Oglas
Još jedan sastanak vlasti i opozicije završen je bez dogovora. Predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" saopštili su da vlast nije spremna da ispuni njihove uslove, niti da odloži i beogradske i lokalne izbore. Lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš saopštio je da pod ovakvim uslovima opozicija ne može da izađe na izbore, dok je potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila da će do petka doneti odluku oko nastupanja na izborima. Sa druge strane, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić saopštila je da opoziciju ne zanimaju implementacija i preporuke ODIHR-a, već isključivo datum održavanja izbora.
Brnabić je dodala da više ne zna šta su sada konačni zahtevi među opozicionarima i još jednom poručila da je Tepić izjavila da više ne pristaju na to da izbori budu objedinjeni drugog juna.
„SPN mi je rekla da je to to – objedinjavanje za drugi jun više nije predlog koji im odgovara. Kažu da jedino mogu da pričaju da izbori budu na jesen. Ali ne može da dođe do objedinjavanja izbora na jesen. Beograd moramo da završimo sada, on se nalazi u privremenom statusu šest meseci. To bi značilo da biste imali privremeni grad koji funkcioniše pod privremenim finansiranjem godinu ili godinu i po dana“, rekla.
Komentarišući sastanak između vlasti i opozicije oko izbornih uslova, Brnabić je rekla da je to bio jako dobar sastanak i „daleko najbolji do sada“.
„To je taj ton koji mi dugujemo našim građanima. Nismo postigli dogovor zato što se ponovo sve svelo na razgovore o datumima, nešto više na ovom sastanku oko izbornih uslova, ali ultimatimno je postavljen datum. Sasvim je jasno da ako pratite preporuke ODIHR preporuke ne možete da imate lokalne izbore verovatno još tri godine. Što se tiče izbora za Beograd, oni će se održati kada im je zakonski rok, a to je drugi jun i to na eksplicitan zahtev predsednika Vučića koji je zamolio da izađemo u susret opoziciji“, navela je ona i dodala:
„Šta je sada zahtev opozicije? Da li je to da se objedine izbori da budu drugog juna ili da budu na jesen ili zimu? Tu je nastala određena konfuzija, pa su onda rekli da hoće da se konsultuju i onda je Marinika Tepić rekla da taj predlog više nije na stolu da svi izbori budu drugog juna. Ona je rekla da to da svi izbori budu drugog juna, da na to više neće pristati. Ni oni sami više ne znaju šta su njihovi legitimni zahtevi, ali to više nije drugi jun. Ostali su tražili konsultacije, ali kako je gospođa Tepić donela odluku, tako su se saglasili sa tim“, poručila je ona.
zmeđu vlasti i opozicije oko izbornih uslova, Brnabić je rekla da je to bio jako dobar sastanak i „daleko najbolji do sada“.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije i poslanik Miroslav Aleksić rekao je, tokom obraćanja medijima, da postoji način da se izađe iz političke krize, ali da ne postoji volje.
"Profesor Tanasije Marinković je objasnio danas kako možemo da prevaziđemo ovu situaciju, kako da primenimo preporuke ODIHR-a u narednom periodu, da izbore pomerimo na jesen i da postoji način. Naravno, oni su imali neke svoje komentare na to, ali nisu predložili drugi način. Isto kao što su odbili da 2. juna budu svi izbori u jednom danu, isto tako se odnose prema našem zahtevu da se izbori pomere za jesen. Jasno je svima u kakvom smo političkom trenutku danas, ali ne deluje da je vlast spremna da napravi tu vrstu kompromisa", zaključio je Aleksić.
Govoreći o predlogu opozicije za promenu ustavnog zakona, Zdravko Ponoš je rekao da bi njegovo usvajanje pokazao snažno jedinstvo u situaciji kad postoji duboka podeljenost u društvu.
"U situaciji kad imam delikatnu geopolitičku poziciju, kad imamo kosovsku tematiku koja je u jednom vrlo nezgodnom momentu, kad imamo situaciju kojaoja se komplikuje situaciju oko Republike Srpske, to bi bila snažna podrška i pokazala bi visok nivo spremnosti i odgovornosti za zajednički rad vlasti i opozicije. Ja sam probao da ukažem tokom moje diskusije na to. Ako vlast nije spremna na to, mislim da preuzima ozbiljnu odgovornost samu na sebe", podvukao je Ponoš.
"Vlast tvrdi da hoće da nam učine i da daju tu radnu grupu, ali da neće da pričaju unapred o nadležnostima", navela je Đorđević, dodajući da nisu dobili informacije kako bi izlgedale nadležnosti tog tela.
"Njihova tvrdnja je da to rade kako bi već sutra mogla da se formira ta radna grupa i da žure, a 12 godina ne rešavaju probleme sa biračkim spiskom.. Oni tvrde da oni žure, a da mi sada odugovlačimo, što nije tačno. Govorili smo o našem predlogu o formiranju Radnog predloga Skupštine Srbije koji će raditi na ispunjavanju svih preporuka ODIHR. I oni tu nisu izašli sa tekstom kako bi to telo moglo da izgleda, a mi smo svi dostavili neka naše predloge. Oni su nama samo pročitali ko bi činio to radno telo, ali ne i kako bi ono radilo i donosilo odluke. To, dakle, nije stavrno prihvatanje zahteva. Da imaju želje da nešto stvarno prihvate, oni bi došli sa nekim papirima. Čak i za one stvari za koje se načelno slažemo, postoje dijametralno suprotna gledišta", rekla je Đorđević.
Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta rekla je da se na sastanku razgovaralo o izmenama ustavnog zakona koji je opozicija predložila, uz napomenu da im je danas rečeno kako se ispunjavanju njihovi zahtevi.
"Pretpostavljam da će Ana Brnabić reći da su oni prihvatili naše zahteve, a da mi nećemo ono što smo predložili, pa da to pojasnimo. Naš zahtev je bio komisija za reviziju birački spisak, za koju smo jasno rekli da mora da ima zakonski osnov, njihov predlog je da to bude radna grupa u okviru odbora za pravosuđe i da se njeni zadaci formulišu tek kad se ona obrazuje. A mi sve vreme pričamo o nadležnostima te komisije da bi mogla da reši probleme sa biračkim spiskom... Jasno je da oni negiraju da tog problema ima, a mi tvrdimo da ga ima i da postoje brojni dokazi za to", istakla je Đorđević.
Predsednik stranke “Srbija-centar” Zdravko Ponoš rekao je, tokom obraćanja medijima, da su se i vlast i opozicija saglasili da više nema vremena da se poprave bitno izborni uslovi.
“Na neki način to je konstotvano sinoć u izveštaju ODHR-a koji nam je dostavljen, a u kom se isto to kaže. Oko toga smo saglasni, ali je pitanje šta dalje radimo. Vlast je rekla da nisu spremni da odustanu od održavanja tih izbora i odlučili su da idu na te izbore sa nama ili bez nas. Oni insistiraju da, bez obzira što nema uslova za izbore, da mi sednemo i da razgovoramo o uslovima za neke druge izbore koji će se nekad desiti. Mi nismo spremni na to. Pod ovim uslovima, mi na te izbore ne možemo, a oni neće da ih pomere”, naglasio je Ponoš.
Tepić je rekla da će do kraja nedelje, u petak, saopštiti odluku koalicije "Srbija protiv nasilja" da li izlaze na izbore.
"To će biti zajednička odluka. Imaju još dva dana shvate ozbiljnost situacije. Za njih su izbori najčistiji i ne postoji nikakava migracija birača... I dalje stojimo otvoreni do naše konačne odluke u petak da li će shvatiti ozbiljnost situacije i da su odgovornost i krivica na njihovoj strani", podvukla je ona.
Marinika Tepić iz Stranke slobode i pravde rekla je da vladajuća stranka u prethodnim ciklusima, tokom pregovora, odbijala svaki predlog opozicije.
Ona je dodala da ne postoji politička volja za dogovorom i da se tokom pregovora “nisu pomerili ni za milimetar”.
“Netačno je i nije istina da su izašli u susret svim našim zahtevima, samo ne trećem - da lokalni i beogradski izbori budu objedinjeni. Oni nisu prihvatili komisijski format rada za jedinstveni birački spisak”, kazala je ona.
Završeni su pregovori vlasti i opozicije, javlja reporterka Nova.rs iz Narodne skupštine.
Predstavnici opozicije uskoro će se obratiti javnosti.
Jedan od učesnika pregovora, predsednik Demokratske stranke, Zoran Lutovac, napisao je na društvenoj mreži X da je poslanik SNS Milenko Jovanov poručio na sastanku da ga "baš briga da li će opozicija izaći na izbore".
Uvažavajući preporuku ODIHR-a da se o primeni tih preporuka uključi opozicija i civilno društvo, Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe SNS-a, je rekao:
— Zoran Lutovac (@ZoranLutovac) April 17, 2024
“Mi nećemo da razgovaramo o vašim zahtevima.”
“Baš me briga da li ćete da učestvujete na izborima!”
Inkluzivno, nema šta.
"Uvažavajući preporuku ODIHR-a da se o primeni tih preporuka uključi opozicija i civilno društvo, Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe SNS-a, je rekao:
'Mi nećemo da razgovaramo o vašim zahtevima... Baš me briga da li ćete da učestvujete na izborima'.
Inkluzivno, nema šta", ironično je zaključio Lutovac u svojoj objavi.
Pregovori vlasti i opozicije ušli su u treći sat, a kako javlja reporter Nova.rs, na sastanku se vodi polemika o spajanju beogradskih i lokalnih izbora. Reč je o zahtevu na kom insistira opozicija i koji predstavnici SNS smatraju neprihvatljivim.
Očekivanja su da će sastanak, za razliku od prethodnih, trajati značajno duže,
Ni posle gotovo dva sata pregovora, dve strane nisu našle zajednički jezik. Kako je rečeno portalu Nova.rs, nema pomaka ni oko jedne tačke.
"Više se razgovara o formalno-pravnim pitanjima. Sastanak je još uvek na načelnom nivou, dve strane nisu ni blizu konkretnih pitanja", navode sagovornici našeg portala.
"Ova vlast ima sistemski otpor prema opoziciji, ona opoziciju ne prihvata kao deo političkog sistema, nego je trpi kao nužno zlo", kaže za N1 pisac i izdavač i potpisnik ProGlasa Gojko Božović.
On je rekai da nije veliki optimista po pitanju ishoda sastanaka vlasti i opozicije, ali kaže i da vlast ne bi pregovarala sa opozicijom da ona "nema na sebi stigmu izbornog inženjeringa od 17. decembra".
Komentarišući sastanak vlasti i opozicije o preporukama ODIHR-a i izbornimuslovima, Božović je u Novom danu na N1 izjavio da je „vlast očigledno opredelila da troši vreme“.
„I da prođe što je moguće više vremena, a da ne primeni nikakve preporuke ODIHR-a, nikakve preporuke, recimo, posmatračke misije CRTA, nikakve zahteve opozicije. Jer se prosto pokazuje u dugom nizu proteklih godina da, i to je ključni problem, jedan od ključnih problema našeg društva, a to je da vlast ima sistemski otpor prema opoziciji. Ona opoziciju ne prihvata kao deo političkog sistema, nego je trpi kao nužno zlo, jer ne možete biti zemlja Evrope da nemate opoziciju“, rekao je.
Kako javlja repoter Nova.rs sa lica mesta, sastanak vlasti i opozicije još uvek traje i već sad se može reći da će biti duži nego prethodni koji je okončan odlukom opozicije da ga demonstrativno napusti.
Nešto posle devet časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Ane Brnabić, opozicije i predstavnika civilnog društva.
Među prisutnima su kopredsednici Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević i Radomira Lazović, predsednik Srbija centar Zdravko Ponoš, lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić, potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić i drugi.
Konsultacijama ne prisustvuju predstavnici Ekološkog ustanka, NADA i MI-Glas iz naroda.
Prisutni su predstavnici nevladinih organizacija Crta, Transparentnost Srbija i CeSID.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u odgovoru poslaničkim grupama da prihvata sve pristigle predloge o primeni preporuka ODIHR-a, osim zahteva opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" kojim se traži obustava izbornih radnji, a nakon što je raspisala beogradske izbore za 2. jun ove godine.
Osim toga, ona je i odbila predlog da se izmenom ustavnog zakona donese odluka o spajanju izbora.
Deo stranaka okupljen oko koalicije Srbija protiv nasilja najavio je da će prisustvovati sastanku. Na prethodnom susretu nije bilo članova Ekološkog ustanka koji su rekli da ne žele da razgovaraju bez prisustva kamera.
Koalicija NADA ni ovog puta neće prisustvovati dijalogu, to je za Novu potvrdio predsednik Novog DSS Miloš Jovanović.
"Nećemo ići, ovo sve postaje neozbiljno u najmanju ruku, da ne kažem da prerasta u ruganje opoziciji i demokratskom procesu. Izbori su odavno raspisani, vlast je predala svoju listu, dakle ona tri elementarna zahteva nisu prihvaćena", rekao je Jovanović. za Novu.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare