Fransoa de Kombre, koji je bio posrednik između Rio Tinta i Alfa Kondea, a o tome svedoči i audio snimak koji je objavio pomenuti medij gde Alfa Konde jasno u snimku kaže da ako ne bude avansa, poništiće dogovor“.

U svojim navodima Aleksić je rekao i da je zapravo ključni čovek tadašnji predsednik Konde, koji je doveden na vlast kako bi se zaokružila priča sa projektom Rio Tinta.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare