Agencija Stata.rs predstavila je rezultate istraživanja javnjoj mnjenja, rpema kojima bi se 44 odsto građana na sledećim izborima opredelilo za listu oko SNS, a koalicija Srbija protiv nasilja dobila bi 41 odsto glasova građana, dok bi nacionalna opozicija (Novi DSS, Zavetnici, Dveri i POKS) dobila poverenje deset odsto birača.
Na pitanje da li podržavaju proteste „Srbija protiv nasilja“ 48 odsto ispitanika odgovara potvrdno, a 40 odsto ih ne podržava.
Kada je reč o podršci strankama, Srpska napredna stranka i Aleksandar Vučić imaju podršku 37,8 odsto anketiranih, Stranka slobode i pravde 9,6 odsto, a Socijalistička partija Srbije osam odsto.
Koalicija Zajedno, prema rezultatima istraživanja, ima podršku od šest odsto, a Zdravko Ponoš 4,7 odsto. Zeleno-levi front podržava 3,7 odsto ispitanika, Novi DSS 3,6, Zavetnike 3,1, dok Dveri (2,6 %), Narodna stranka (2,1%), Pokret Evropski put Radeta Baste (1,9%) i ostale partije u ovom trenutku ne bi prešle izborni prag od tri odsto.
Jovanka Vukmirović iz agencije Stata rekla je da je novo istraživanje pokazalo da je za raspisivanje izbora u narednih godinu dana 52 odsto ispitanika, dok se tome protivi 23 odsto njih, a jedna četvrtina o tome nema stav.
Prema njenim rečima, podrška izborima varira u zavisnosti od regiona do regiona, a najveća podrška zabeležena je u Beogradu. Sledi Šumadija sa podrškom od 56 odsto, Vojvodina 50 odsto i na kraju južna i istočna Srbija sa podrškom od 43 odsto.
Za promenu vlasti je 49 odsto ispitanika, a 37 odsto njih je za to da predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa koalicijom oko Srpske napredne stranke ostane na čelu države.
Na pitanje da li imaju poverenja da Vlada i Vučić mogu da očuvaju ekonomsku stabilnost, mir i bezbednost – 48 odsto ispitanika reklo je kako ne veruje da mogu održati ekonomsku stabilnost, a njih 45 odsto da mogu održati mir i bezbednost.
Građani Srbije su, inače, većinski za ulazak u Evropsku uniju. Jer, za tu opciju je 43 odsto ispitanih, 40 procenata njih je protiv, dok 17 odsto građana nema stav.
Da se Srbija ne kreće u dobrom pravcu smatra 48 odsto ispitanika, dok njih 36 veruje da se Srbija kreće u dobrom pravcu.
Ispitanici su kvalitet života u odnosu na pre godinu dana ocenili kao loš (41 odsto), dok njih 40 odsto smatra da nije bilo većih promena, a 16 odsto je reklo da živi bolje.
Kao najveći problem u Srbiji 81 odsto ispitanika ističe rast cena i male plate, njih 53 odsto korupciju i kriminal, a nasilje i bezbednost građana 47 odsto.
Bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji kao najveći problem Srbije vidi 43 odsto ispitanika, loš položaj radnika i nezaposlenost njih 36, a cenzuru i političke pritiske na medije 25 odsto anketiranih.
Za sopstvenu bezbednost i bezbednost svoje porodice zabrinuto je 39 odsto građana, dok njih 40 odsto tvrdi da nije.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar