Zdravko Ponoš sa izborne liste "Srbija protiv nasilja" i predsednik stranke SRCE izjavio je večeras da Srbija treba da svoju spoljnu politiku usklađuje sa članicama Evropske unije, a ne sa arapskim zemljama Zaliva (Persijskog zaliva), kao što su Ujedinjeni Arapski Emirati, te upitao kako smo se "izmestili u taj svet".
Ponoš u predizbornoj emisiji „Reč na reč“ na Radio-televiziji Srbije istakao da naša zemlja na evropskom putu „potpuno stoji poslednje dve godine“.
„Srbija je zaglavljena na evropskom putu ne zbog Kosova, nego zbog svega ostalog. Kosovo je Poglavlje 35, a gde su ostala 34 poglavlja? Potpuno stojimo, u prethodne dve godine ništa nije urađeno“, izjavio je Ponoš.
Ponoš je istakao da ukoliko Srbija želi da bude deo Evropske unije da onda mora da prilagođava svoju politiku sa Unijom u meri u kojoj je to u našem interesu, a ne sa zemljama Zaliva.
„Primer kako je (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić prilagođavao svoju spoljnu politiku vam je to kad je otišao u Vašington da ispregovara Vašingtonski sporazum, odneo je (tadašnjem američkom predsedniku Donaldu) Trampu Kosovo kao predizborni dar, a vratio se sa plastičnim ključem Bele kuće i izraelskim priznanjem Kosova. Hvalio se šniclom sa Angelom Merkel, te sa četiri rukovanja sa Trampom, zagrljajem sa (kineskim predsednikom Si) Đinpingom… Njegovo druženje sa (premijerom Albanije) Edijem Ramom je prilično loša priča, polupijana… Sad se postavlja pitanje, a gde su svi ti ljudi danas“, upitao je Ponoš.
On je istakao da je dotle stigla spoljna politika Srbije jer je „lična i podanička“.
Rezultat ove politike je da se Srbija u međunarodnim odnosima sada ne percipira kao država partner, već kao država klijent i to kao klijent sasvim pogrešnih zemalja, ocenio je Zdravko Ponoš.
„Otvoreni Balkan se pretovorio u sajam vina gde se predsednik nedolično ponaša. Mi nemamo u ovom trenutku šefa srpske misije u Briselu, u Beču imamo predstavnika SPS-a (Žarka Obradovića) koji je zatečen u diplomatiji, a u Zagrebu ambasadorku (Jelenu Milić) koja se nedolično ponaša“, izjavio je Ponoš i dodao da spoljnu politiku Srbije „vodi samo jedan čovek“.
Ponoš je upitao o kom prosperitetu govori aktuelna vlast u Srbiji dodajući da je poslovni ambijent u našoj zemlji „neizvestan“.
Ovde dodaju samo niske tehnologije, ocenio je lider stranke SRCE.
Govoreći o francusko-nemačkom predlogu za Kosovo, Ponoš je naveo da to „više nije francusko-nemački, već Vučićev plan, jer ga je on ispregovarao“.
„Cilj Zapada je da Kosovo uvede u NATO i sporazum na koji je Vučić pristao je u funkciji toga. On to zna… Kosovu je važnije da bude tačkica na zastavi NATO-a, nego zvezdica na zastavi Evropske unije. On (Vučić) nam je zatvorio put u EU i pogurao Kosovo u NATO“, izjavio je Ponoš.
Miloš Jovanović iz Nove Demokratske stranke Srbije istakao je da aktuelna spoljna politika Srbije nije jasno definisana i da nema viziju.
„To nije od juče. Postoji temeljna protivrečnost u vođenju spoljne politike. Sa jedne strane, borimo se za očuvanje teritorijalne celovitosti, a sa druge težimo članstvu u Evropskoj uniji, a to nisu kompatibilne stvari“, ocenio je Jovanović u predizbornoj debati.
On je istakao da se koalicija NADA, čiji je deo Novi DSS, zalaže za redefiniciju odnosa sa EU.
„Saradnja naravno, ali članstvo u političkom smislu nije opcija. Od članstva nema ništa ni zbog EU, a ni zbog uslova oko Kosova. Eu se neće širiti u dogledno vreme“, rekao je Jovanović.
Vladimir Orlić iz Srpske napredne stranke istakao je kako Srbija danas vodi samo „svoju, suverenu i slobodarsku spoljnu politiku“.
„Naš posao je da se usklađujemo sa našim narodom i našim interesima i to je ono što mi slušamo. Kažu da ambijent danas u Srbiji nije izvestan, a u vreme bivšeg režima bilo je izvesno da ćete da propadnete skroz i da nećete ništa da imate“, rekao je Orlić.
„A šta ste to vi radili i kako zaštitili državu kada je 89 zemalja priznalo Kosovo. Uništili su nam državu pred Međunarodnim sudom pravde, a mi obezbedili povlačenje 28 priznanja Kosova“, dodao je on.
Đorđe Milićević iz Socijalističke partije Srbije kazao je da je suština u vođenju države „samostalnost“.
„Srbija se izborila za ono što je suština, a to je samostalnost. Suština jedne države je u samostalnosti i želimo da sarađujemo i sa Zapadom i sa Istokom“, rekao je Milićević.
On je demantovao da u Srbiji nema investicija i dodao je da je naša zemlja „rekorder u privlačenju direktnih stranih investicija“.
***
BONUS VIDEO – Kako će izgledati Vlada ako SNS izgubi izbore?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare