Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i pored preciznih ovlašćenja koje ima, konstantno i bez posledica krši Ustav. Brojni su primeri takvog ponašanja, a profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić za Nova.rs navodi pet, po hronološkom redu.
1. Prvo bi bilo objavljivanje “mi smo uhapsili Miškovića”. Koji “mi”? On je tada bio prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane i ni u kom slučaju nije na sebe mogao da preuzima ovlašćenja policije.
2.Tvrdnja u prisustvu tadašnjeg specijalnog tužioca Miljka Radosavljevića da su oni, a opet ne znamo koji “oni”, rešili ubistvo Ćuruvije.
3. Proglašenje vanrednog stanja zbog korone, što su uradili Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić i predsednica Skupštine, iako naš Ustav kaže da vanredno stanje proglašava Skupština, a ako nije u stanju, onda predsednik države, predsednica Vlade i Skupštine. Pritom se podrazumeva da Skupština nije mogla da se sastane jer se desila neka velika elementarna nepogoda, poplava, zemljotres, pa nije bilo mogućnosti da se stigne do Skupštine ili je izbio rat koji je odsekao jedan deo teritorije.
4. Njegovo negiranje i suprotstavljanje izveštavanju medija, njegov odnos prema medijima uopšte, što predstavlja kršenje slobode izražavanja i kršenje slobode informisanja. Zato što na svaku vest u medijima koja njima ne ide u prilog on odvraća ili uvredama ili izražavanjem vrlo neprijateljskog odnosa prema novinarima.
5. Način na koji je penzionerima oduzet deo penzije je upitan sa stanovišta prava na imovinu, a generalno pravo na imovinu podrazumeva da vi nikoga ne možete rešiti prava na imovinu radi ostvarivanja nekakvih javnih interesa, a ako ga lišite onda mu morate platiti naknadu, što se nije desilo. Njegov odnos prema ljudima koji nisu za njega je zapravo odnos čoveka koji vređa ljudsko dostojanstvo. A to ljudsko dostojanstvo je odnov za sva ostala ljudskih prava, između ostalih i pravo na život. Nekako mi se čini da je njegov odnos prema auditorijumu koji je politički protiv njega, on smatra neprijateljima i obraća im se na način koji vređa ljudsko dostojanstvo.
Vodinelić objašnjava i ko treba da reaguje na to što Vučić konstantno krši Ustav.
„Međutim, to što ja kažem da Vučić masovno krši Ustav ne znači ništa dok to ne kažu Skupština i Ustavni sud, a sudeći po trenutnim političkim okolnostima, oni to nikad neće reći“, navodi Vodinelić.
Bonus video: Kako se dijalog preselio u sudnicu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare