Dok se širom Srbije po fakultetima danonoćno održavaju studentske blokade, predsednik Srbije Aleksandar Vučić došao je na ideju da razgovara sa mladima u Sava Centru, na skupu poetično nazvanom „Budućnost, a ne prošlost“. I to svega nekoliko dana od najvećeg protesta u istoriji naše države, na koji su pozvali upravo studenti, zahtevajući od ove države i njenih institucija da počnu da rade svoj posao. Uz jasnu poruku da predsednik za to nije nadležan. Kako sagovornici Nove kažu, ovo je bio Vučićev pokušaj da na krizu odgovori u svom maniru - organizovanjem svojevrsnog kontramitinga.

Sve informacije o današnjem skupu studenata pročitajte u BLOGU UŽIVO na portalu Nova.rs.

U nedelju je na Slaviji, prema procenama Arhiva javnih skupova, bilo oko 100.000 studenata i onih koji su ih podržali – njihovih roditelja, profesora, glumaca, sportista…

U sredu je Aleksandar Vučić pozvao “mlade” u Sava Centar, na skup “Budućnost, a ne prošlost”, kao deo “šire inicijative za dijalog sa mladima“.

Na tom skupu okupili su se svi, samo ne mladi. Mahom su u Vučićevoj publici bili funkcioneri SNS i zaposleni u javnim preduzećima i ustanovama. Stoga je tokom jučerašnjeg dana, glavna “razonoda” na društvenim mrežama bilo razotkrivanje identiteta ovih “mladih” ljudi.

Oni su, kako se prethodnih dana pričalo, organizovani uprabo onako kako je organizovan svaki Vučićev miting. Uz pozive lokalnih funkcionera, dnevnice i zastaršivanje gubitkom posla…

O čemu je predsednik govorio u Sava Centru?

Na spisku tema bili su jeftini stambeni krediti za mlade, strani plaćenici, ali i prikrivena pretnja da policija neće primenjivati silu prema studentima, osim ako na to ne bude “bukvalno primorana“…

A onda je na red došlo blaćenje onih koji podržavaju proteste.

“Neki su postali poznati po tome što su rekli nešto loše o meni, od pevačica, glumaca… Zapitate se onda šta se dešava kod nas, a onda vidite koliko je u opozicione stranke, u Proglas, došlo novca spolja. Nije to došlo i nema ništa na džabe. Besplatan sir postoji samo u mišolovci, za te pare morate da obavite prljavi posao, a kada obavite prljavi posao onda ćete im biti dobri”, rekao je Vučić.

Ovo nije prvi put da Vučić brže-bolje organizuje skupove nakon većih protesta. Tako je u maju prošle godine održao miting kao odgovor na proteste “Srbija protiv nasilja”, kad je ispred Skupštine Srbije okupio desetine hiljada mahom ucenjenih građana.

Taj kontramiting je “potopila” kiša, a Vučić je bez kišobrana izašao pred pristalice koji su se u međuvremenu razbežale.

Vučićevo saniranje štete

Kako Dragan Popović iz Centra praktične politike kaže za Novu, očigledno je da je Aleksandar Vučić želeo da odgovori na studentske blokade i pokaže svojim biračima da ima mlade uz sebe.

“Jako je opasno kad se napravi ta percepcija da su mladi protiv vlasti, što je postojalo 90-ih. Na mladima ostaje cela zemlja, oni su njena budućnost. A kad je ta budućnost protiv vlasti, onda se time šalje poruka i drugim glasačima”, rekao je Popović.

Ana Brnabić i Aleksandar Vučić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Dodaje da je Vučić, okupivši ljude u Sava Centru, pokušao da sanira štetu.

“Ljudi koji su slušali Vučića nisu bili studenti, već funkcioneri Srpske napredne stranke iz cele Srbije. Dakle, ko god je od tih funkcionera mlađi od 30 do 35 godina, uključujući i naprednjačke odbornike i direktore javnih preduzeća, poslat je tamo. Skup nije bio namenjen onima koji razumeju kakva je trenutna situacija u zemlji, a on se nije obraćao nikom drugom do svojim biračima, kako bi im održao predstavu o tome da ipak postoje neki mladi koji su uz njega”, kaže on za Novu.

A otkud skup SNS u Sava Centru umesto na otvorenom, kako je ranije bio slučaj?

Prema mišljenju Dragana Popovića, predsednik Vučić više sebi ne sme da dozvoli bilo kakav ispad tokom obraćanja.

“Mislim da Vučić trenutno, kad je društvo naelektrisano, ne sme sebi da dozvoli rizik da skupi ljude na otvorenom, kako se eventualno ne bi začuo neki zvižduk protiv njega. Ima on, naravno, u glavi slike kako se Nikolaju Čaušeskuu, rumunskom predsedniku, podvukao zvižduk na sopstvenom mitingu”, kaže Popović za Novu.

On smatra i da si posve sigurno stručni timovi Aleksandra Vučića procenili da je opasno u ovom trenutku organizovati miting napolju.

“A na sve to, briga tih stručnih timova pokazala se istinitim, kad su pojedini studenti pokušali da uđu u salu, ali u tome nisu uspeli. Pokazalo se da, ako stvarno posedujete studentski indeks, nije vam bilo mesto u Sava Centru”, rekao je on.

Vlast je uzdrmana, nema odgovor na studente

Nikola Burazer, programski direktor Centra savremene politike, za Novu kaže da Vučič želi da projektuje sliku sopstvenom biračkom telu da i dalje drži stvari pod kontrolom.

“Za njega bi bilo rizično da pokuša da mobiliše veću podršku nekakvim kontramitingom, pa tome onda služe ovakve simulirani dijalozi. No, upravo oganizacija ovakvog skupa upravo pokazuje koliko je vlast uzdrmana. Sama činjenica da se upravo simulira nekakav dijalog sa mladima i stvara slika da mladi podržavaju aktuelnu vlast govori o tome koliko vlast zapravo nema odgovor na studentske proteste”, kaže Burazer.

Aleksandar Vučić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

On dodaje da je vlast usavršila metode satanizacije i diskreditovanja opozicije i nevladinih organizacija, ali da na ovakav pritisak nemaju adekvatan odgovor.

“Ove tvrdnje o povezanosti studenata sa stranim službama predstavljaju stari repertoar za diskreditaciju političkih protivnika, ali u ovom slučaju izgledaju naročito smešno i neubedljivo. Oni koji protestuju, vrlo dobro znaju da ih niko ne instruiše, tako da ova propaganda može samo da ima efekta kod biračkog tela vlasti i neodlučnih, ali je veliko pitanje da li uopšte funkcioniše”, zaključuje Burazer.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare