Foto: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC, SPC, N1, Nova.rs, EPA-EFE, Shutterstock,

Bila je burna protekla sedmica. Defilovali su državnici i specijalni izaslanici, srušena je spomen-ploča Mileni Dravić i Draganu Nikoliću, bio je protest u Beogradu protiv Ziđinovog miniranja planine Starice iznad Majdanpeka, predsednik Vučić nas je obavestio da će nam ova zima biti veoma hladna, a sledeća polarna. Ovo poslednje, razume se, u kontekstu rusko-ukrajinskog rata. Milorada Grčića nije spominjao. A i zašto bi, kad smo nekoliko dana pre toga čuli da je odbačena krivična prijava protiv bivšeg direktora EPS-a, da je u vreme ispadanja blokova iz TENT-a decembra 2021. Grčić bio „samo direktor“ i nije kriv što je država oštećena za više od pola milijarde evra. Tako se predsedniku Srbije zgodno namestilo da korupciju, nestručnost i javašluk naprednjačkih kadrova podvede pod evropsku energetsku krizu i – nikom ništa. Slično kao što je onomad za devastirani zdravstveni sistem okrivio korona krizu.

Od ove subote, Nova.rs će objavljivati pregled najvažnijih događaja nedelje iz pera Zore Drčelić.

Piše: Zora Drčelić 

Zora Drcelic
Zora Drčelić Foto:FoNet/Zoran Mrdja

Računica je prosta, ko se uopšte seća da je prva u nizu havarija u TENT-u bila još u decembru 2021, dva meseca pre nego što je počeo rat u Ukrajini. EPS je u potpunom raspadu, havarije su sada već svakodnevne, i to nema ama baš nikakve veze s ukrajinskom krizom, nego s Vučićevom kadrovskom politikom.

Uvozićemo i struju i naftu i ugalj i gas. Pa ako su u Evropskoj uniji uvedene mere štednje struje do kraja zime, ne fali ništa da i u Srbiji, dojučerašnjem izvozniku električne energije, građani odvrću sijalice, ne uključuju bojler i kuvaju s poklopcem. Restrikcije nećemo izbeći, upućeni procenjuju – biće isključenja po osam sati dnevno. Kažu, to je jedini način da se uštedi.

Tri predsednika su došla kod Vučića ove sedmice. Slovenački, turski i mađarska predsednica. Borut Pahor je rekao da bi puna prohodnost Srbije ka EU značila i čvršće ekonomske, političke i vojne veze između Srbije i EU, pa bi i Srbija lakše donosila odluke, poput sankcija Rusiji, na primer.

Vučić je delovao pomalo nervozno pa je na pitanje novinara zašto Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, uzvratio kontrapitanjem: „Kako da objasnim građanima da Srbija uvodi sankcije Rusiji, a ne Sloveniji?“ Rekao je da, za razliku od Rusije, Slovenija jeste narušila teritorijalni integritet Srbije. Vučić je dodao da je Slovenija, poput Francuske, Nemačke i SAD, priznala Kosovo, što je, prema poziciji Srbije, kršenje međunarodnog prava.

Ne bi ta mala Vučićeva nervoza zbog galopirajućeg kosovskog poraza ni bila vredna pomena da predsednik Srbije nije zamolio Boruta Pahora da pomogne zapadnom Balkanu u plaćanju struje ako se na dnevnom redu EU pred zimu nađe pitanje finansijske pomoći. On kao da ne zna za onu staru: Koga je moliti, nije ga srditi.

Elem, ambasadorka Srbije u Ljubljani pozvana je na razgovor u slovenačko ministarstvo spoljnih poslova da razjasni izjavu predsednika Srbije, a već sledećeg dana Vučiću je stiglo pismo francuskog i nemačkog predsednika, Emanuela Makrona i Olafa Šolca.

Šolc i Makron su u tom pismu Vučiću najavili Jensa Pletnera i Emanuela Bona, dvojicu savetnika za spoljnu i bezbednosnu politiku, koji su sa Miroslavom Lajčakom stigli u petak, 9. septembra u Prištinu i Beograd. Dvojica savetnika, kako rekoše, treba da „pruže podršku Lajčaku“ u efikasnijem pokretanju dijaloga i normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Upućeni tvrde da se sve polako svodi na ono što je Šolc rekao u junu u svojoj prvoj poseti Beogradu: priznanje Kosova je nemački uslov za ulazak Srbije u EU. U junu, Vučić je kazao da je za tako nešto čuo prvi put i da je Olaf Šolc veoma oštro od Srbije tražio da se priključi sankcijama protiv Rusije. Taj susret Vučića i Šolca je mnoge podsetio na susret Tadića i Angele Merkel 2011. godine, posle kojeg je Tadić izgubio izbore.

Vučić je, međutim, između francusko-nemačkog pisma i Lajčaka s pojačanjem, izvukao kartu više – turskog predsednika. Redžepu Tajipu Erdoganu nije kazao da je Turska narušila teritorijalni integritet Srbije priznavši Kosovo. Jer, drugo je Turska.

Od sada će Turci u Srbiju, i Srbi u Tursku – s ličnim kartama. Najavljena je i vojna saradnja Srbije i Turske, kupovina bespilotnih letelica „Bajraktar“… Vučić je i od Erdogana tražio pomoć u isporuci električne energije iz Azerbejdžana u Srbiju i tako poslao poruku da mu EU nije jedini ekonomski partner. I susret s Katalin Novak, mađarskom predsednicom, Vučić je iskoristio da nastavi polemiku s Đeljaljom Svećljom, kosovskim ministrom unutrašnjih poslova, o tome ko hoće da gospodari a ko da poštuje javno pravne norme – povelju UN, rezoluciju UN, Briselski sporazum…

Redžep Tajip Ergogan i Aleksandar Vučić Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Neizvesnosti da li će biti održan Evroprajd, gotovo da i nema. Organizatori traže da se na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost donese odluka da učesnici Prajda budu zaštićeni. Boško Obradović najavljuje porodičnu šetnju od 100.000 ljudi ukoliko Evroprajd ne bude zabranjen. Spominju se i promocija diplomaca Vojne akademije i vožnja bolida Formule 1 koje će biti održane baš 17. septembra.

Foto: Nova S

Patrijarh Porfirije, kojeg ne uznemirava ni miniranje planine Starice, ni projekat Rio Tinta u Srbiji, ni afera Jovanjica, a sve su to problemi koji narušavaju porodične vrednosti, ovog puta se oglasio. Pozdravio je otkazivanje Evroprajda i zaključio: „Zlo se ne leči i ne pobeđuje nasiljem, nego se na taj način samo umnožava.“ Nesvestan da je, tako, pozvao na nasilje.

BONUS VIDEO: Živković o miniranju kod Majdanpeka: To više nije Starica, nego „jadnica“

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare