Poslanica stranke SRCE Tijana Perić Diligenski kaže da je višegodišnja priča o vršnjačkom nasilju stavljena u drugi plan nakon sve učestalijih fizičkih napada na prosvetne radnike. Odavno su prosvetni radnici u Srbiji izgubili dignitet profesije ali nikada im kao danas nije ugrožena lična bezbednost.
Dva nemila događaja koja su se desila 13. juna, dan pred kraj školske godine, svedoče o dubokoj nasilnoj patologiji našeg društva, kaže Diligenski.
„Fizički napad majke na nastavnicu biologije zbog loše ocene samo šalje poruku prosvetnim radnicima da treba da daju visoke ocene kako ne bi imali teže posledice po život. Prosvetni radnici su već uniženi u ovoj državi zbog neadekvatnih uslova u kojima rade, gubitka ugleda i autoriteta koji im se sistemski oduzima, visine zarada koje su nedovoljne za dostojanstven život. Naše društvo koje je u raljama predatorskog kapitalizma nema razvijenu svest o tome da prosvetni radnici prave najvredniji proizvod za svako iole pristojno i normalno društvo, a to je obrazovan čovek“.
Ona kaže da je spirala nasilja prema prosvetnim radnicima krenula od izmicanja stolica, preko pretnji i ucena kojima su svakodnevno izloženi pa sve do verbalnog i fizičkog maltretiranja koje ze završi teškim ozledama i pretrpljenim strahom.
„Nije svaki prosvetni radnik završio kurs borilačkih veština da bi mogao da se odbrani od nasrtaja razjarenih učenika i roditelja sklonih kavzi. Tu se dolazi do uloge države, koja poput Marka kasno stiže na Kosovo i koja kao jedinu meru najavljuje izmene krivičnog zakonodavstva kroz inkriminisanje napada na prosvetne radnike. I ova mera je iznuđena i rezultirala je kao posledica velikog protesta prosvetnih radnika održanog 16. maja. Da bi izmene krivičnog zakonika stupile na snagu potrebno je da prođe vreme, da nacrt zakona, preko predloga uđe u skupštinsku proceduru. Postavlja se pitanje da li će izmene navedenog zakona, koje su nadpolitičkog karaktera i od suštinskog društvenog značaja biti usvojene po hitnom postupku ili ovaj režim to čini samo za politički interesno obojene zakone? Ako je bilo moguće da se dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku kao i izmene Zakona o lokalnim izborima usvoje po hitnom postupku, tim pre je moguće i neophodno da se isto čini i povodom inkriminacija napada na prosvetne radnik“, ističe Perić Diligenski.
„Materija zaštite fizičkog integriteta i dostojanstva prosvetnih radnika je jedna od retkih koja zahteva hitan postupak i crveni alarm čitavog društva. Zakonski je trebalo davnih dana inkriminisati napad na prosvetne radnike i doneti nacionalnu strategiju i prateći akcioni plan za sprečavanje nasilja nad prosvetnim radnicima. Ključno je pitanje šta će se uraditi do stupanja na snagu zakonskih izmena? Da li će se alanfordovski pobedonosno reći u septembru da je u protekla dva ipo meseca došlo do smanjenja nasilja nad nastavnicima budući da su na raspustu? Srbija centar poziva uspavani skupštinski Odbor za obrazovanje da se oglasi po ovom pitanju i ako je celishodno da se formira Anketni odbor koji bi razmatrao uzroke, posledice i mere za eliminisanje galopirajućeg nasilja prema prosvetnim radnicima. Učestalo nasilje prema prosvetnim radnicima zahteva političku i moralnu odgovornost ministarke prosvete čija reakcija se svodi na osuđivanje i prebacivanje lopte na teren organa gonjenja i sankcionisanja“, zaključuje Diligenski.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare