Savo Manojlović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Pokret Kreni-Promeni izneo je danas pet predloga o tome šta opozicija treba da radi, među kojima je i taj da opozicija ne treba da se nameće na studentskim protestima i da ne treba da širi zahteve.

„Studentski protesti imaju širi domet od bilo kog pojedinačnog opozicionog pokreta ili stranke. Ali i od cele opozicije. Preuzimanje protesta može samo suziti prostor za uključivanje drugih društvenih grupa (nastavnici, profesori, poljoprivrednici, ekolozi…), koje sve više šire front pobune“, piše u saopštenju.

Kreni-Promeni navodi i da opozicija i pokreti treba da poštuju taktiku koja pobeđuje i da „ne isturaju svoje omladinske predstavnike kako bi na kvarno preuzeli proteste“.

Mladi iz stranaka i pokreta treba da podrže studentske proteste i da učestvuju u njima, ali ne i da ih preuzimaju, naveo je pokret i dodao da bi to vodilo raskolu između studenata i opozicije.

„Opozicija treba na svaki način da podrži borbu za promene, ne očekujući ništa za uzvrat. Otvoreni smo za svu pomoć. Ne tražimo ništa. I šta god pomognemo nećemo isticati, osim ako studenti ne zatraže da se javno uključimo“, piše u saopštenju.

Pokret Kreni-promeni naveo je i da opozicija ima svoj prostor delovanja, te da je njena uloga širenje narativa za promene, predlaganje konkretnih rešenja, davanje vizije društva koje ide ka promenama i izgradnja struktura sposobnih da iznesu promene.

Dodaje se da opozicija mora razgovarati i uspostaviti funkcionalnu saradnju, što podrazumeva zatvorene sastanke za razmenu ideja i sinhronizovane akcije koje donose promenu korumpiranog sistema.

„Zatvoreni sastanci opozicije na kojima će se usaglašavati rešenja, bez izlaska u medije. Zvaničan stav je da se zatvoreni sastanci ne komentarišu čak i ukoliko procure“, piše u saopštenju.

Kao još jedan predlog Kreni-promeni je naveo da opozicija mora da preuzme odgovornost za rezultate, a ne da se krije iza dobrih namera, te da mora da sluša kritike građana, medija i analitičara, ali da ne sme da se plaši donošenja stavova koji su rizični, a donose rezultate.

Taj pokret naveo je i da je od blokada 2021. godine i prvih uspešnih protesta, uključujući zaustavljanje projekta Rio Tinto, jasno da energija za promene postoji.

„Cilj opozicije je da tu energiju iz mobilisanja pretoči u organizovanje. Potrebno je da cela opozicija ima najmanje 50.000 ljudi u svojim strukturama, koji će postati pokretačka snaga promena i premrežiti celu Srbiju“, piše u saopštenju.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare