"Ne treba biti Maks Veber da se ukapira da ako NATO zemlje od vas kupuju kalibar oružja koji njima ne treba, i to enormne količine, da se postavi pitanje gde to ide", kaže nekadašnji načelnik Generalštaba i predsednik pokreta Srbija Centar (SRCE) Zdravko Ponoš, komentarišući izveštaj koji je objavila agencija Rojters o srpskom oružju u Ukrajini.
Na pitanje da li veruje da je Srbija izvozila oružje u Ukrajini, Ponoš kaže za N1:
„Jedno je pitanje da li je Srbija izvozila u Ukrajinu, ili je izvozila oružje koje je završilo u Ukrajini. Ovo drugo je istina, ja sam okrenuo nekoliko telefona i izgleda da je tako. Činjenica je da se u tom ratu troše enormne količine artiljerijske i minobačake municije, da su ukrajinska skladišta prilično ispražnjena, a oni koriste sovjetsku tehnologiju. U zemaljama NATO nema više takve municije, te ne koriste takvo naoružanje više, zato je vojska Amerike poverila posao vredan 522 miliona dolara dvema kompanijama, jedna od njih je Northrop Grumman, druga je Global Military Products. Ta odluka je doneta 15. februara, a predstavnici jedne od te dve kompanije bili su u Beogradu.“
Ponoš navodi da je dokument koji je objavio Rojters datiran na 2.mart.
„Tu je lepo klasifikovano, Amerikanci to uvek rade, radi se klasifikacija i vidi se ko je do sada uputio pomoć, ko ima potencijal i političku volju da to uradi. Srbija nije uvela sankcije Rusiji, jer je to nepovoljno za političku podršku onih koji glasaju za SNS i Vučića. Režim je takođe odbio da radi obuku za ukrajinske snage jer je to nepopularno takođe, ali je Vučić očigledno pristao na ovo treće, računajući da će to ostati iza očiju javnosti“, izjavio je Ponoš.
Prema rečima Zdravka Ponoša, u interesu je javnosti da se vidi da li je u fabrikama Krušik i Slobodi došlo do povećanja proizvodnje i s kim su zaključeni ti ugovori.
„Mislim da je i Ministarstvo odbrane Srbije pokušalo da nešto saopšti, ali je to smokvin list, jedna stvar je da li imate ugovor kojim to direktno izvozite, a druga stvar je da li imate dokumennt kojim izvozite tu municiju NATO zemljama ili kompanijama koje posluju u NATO zemljama, i – da li ste stavili klauzulu da to ne može da se reizvozi u Ukrajinu“, naglasio je Ponoš.
On postavlja pitanje gde završava novac od prodaje tog oružja i kakve koristi građani imaju od toga.
„Iza leđa svojih građana isporučuju oružje jednoj od zaraćenih strana. Postavlja se pitanje šta Vučić ima od toga. Srbija nema od toga ništa, nego dobijanje naklonosti za Vučićev opstanak na vlasti još koju godinu“, kazao je.
Opširnije čitajte na N1.
***
BONUS VIDEO –
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare