Profesor Fakulteta političkih nauka Miloš Bešić izjavio je da sve ovo što se dešava u vezi sa izbornim procesom veoma odgovara aktualnoj vlasti i veoma ne odgovara opoziciji generalno.

Bešić je u emisiji Dan uživo na N1 rekao da su ta dešavanja prvenstveno greška ponašanja opozicije i da je „pogonsko gorivo“ sa kojim vlast raspolaže mnogo veće.

PROČITAJTE JOŠ:

„Mi ono što čujemo od opozicije, najčešće jesu vrlo oštre kritike na račun vlasti, opravdane, u najvećem broju slučajeva. Ali kada god opozicija treba da se ponaša na odlučan način koji ne zavisi od vlasti, koji je pitanje njihovog profesionalizma, odgovornosti, stava prema politici, stava prema vlastitom biračkom telu, oni naprosto kao da prave poteze svesno ili iz potpunog političkog neznanja, koja jednostavno idu na račun vlasti“, istakao je Bešić.

Kako je kazao, posle Rezolucije EP, bilo je jasno da jedino jedinstvena opoziciona lista ima neke šanse protiv dominantne partije i da oni moraju da istraju na boljim uslovima, pre nego što se raspisu ponovo izbori.

S druge strane, kako je kazao, vladajuća stranka posle rezolucije EP nije smela sebi da dozvoli luksuz da opozicija ne izađe na izbore.

To znamo i to dokazuje ovo dešavanje u poslednjih nekoliko dana. Sve i kada opozicione liste očito ne ispunjavaju uslove, vladajuće strukture preko svojih institucionalnih mehanizama, dozvoljavaju da te liste izlaze na izbore, i to na ucenu opozicije, kada opozicija nije u pravu, navodi Bešić.

„Oni su morali jedinstveno da nastupe, pa bez obzira kako će nastupiti, ali ono što opoziciono biračko telo traži, to je jedinstvo opozicije. I oni su prosto morali sa tom tim odnosom odgovornosti prema opozicionalno biračkom telu, da razumeju da moraju ostati ujedinjeni“, istakao je on.

Preman njegovoj oceni, vlast je „maestralno odrigrala“ tako što je raspisala izbore pre nego što su počeli razgovori o uslovima.

„A onda su, nakon raspisivanja izbora, gledali da poboljšaju uslove minimalno, a da ne ugroze to da opozicija ili deo opozicije izađe na izbore. Šta je scenario, šta je ishod? Minimalne promene, gde opozicija – neka izlazi, neka ne izlazi, a daje legitimnost vlasti da ona kaže: evo, sve smo uslove ispunili i opet smo ubedljivo dobili izbore“, kazao je Bešić.

Vlast, kako smatra, ni pod kojim uslovima ne bi dozvolila bojkot.

„Ako bi opozicija bila čvrsto za ispunjavanje uslova, sve bi uslove ispunili“, naveo je on.

Rezolucija o Srebrenici

Bešić kaže da se „na krilima srpskog nacionalnog bića preti rastakanjem Bosne i Hercegovine, misleći tu pred svega na Milorada Dodika.

„I te pretnje su vrlo neprijatne, po onome što jesu dominantni stavovi zapadn

ih zemalja. To je još praćeno, vrlo bliskim političkim vezama koje se dešavaju između Republike Srpske i Rusije, sa eksplicitnim porukama, podrške, i jednim vrlo benevolentnim stavom koji imamo prema Rusiji, pa uključujući rat prema Rusiji koji imamo ovde u Srbiji“, naveo je on.

Ipak, kako kaže, ne smatra da su posledice usvajanja rezolucije u UN „ekstremne“ kao što je predsednik Srbije najavio.

„Ja ne mislim da su tako ekstremne. Ali će posledica zaista biti u dugoročnom političkom smislu, u smislu kvalifikacija države Srbije. Bez obzira koliko pisalo da tamo nema kolektivne krivice, bez obzira koliko pisalo da država Srbije nije odgovorna, negde se ne može izbeći činjenica da, u jednom političkom kvalifikativu to bude vezano za srpsko državno političko biće“, ocenio je Bešić.

BONUS VIDEO: Profesor Miloš Bešić o skupštinskom kolegijumu o izbornim uslovima i zahtevima opozicije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare