Oglas
Završena je druga sednica prvog redovnog zasedanja Skupštine Srbije, na kojoj su poslanici razmatrali predloge zakona o elektronskim komunikacijama, o bezbednosti i zdravlju na radu, o izmenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom i o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, kao i o davanju garancije za nove kredite "Srbijagasu" i "Elektromreži Srbije". Sednici su prisustvuovali i ministri Vlade Srbije, a u tekstu ispod možete videti šta je sve obeležilo današnje zasedanje. Naredna rasprava u načelu biće nastavljena u utorak, 25. aprila u 10 časova.
Poslanik SNS-a Marko Atlagić čitao je nekoliko minuta izjave političara o Kosovu iz 2000-ih, ali nije želeo da navede ko ih je tačno izgovorio. On je onda dao zadatak poslanicima "sa druge strane" da to istraže.
"Bavite se političkom nekrofilijom, ova žena je do nedavno bila urednik na RTS-u, a sada je prešla da uređuje u Skupštini Srbije. Vaš gazda Šolak je Telekom pljačkao kao što ga niko nije u Srbiji pljačkao i niti će. To što vas Telekom pobeđuje, nećete to srpečiti rezolucijama, pobediće vas tržišno. Vidim da Šolaku ni politika ne ide, jer kao i sa Sautemptonom, izabrao je vas nikakve", naveo je Jovanov.
Nakon što je Orlić upozorio Srđana Milivojevića da je dobio opomenu, usledio je dobacivanje, a Jovanov je Milivojeviću u Skupštini vikao "mrš bre tamo ološu jedan".
Tatjana Manojlović iz DS-a rekla je da je Zakon o elektronskim komunikacijama jedan od onih koje je Srbija dužna da usvoji prema EU, ali da se njime suštinski ništa ne menja.
"Predlogom zakona se ne rešavaju ključni problemi ove oblasti - ne rešava se zloupotreba Telekoma od strane režima. On je akcionarsko društvo i vlasništvo građana Srbije, ali je umesto toga postao režimska fontana želja. Šta god Vučiću padne na pamet, a ima veze sa elektronskim medijima, to Telekom ispunjava. O tome se sada govori u Briselu i to će biti deo izveštaja gde se navodi da je Telekom kompanija koju vlast zloupotrebljava na medijskom tržištu", rekla je Manojlović i navela da sve ostaje isto, "narod će da tumara u mraku a Vučić će da nastavi".
Manojlović je navela i da se to radi da se ne bi čula pitanja kao što su - zašto jedemo najskuplju hranu i točimo najskuplji benzin u Evropi, zašto niko nije uhapšen zbog kolapsa EPS-a, gde su nestala dva minuta sa naplatne rampe...
Ona je istakla i da DS neće glasati ni za jedan od ovih predloženih zakona, i poručila SNS-u da će odgovarati za "sva nepočinstva u skladu sa zakonima ove zemlje".
Poslanik stranke Zavetnici Nikola Dragićević rekao je na sednici da se od poslanika očekuje da ratifikuju sporazume o slobodi kretanja na Zapadnom Balkanu i o priznavanju kvalifikacija u visokom obrazovanju, koji kako je rekao, podrazumevaju da Srbija priznaje kosovske lične karte i diplome.
Dragićević je naveo da se u sporazumu navodi da je on dogovor zemalja Zapadnog Balkana, među kojima se nalazi i "samoproglašena Republika Kosovo".
"Od narodnih poslanika se danas traži da prihvate i da priznaju državne simbole jedne separatističke tvorevine, da priznamo da ono što nam otimaju već više decenija nije naše", kazao je on.
Dok je pričao o simbolima poslanik Zavetnika je u rukama držao fotografiju zastave Kosova, koju je u jednom trenutku pocepao.
"Danas od nas traže da ovu zastavu prihvatimo kao legitimnu i kao legalnu. Da priznamo da postoji nekakva Republika Kosovo, a ne Kosovo i Metohija", rekao je Dragićević.
Poslanik SNS-a Đorđe Todorović da je što se EPS-a tiče "dovodimo stručnjake", te da ovo ne podrazumeva privatizaciju.
"Govoriće i lagaće građane da će EPS biti privatizovan. Praviće neke proteste, gde nikakvih ljudi iz EPS biti neće. Norvežani će biti tu kao neko ko je tu iskusniji od nas u tom sektoru i nastavićemo da budemo lider u snabdevanju elektroenergijom", naveo je Todorović.
Ministarka je navela da niko nije uništio EPS i rekla da je 2020. godina bila izuzetno teška i za mnogo veće kompanije od EPS-a.
"Mi nismo poludeli da privatizujemo nešto, a svakako se nećemo ugledati na vas da privatizujemo kao što ste vi naftnu industriju Srbije, da privatizujemo nešto što je nacionalno blago. Ono što pokušavamo da uradimo jeste da stavimo elektorprivredu na bolje noge, a to će se najbolje destii profesionalnim upravljanjem i time će se smanjiti upliv politike u ovo preduzeće. Moramo da imamo snažnu elektroprivredu i od toga zavisi naša nacionalna bezbednost", navela je Đedović.
Milenko Jovanov je Miroslavu Aleksiću poručio da iza njega sedi "osuđeni lopov i na čelu im je mega lopov Vuk Jeremić kao lider stranke".
"A svi zajedno rade za Dragana Šolaka, ober lopova koji je opljačkao Telekom i pljačka ovu zemlju. Od Dragana Šolaka i njegovih portparola nema većih lopuža u zemlji", naveo je Jovanov.
Miroslav Aleksić osvrnuo se na izlaganje ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović u kome je govorila o propadanju Bora.
"Treba da se stidite toga što su građani tamo građani drugog reda u odnosu na Kineze i da se rasteruju sa svojih kuća. Dok vi niste došli na vlast EPS je izvozio struju i zarađivali smo, a sad uvozimo. I ako ste toliko sigurni u sve što radite, ja vas pozivam da uđe radna grupa EPS i da se istraži sve od 2012. godine", naveo je Aleksić i rekao ministarki da se za prve dozvole za MHE obrati Aleksandru Vučiću i njegovom kumu Nikoli Petroviću.
Govoreći o protestu radnika Kolubare u Lazarevcu, Milenko Jovanov je rekao:
"Nije vas bilo 1.000, bilo vas je 500 i svi ste sa strane. I sada želim da pitam vas, da li ste gledali onaj film "Neretva"? tamo postoji nekoliko jezivih scena u kojima se s vremena na vreme pojavljuje jedna grupa tifusarakoje vodi neki Boško Tifusar. I oni tako upadnu u scenu, bauljaju, viču nešto, pevaju... Pa onda odu na drugo mesto, treće... I onda sad to imamo u Srbiji. Evo ih ti tifusari, ne vodi ih Boško nego Šolak, pa su danas u Babušnici, sutra u Žagubici, prekosutra u Lazarevcu", rekao je Jovanov.
Počela je još jedna rasprava Mienka Jovanova i Aleksandra Jovanovića Ćute.
"Šta si danas Ćuta ili Ćita? Kako se osećaš? Znam, osećaš se na vinjak. Milojko? Ludi Milojko si danas", rekao je Jovanov, a zatim se obrušio na NOva S i N":
"Što se tiče Šolakovih lobista, Dragan Šolak je najveća lopuža koja je ovu zemlju opljačkala tako da taj Telekom da nije došlo do promena u njemu ne bi postajao. Otimao je od Telekoma da bi bogatio sebe i svoju kompaniju. E sad kad to ne može da radi, sada plakanje, sada kukaknje, kako da spase svoj biznis. Koliko su te televizije profesionalne najbolje pokazuje činjenica da u vašoj stranci sedi čovek koji kaže da je to televizija na koju ne može da ode jer se na golfu posvađao sa Šolakom", rekao je Jovanov obraćajući se Aleksiću.
Poslanik Marjan Rističević je odgovarajući Aleksiću u vezi frekvencije za Nova S rekao da ta televizija, kao i N1, nisu registrovani u Srbiji, već u Luksemburgu. A zatim se uključio i predsednik parlamenta Vladimir Orlić:
"Što se tiče ovih nelogičnosti primetio sam ih, naravno. Da se govori o televizijama koje nisu registrovane u našoj temlji. Primetio sam odmah, ali nisam hteo da prekidam. Eto nek to bude doprinos toj staršnoj diktaturi u ovoj zemlji i tom teroru", rekao je Orlić.
Miroslav Aleksić je govorio i o Zakonu o elektronskim komunikacijama i rekao da je plan da se ugasi SBB.
"Što se tiče Zakona o elektronskim komunikacijama, to je prilika za Telekom da završi svoj obračun i postane potpuni monopolista u odnosu na SBB i druge kompanije. Osmišljen je da se kablovski operater SBB, koji želite u potpunosti da uništite po svaku cenu jer se tu emituju televizije N1 i Nova S, da nestanu iz Srbije. Ako ne možete da ih kupite, onda barem da ih uništite, da se ne čuje nijedan glas koji ne odgovara vlastima u Srbiji. Malo vam je pet frekvencija, e sad treba da ugasite i ove koje idu preko kablovskih operatera", rekao je Aleksić i dodao:
"Problem još veći je to što je Telekom državna kompanija, a vi ga čerupate. Tako što daje 600 miliona evra za prenos Premijer lige, sprovodi akvizicije za 500 miliona evra i zato duguje više nego što vredi, finansira serije... To je državna kompanija, a služi za kampanju vlasti u Srbiji. Ajde dajte barem tu jednu nacionalnu frekvenciju televiziji Nova S koja se prijavila. Što se bojite? Što se toliko bojite toga? Ako ste toliko sigurni u to što govorite, u to što radite, pa što se bojite da građani Srbije čuju nešto, a ne da ih držite u mraku, lažete i obmanjujete sa Pinka i ostalih vaših televizije".
Potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić rekao je da su dostavili skupštini falsifikoovane predloge zakona.
"Vi ste gospodo iz Vlade dostavili Skupštini predlog zakona o izmenama Zakona o upravljanju otpadom koji je falsifikovan, odnosno koji nije dobio mišljenje od Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo. Konkretno ovo je verzija koj aje 17. novembra data na mišljenje nadležnim institucijama, a ovo je verzija koja je ušla u Skupštini. U novoj verziji nema članova koji su dati na mišljenje. Nekoliko novih članova, nekoliko promenjenih, a nova mišljenja nisu pribavljena", rekao je Aleksić.
Poslanik Dragan Marković Palma je najpre pohvalio rad Ministarstva poljoprivrede, a zatim je uputio kritiku ministrima koji prisustvuju današnjoj sednici parlamenta.
"Svi bre čitate. Dobar dan poštovani, pa podignete glavu. Čekaj bre, vi predstavljate određene resore. Samo jedan od ministar nije čitao. Ovaj za telekomunikacije nas ubi, sat i deset minuta je čitao. Znate, to nije nešto da vas ja kritikujem ili napadam, ali ako predstavljaš neki resor uči bre celu noć ako ti to nije animanje. Mora onaj ko te gleda da vidi da ti to znaš, a vi to znate", rekao je Marković i dodao:
"Šta mi je još zasmetalo? Subvencija za žensko tele 25.000, a šta ćemo sa muškim", upitao je Marković.
Nakon što je jedan od poslanika dobacio "diskriminacija", Marković je rekao:
"Nemoj profesore da dobacuješ i da koristiš moju prirodnu pamet za tvoju veštačku".
Predsednik Skupštine Vladimir Orlić odredio je pauzu od 60 minuta.
Poslanik PUPS Borislav Kovačević tokom cele sednice zeva i drema. Povremeno ga Orlić razbudi zvoncem...
Poslanica Zeleno-levog kluba Ne davimo Beograd Biljana Đorđević rekla je da se oni zalažu za to da se otpad koristi kao resurs.
"Na žalost, otpad sve više postaje biznis. Mi moramo imati strožije zakone. Da se ovo adekvatno reguliće. Ukoliko imate postrojanje koja planiraju da skladište ogromne količine otpada, 40.000 tona godišnje kao što je slučaj sa kompanijom Junirisk. To donosi određene rizike poslovanja, ali i zahteva adekvatan odgovor na takve rizike. Svakome je jasno da takva postrojenja ne smeju biti u naseljenim mestima, bilo da je to Barajevo, Šabac ili neki drugi grad u Srbiji, jer se rizik po ljude i njihovu bezbednost i zdravlje povećava. Šta u svemu tome radi država? Država se ponaša kao sluškinja kapitala, domaćeg ili stranog, a u cilju bogaćenja jedne privilegovane kaste", rekla je Đorđević.
Poslanik PUPS Borislav Kovačević zaspao je na današnjoj sednici Skupštine Srbije, dok je govorila potpredsednica parlamenta Elvira Kovač.
Opširnije u posebnoj vesti.
Ministri Vlade Srbije obrazlažu predloge zakona i sporazuma koji će se danas naći pred poslanicima.
Narodni poslanici će razmatrati predloge zakona o elektronskim komunikacijama, o bezbednosti i zdravlju na radu, o izmenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom, o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, o davanju garancije Republike Srbije u korist OTP BANK NYRT, OTP Banka Srbija a.d. Novi Sad i DSK BANK AD po zaduženju Javnog preduzeća "Srbijagas", o davanju garancije Republike Srbije u korist Nemačke razvojne banke KfW, po zaduženju Akcionarskog društva "Elektromreža Srbije", o potvrđivanju Sporazuma o zajmu i drugim ekonomskim zakonima. Na dnevnom redu će se naći i više Sporazuma koje je Republika Srbija zaključila sa drugim državama, među kojima je Sporazum o slobodnom kretanju sa ličnim kartama na Zapadnom Balkanu i Sporazum o priznavanju kvalifikacija na Zapadnom Balkanu.
Predsednik Skupštine Vladimir Orlić čestitao je Ramazanski bajram svim građanima Srbije koji ga obeležavaju i slave.
"Uz želju da praznične dane provedu u dobrom zdravlju, miru i slozi sa svojim porodicama, komšijama, prijateljima, svim ljudima koji ih okružuju. U skladu s tim, ukoliko poslaničke grupe budu saglasne, pozvao bih da danas i mi radimo efikasno kako bi narodni poslanici koji žele d ase pridruže obeležavanju praznika mogli to da učine večeras", rekao je Orlić.
Šef odborničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić podsetio je da je 15. novembra 2019. godine otkrivena najveća plantaža marihuane u Evropi.
"Do dana današnjeg taj slučaj nije razrešen, nije utvrđena politička pozadina niti ko je štitio Predraga Koluviju i njegovu kriminalnu grupu. Sve vreme delovi vlasti, pravosuđa i tajnih službi pokušavaju da uguše sve one koji razotkrivaju Jovanjicu, pa su na udaru bili policajci Četvrtog odeljenja Milenković i Mitić. Umesto da budu nagrađeni štitio se Predrag Koluvija. Zato predlažemo da se osnuje anketni odbor za utvrđivanje činjenica u vezi sa aferom Jovanjica. Taj anketni odbor treba da utvrdi da li je Jovanjica bila državni projekat s ciljem finansiranja nelegalnih aktivnosti koje je sprovodila neka od bezbednosnih službi ili neko drugi u ime države. Da se utvrde kontakti Gašića koji je bio na čelu BIA i Predraga Koluvije, zatim Mirka Škera koji je u trenutku hapšenja bio načelnik centra BIA za Beograd, da se utvrdi s kim je Predrag Koluvija u trenutku hapšenja komunicirao, koji su razlozi zašto se 2.oktobra 2021. u odbranu Koluvije uključio iz Dubaija Aleksandar Vučić, tvrdeći da je Koluvija imao manje od 1.000 kilograma marihuane...", rekao je Aleksić.
I ovaj predlog je odbijen.
Poslanica Dveri Tamara Milenković Kerković istakla je zahtev ove stranke da sva deca u Srbiji dobiju besplatne udžbenike, a ne samo ona u Beogradu i da to država finansira iz budžeta.
"Tražimo da se oblast udžbenika izuzme iz profitne sfere tržišta udžbenika, koje danas vredi od 70 do 100 miliona evra, a koje je ova vlast kao i prethodna predala stranim firmama i kompanijama iz Nemačke, Slovenije, Hrvatske. Da li bi u Hrvatskoj ili Sloveniji bilo moguće da Srbija kontroliše 50 odsto tržišta udžbenika. Da li bi u bilo kojoj zemlji u svetu, a da nije strana kolonija, predmete kojima se kreira nacionalni identitet poput srpskok jezika i književnosti, istorije i geografije mogli da kreiraju strani izdavači. Čemu služi Službeni glasnik", upitala je Milenković Kerković.
Ovaj predlog nije prihvaćen.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare