Oglas
Danas je u Briselu održana nova runda dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU, a učestvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti. Oni su se sastali sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednikom Evropske komisije Žozepom Boreljom, kao i sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom. Posle nekoliko sati sastanci su okončani bez dogovora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da su današnji pregovori u Briselu sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem i visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom bili teški i da su održani ''u gotovo nemogućim uslovima''.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas povodom neuspešnih pregovora Beograda i Prištine u Briselu da je to bilo očekivano i da Srbija već mesecima unazad upozorava međunarodnu zajednicu da je premijer Kosova Aljbin Kurti glavna pretnja miru i stabilnosti u regionu što se, kako je rekao, još jednom pokazalo,
Dopisnik prištinske Kohe iz Brisela Avgustin Paljokaj izjavio je da nema znakova da će mere koje je uvela Evropska unija uvel protiv Kosova biti uklonjene, dok je dodao da je na sastanku u Briselu više okrivljena kosovska strana.
Paljokaj je danas rekao i da je šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj izjavio da su akcije Kosova na deeskalaciji situacije dobrodošle, ali nedovoljne.
„Ono što mogu sa uverenjem da kažem je da neće biti ukidanja mera protiv Kosova jer je Borelj više krivio kosovsku stranu nego srpsku, iako je rekao da je princip da jedna strana nešto daje da bi nešto dobila, pominjući 3-4 slučaja. Rekao je da su strane u suprotnosti sa obavezama. Kao što znamo, mera je bila samo protiv kosovske strane i za očekivati je da se u takvim okolnostima ne može očekivati ukidanje mera, a da li će biti mera protiv Srbije, teško je reći“, naglasio je dopisnik Kohe.
Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je da ne može da prihvati kompromis između njegovog predloga sa redosledom i uslovljavanja Srbije za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
„Nismo u aprilu 2013. godine kada su u prostoriji bili baronica Ešton, njen savetnik Kuper i tadašnji premijeri Hašim Tači i Ivica Dačić. To nije sporazum iz 2013. Jasno, član 10. osnovnog sporazuma kaže da svi prethodni sporazumi dijaloga u Briselu, koji su obavezujući i važeći, moraju biti sprovedeni. Ima ih ukupno 39. Nije moguće iz člana 10 od 39 sporazuma izabrati jedan i odlučiti kao kola pre konja. Da postane i suština i preduslov. Nisam prihvatio takav uslov”, rekao je on novinarima, a prenosi prištinska Koha.
Žozep Borelj, evropski šef diplomatije rekao je da Aljbin Kurti danas nije hteo da prihvati kompromisni predlog EU, već je insistirao na odredbi o priznanju Kosova od strane Beograda.
„Kurti nije bio spreman da krene napred i krene u formiranje ZSO, umesto toga insistira da se de fakto priznanje uspostavi kao prvi korak. Predsednik Vučić je prihvatio naš predlog“, naglasio je Borelj.
On je naveo da je Zajednica srpskih opština stara obaveza za obe strane i da predstavlja ključni elemenat i krucijalna je da implementacija dogovorenog napokon počne.
On je naveo da će uvek morati da razgovaraju i da je siguran da će se čuti odgovor ko je zaslužan, a ko je odgovoran.
Upitan da li je EU pominjala neke mere, on je rekao da on nije Aljbin Kurti koji je rekao da treba upotrebiti bič protiv Srbije.
Vučić je izjavio da je govorio o povlačenju specijalnih jedinica kosovske policije.
"Nisam ovde zato što mi je potrebna izborna kampanja. Moja emocija je da sam zabrinut. Srbija je pokazala svoju želju da pristupa kompromisnim rešenjima i još sam zabrinutiji za poziciju srpskog naroda na KiM. Naravno da očekujem reakciju EU, koliko za pet minuta", naveo je on.
Predsednik Srbije je naveo da je Kurti dobio odgovor i Eskobara i ostalih da se ide na ostavke gradonačelnika na severu KiM. On je naveo da kad je reč o peticija da je to namerno napravio, jer je u tom slučaju potrebno 118 dana da se ide na izbore.
"Da li smo diskutovali o ovome? Jesmo, ali bio je evropski predlog na dnevnom redu i ovo je rezultat. Evropski predlog u stvari jeste da idemo u paralelnom smislu. Oni znaju da prvo ide ZSO. Kada pitate Kurtija da li hoćeš da prihvatiš formiranje ZSO, nikad ne dobijete odgovor. On uvek kaže da hoće ako nema izvršnih ovlašćenja, ako bude u skladu sa uvodnim tekstom koji su pisali Šole i Eskobar u nekim novinama", izjavio je Vučić koji je dodao da ZSO mora da bude ono što je potpisano i prihvaćeno,
"EU je rekla da se napravi kompromis, a ja sam rekao OK. Ali, Kurti to nije prihvatio", naveo je on.
Vučić je rekao će Aljbin Kurti morati da odgovori na takozvani beli papir koji je dobio od EU koji se odnosi na eksproprijaciju, a da što se tiče izbacivanja Srba da ne veruje.
"Rekao sam da ću da dam sve od sebe, da ukoliko oni podnesu ostavke, da razgovaram sa Srbima da učestvuju na izborima, ali sada sve te teme ne postoje", naveo je predsednik Srbije.
Aleksandar Vučić je izjavio da je Aljbin Kurti odbio kompromisni predlog EU, koji je Beograd prihvatio, i da je sastanak bio neuspešan.
"Srbija se trudila i bila veoma konstruktivna", rekao je Vučić i dodao da je jasno da Kurti izbegava da formira ZSO.
Upitan šta podrazumeva kompromisni predlog, on je rekao da se prvo razgovara o ZSO i da ako to ide kako treba, onda bi Srbija ispunjavala svoje obaveze.
On je rekao da je Srbija pokrenula pitanje eksproprijacije, izbacivanje Srba...
"Imali smo razgovore i mislim da su neuspešno završeni, u smislu jasnog puta ka normalizaciji odnosa. Svi mi imamo svoje predloge. Prihvatili smo kompromisni predlog EU, Kurti nije želeo da ga prihvati i sastanak je okončan", naveo je Vučić.
U Briselu je nešto pre oko 13.40 časova završen trilateralni sastanak predstavnika Beograda i Prištine sa predstavnicima Evropske unije u okviru nove runde dijaloga.
Novi poslanici Srpske liste ponovo su se danas pojavili u Skupštini Kosova, gde se održava prvo jesenje zasedanje, pišu kosovski mediji.
Kako navodi Kossev, novi poslanici Srpske liste i jedan iz građanske inicijative Sloboda, pravda, opstanak položili su zakletvu sredinom novembra prošle godine, nakon što je prethodnih 10 poslanika podnelo ostavke kada su Srbi sa severa ranije tog meseca napustili kosovske institucije.
Oni su se i ovog puta, kako prenose mediji, samo potpisali i sednicu odmah napustili. Isto su učinili pre šest meseci, 6. aprila, kada su se prvi put pojavili nakon preuzimanja mandata u novembru.
Na snimku koji je objavljen vidi se početak susreta Vučića i Kurtija na koji je predsednik Srbije došao veoma nervozan. Kamera je zabeležila i trenutak kad su se predstavnici dveju strana pogledali direktno u oči.
Žozep Borelj objavio je na svom Iks nalogu da je domaćin Vučiću i Kurtiju i da je vreme da se počne sa ozbiljnom primenom Sporazuma na putu normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
"Danas ćemo videti da li su spremni da preuzmu odgovornost", naveo je Borelj.
I am hosting President @predsednikrs Vučić and Prime Minister @albinkurti for a High-Level Meeting of the Dialogue in Brussels.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) September 14, 2023
It is time to start implementing the Agreement on the path to Normalisation in earnest. Today, we will see if they are ready to take responsibility. pic.twitter.com/q8ws2Pqtye
Portparol vlade u Prištini Preparim Krieziju rekao je da od današnjeg sastanka u Briselu očekuje razgovor o finalizaciji plana za primenu Osnovnog sporazuma i dodao da je potrebna puna, brza i bezuslovna primena Osnovnog sporazuma. On je za RTV21 rekao da Vlada u Prištini očekuje da EU danas ukine mere Prištini.
Kao objašnjenje za ta očekivanja iznosi tvrdnje da su mere nepravedne i da su izgubile smisao pošto je "s jedne strane, praktično došlo do deeskalacije", dok, kako tvrdi, sa druge strane Kosovo striktno sprovodi sporazum između sa i Evropskom unijom postignut u Bratislavi 10. jula. On je rekao i da je nedavno završeno administrativno uputstvo koje, kako je naveo, otvara put novim izborima na severu KiM.
Posle odvojenih razgovora počeo je trilateralni sastanak evropskih predstavnika sa Beogradom i Prištinom.
Na sastanku su Aleksandar Vučić, Aljbin Kurti, Žozep Borelj i Miroslav Lajčak.
Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun izjavio je za Tanjug da po stavovima i zauzetim pozicijama Prištine na severu KiM nema mogućnosti za postizanje dogovra na današnjem sastanku u Briselu, koji bi vodio ka deeskalaciji situacije na KiM. Kazao je da bi na današnjem sastanku Vučića i Kurtija u Briselu trebalo da se postigne veoma snažan dogovor sa konrektnim koracima kako da se smiri situacija na severu KiM, i kako da se stvore uslovi da se Srbi i njihovi politički predstavnici vrate u privremene institucije samouprave jer, ističe on, razlozi zbog kojih su oni izašli iz tih institucija nisu otklonjeni.
Napominje da ono što bi moralo da bude dogovoreno, a da Kurti to sprovede, jeste da se povuku pripadnici specijalnih militarizovanih policijskih jedinica sa severa, da se lažni gradonačelnici povuku iz tih zgrada, da se organizuju izbori na način koji bi bio prihvatljiv za srpski narod kako bi se oni ponovo vratili u četiri opštine, kao i da se prestane sa terorisanjem srpskog naroda i da se puste Srbi koji su uhapšeni. Drecun dodaje da se ne vidi spremnost Aljbina Kurtija da to uradi, kao ni snažan mehanizam koji bi Zapad bio spreman da primeni kako bi naterao Kurtija na tako nešto.
Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić rekao je povodom današnje runde dijaloga da je neophodno prvo sprovesti sve sporazume postignute između 2013. i 2022. godine koji podrazumevaju i Zajednicu srpskih opština, a tek onda preći na ovogodišnje sporazume iz Brisela i Ohrida koji su „očito tek neformalno dogovoreni“.
„Ne možemo podizati krov kuće pre temelja i zidova. U stubove svakog stabilnog društva spadaju pravna država, poštovanje manjinskih prava i strogo pridržavanje međunarodnih standarda EU kojih trenutno nema na Kosovu“, dodao Janjić u autorskom tekstu za nemački Tagesšpigel, a preneo je DW.
Borelj i Lajčak završili su sastanak sa Vučićem, preneo je RTS- U toku je drugi bilateralni razgovor sa Kurtijem.
Cilj razgovora u Briselu u kojima učestvuju Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti je "očuvanje mira" na Kosovu, a današnji razgovori treba da vode ka smirivanju situacije na terenu, izjavio je ministar odbrane i predsednik SNS Miloš Vučević, prenosi Beta.
Vučević je za televiziju Prva ocenio da je situacija na Kosovu "veoma izazovna i veoma teška" i da stalno postoji napetost na severu.
On je kazao da se ne zna da li će danas u Briselu biti neposrednog razgovora između Vučića i Kurtija, ili će pregovori biti vođeni samo preko posrednika iz Evropske unije.
Na pitanje da li se nastavlja naoružavanje Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS), Vučević je rekao: "Apsolutno da, čak spremaju novi paket od jedne velike države".
"Oni su dobili ozbiljne sisteme naoružanja i vojne opreme", rekao je Vučević i dodao da postoji namera za prerastanje KBS u kosovsku vojsku.
Na Instagram nalogu "buducnostsrbijeav" objavljeno je da su počeli teški razgovori u Briselu, a postavljena je i slika Vučića i Borelja.
"Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sa visokim predstavnikom EU za spolјne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednikom Evropske komisije Žozepom Boreljom i specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom", piše na Vučićevom nalogu.
Jedno od glavnih pitanja na sastanku trebalo bi da bude put do legitimnih izbora gradonačelnika u četiri opštine na severu Kosova, sa srpskom većinom, da li peticijom, kako to predlaže Priština ili ostavkama gradonačelnika, objavio je RTS.
U devet sati počeo je bilateralni sastanak Vučića sa sa visokim predstavnikom EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednikom Evropske komisije Žozepom Borelom i specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom. Nakon toga planiran je sastanak Aljbina Kurtija sa evropskim predstavnicima.
U 11 sati planiran je zajednički sastanak u okviru dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU. Na poslednjem sastanku u Briselu, Vučić i Kurti nisu seli za isti sto.
Najavljeno je i obraćanje Žozepa Borela između 15 i 18 sati.
U fokusu sastanka će biti primena Sporazuma o putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije, o čemu su Vučić i Kurti postigli saglasnost u Ohridu 18. marta. Po okončanju sastanka, Borelj će se obratiti medijima, što bi trebalo da učine i Vučić i Kurti. To će praktično biti njihov prvi susret od početka najnovije krize na severu Kosova krajem maja. Vučić i Kurti su se poslednji put sastali u Briselu 2. maja, devet dana nakon vanrednih lokalnih izbora na severu Kosova, koje su Srbi bojkotovali,
Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak rekao je u svom izveštaju o protekloj nedelji da su u "punoj brzini" pripreme za predstojeći sastanak u okviru dijaloga na visokom nivou i da je prethodna nedelja bila ispunjena sastancima u tom smislu.
On je naveo da je nedelju počeo u Briselu sastankom sa članovima Evropskog parlamenta (EP) koji učestvuju u procesu razgovora sa Skupštinom Srbije, Matjažom Nemecom i bivšim članom EP Knutom Flekenštajnom. U utorak se sastao sa komandantom Kfora generalom Anđelom Ristućom s kojim je podelio procene o potencijalnim izvorima za buduće tenzije. U sredu je u Briselu razgovrao sa zamenikom premijera i glavnim pregovaračem Kosova Besnikom Bisljimijem o tome kako napredovati u normalizacijom odnosa. Takođe se sastao sa Arturom Lorkovskim, direktorom Energetske zajednice da istraži moguće oblasti saradnje i razgovara o energiji kao deo dijaloga.
Uoči razgovora u Briselu između delegacija Beograda i Prištine, premijerka Ana Brnabić je rekla da će razgovori biti teški.
Ana Brnabić u jutarnjem programu RTS-a„I dalje nemamo Briselski sporazum i ZSO, Priština nema nameru da implementira dogovoreno, a Kurti ne želi da izgovori reči Briselski sporazum“, kazala je Brnabić.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare