Srbija započinje strateški dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama koji će obuhvatiti više važnih oblasti, a među njima su i vladavina prava i energetika. U jeku studentskih pobuna širom zemlje i pokušaja vlasti da to spreči, mogućih američkih sankcija NIS-u i protestnih nota koju je Bosna i Hercegovina nedavno uputila Srbiji zbog dolaska čelnika vlasti na proslavu Dana Republike Srpske, otvara se pitanje kako uopšte Amerika posmatra čitav haos koji se dešava u našoj zemlji. Zato smo ih upravo to i upitali.

Zamenik državnog sekretara SAD Ričard Verma stiže u Beograd za vikend kad će sa srpskim zvaničnicima razgovarati o podužem nizu tema.

“U Srbiji, zamenik sekretara će istaći rastuće strateško partnerstvo SAD i Srbije u oblasti energetike i drugih ekonomskih pitanja. On će ponuditi podršku integraciji Srbije u evropske institucije, normalizaciji odnosa Srbije sa Kosovom, jačanju vladavine prava i bližoj bilateralnoj saradnji u vojnim i bezbednosnim pitanjima”, navodi se na sajtu Stejt departmenta.

A kad je reč o zajedničkim pitanjima SAD i Srbije, američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil je nedavno rekao da Srbija ide u pravom smeru, kao i da ima ambicija.

“Ljudi treba da shvate da ja ne radim za Srbiju, već radim sa Srbijom i za interese vlade Sjedinjenih Američkih Država. Naši interesi se preklapaju sa Srbijom, mislim da su na neki način slični”, rekao je Hil, koji dodaje da se u diplomatiji i životu ne mogu svi usrećiti.

Ovo Hil izjavljuje iako već mesecima u našoj državi imamo blokade i proteste studenata, opozicije i građana povodom različitih pitanja.

Pored toga, šalju se dvostruke poruke. Vlast istovremeno govori o čvrstim vezama sa Zapadom i o evropskom putu Srbije, dok sa druge strane šalje i proruske poruke.

Zato smo u susret Vermeovoj poseti poslali ambasadi SAD u Beogradu nekoliko pitanja.

Po pitanju masovnih studentskih protesta i blokada širom Srbije, kako Ambasada SAD posmatra ovu situaciju, kao i reakciju vlasti na iste?

Zanimljivo je da američki funkcioner Verma dolazi da započne strateški dijalog i po pitanju vladavine prava u trenutku kad širom Srbije bukte masovni protesti i blokade zbog traženja odgovornosti za nedužno poginule ljude u Novom Sadu.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Studenti nedeljama poručuju vlastima da neće odustati od svojih zahteva dokle god oni ne budu ispunjeni, a to i dokazuju time što su i posle praznika nastavili masovne proteste u mnogim gradovima.

A za to vreme predstavnici vlasti pozivaju na prekid svega i nude alternativna rešenja poput jeftinih stambenih kredita za mlade. Tačnije, nude ono što se uopšte ne traži od njih.

Kako Ambasada komentariše izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o postojanju krila „lojalista“ u Srpskoj naprednoj stranci koji su proruski orijentisani?

O kakvoj vladavini prava Srbija priča sa SAD, ako vlasti šalju i maskirane mladiće da guše proteste i akcije i tuku građane koji odaju poštu poginulima.

Pored toga, predsednik Aleksandar Vučić je neposredno pred Novu godinu bacio novu „bombu“ u srpski politički narativ, govoreći o čuvenim lojalistima SNS. Tačnije, 17.000 njih koji su inače proruske orijentacije.

Aleksandar Vučić Foto: S.S./ATAImages

„Bili su prvo u jednoj maloj crkvi. To je njihov običaj. Ja nisam deo tog tima. I uvek sam mislio da je to preterivanje, ali su mi tu veoma bliski ljudi, deo toga. Oni su me opomenuli jedanput pre pet godina i rekli da sa ‘žutim ološem’ ne može u koaliciju kada su mediji prenosili kako ćemo da idemo sa demokratskom strankom u koaliciju, nekom od tih demokratskih stranaka, sad ih ima 50, nije ni važno. I oni su došli kod mene i rekli mi nikad ti nismo tražili ništa, ne trebaju ministarska mesta, mi se ne bavimo biznisom”, rekao je Vučić i dodao:

“Reč je o časnim ljudima, koji nisu bogati, nisu bilo šta. Oni su tu kao čuvari vatre. Samo pozitivno mogu da govorim o njim,a samo su malo ekstremni za moj ukus“, rekao je Vučić, dodavši da je i njegov brat Andrej među njima.

Kakav je stav Ambasade po pitanju toga što je Bosna i Hercegovina uputila protestno pismo Srbiji zbog dolaska najviših zvaničnika na Dan Republike Srpske?

Dok su u zemlji haos i blokade, državni zvaničnici, predvođeni premijerom Srbije Milošem Vučevićem i predsednicom Skupštine Anom Brnabić su prisustvovali obeležavanju Dana Republike Srpske u Banjaluci.

Gotovo odmah je Ministarstvo spoljnih poslova BiH uputilo protestnu notu Srbiji zbog njihovog učešća, budući da je obeležavanje ovog datuma mimo Ustava.

„Podrška nelegalnim aktivnostima koje su usmerene protiv ustavno-pravnog poretka u BiH, od strane najviših organa vlasti Republike Srbije, smatramo opasnim i štetnim po odnose dve zemlje, ali i sigurnost regije“, navedeno je u pismu.

Kako gledate na to što je Nenad Popović, ministar bez portfelja koji je pod američkim sankcijama, nedavno bio u pratnji predsednika Vučića u poseti Hilandaru na Božić?

I ne samo to. Iako Aleksandar Vučić nije bio među onima koji su obišli Banjaluku, ipak je par dana pre toga obišao manastir Hilandar.

Foto:printscreen/instagram.com/buducnostsrbijeav/

Naime, on je na Božić, najveći pravoslavni praznik, poveo sa sobom Nenada Popovića, ministra bez portfelja koji je inače već poznat javnosti kao ruski čovek u izvršnoj vlasti.

A takođe je i pod sankcijama Amerike zbog svojih veza sa Rusijom.

„On poseduje brojne holdinge kompanije u Srbiji i Rusiji i koristi veze u Kremlju da se bogati, obezbedi poslovanje za njegove prihode i olakša pronevere i koruptivne poreške šeme“, stoji u odluci SAD 2023. po pitanju sankcija Popoviću.

Portparolka ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova izjavila je nedavno da Zapad pravi planove za destabilizaciju situacije u Srbiji, koristeći mehanizme „obojenih revolucija“. Šta Ambasada misli o ovoj izjavi?

O isprepletanom odnosu Srbije prema Istoku i Zapadu Nova.rs je ranije pisala. Ali baš kad je reč o zapadnom uticaju na dešavanja u našoj zemlji govorila je nedavno i portparolka ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova.

„Pratimo šta se dešava u Srbiji u kontekstu planova Zapada da destabilizuje situaciju u zemlji. Oni pokušavaju da gurnu njeno rukovodstvo do granice gde će morati da bira: da nastavi politiku u korist svog naroda ili da skrene na put sporazuma“, navela je Zaharova.

Do objavljivanja ovog teksta nismo dobili niti jedan odgovor Ambasade SAD na naša pitanja.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare