Predstavnici parlamentarne opozicije danas su Ustavnom sudu Srbije predali inicijativu za utvrđivanje ustavnosti zakona usvojenih na poslednjoj sednici Skupštine Srbije.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je ispred Ustavnog suda da je tokom te sednice parlamenta došlo do grubog kršenja Ustava i zakona Srbije, kao i skupštinskog poslovnika.
„Ovaj predlog za utvrđivanje neustavnosti se tiče toga da je predsednica parlamenta Ana Brnabić na najgrublji mogući način prekršila Ustav tako što je odbacia incijativu 86 poslanika da se na dnevnom redu nađe tačka o nepoverenju premijeru, a u nastavku je došlo do ; incidentata i sukoba“, kazao je on.
Dodao je da je, s obzirom da u nastavku sednice nije bilo nikakvih uslova za rad, predsednica parlamenta na nezakonit način stavila na glasanje 60 zakona i sporazuma, „bez da je obavljena rasprava kao i bez rasprave u načelu, a ni u pojedinostima“.
„Ona je proglasila da je završena sednica Skupštine i dva dana posle toga su obavili glasanje kao da je sve u najboljem redu“, kazao je on.
Aleksić je kazao da Ustavni sud treba da se stara o Ustavu i zakonim Srbije i da radi u intersu države Srbije i njenih građana i, kako je naveo, inicijativa opozicije će biti test za tu inistiticiju.
„Moći ćemo da vidimo kakav će stav zauzeti u vezi nečega što je potpuno očigledno i laicima, ovde se radi o grubom kršenju Ustavu i lošoj nameri predstavnika vlasti da bez rasprave usvoje 60 zakona i sporazuma, uključujući i budžet“, kazao je on.
Najavio je da će opozicija obavestiti sve finansijske organizacije i kreditore od kojih je Vlada Srbije planirala da povuče zajmove i kredite da je Ustavnom sudu podnela inicijativu za utvrdjivanje ustavnosti i zakonitosti i da je to u proceduri.
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac je kazao da je opozcija došla do Ustavnog suda „u potrazi za odbranom ustavnog i političkog sistema Srbije“ i da je zato i podnela inciijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti poslednje Skupštine Srbije.
„Ustavni sud je krajnja instanca. Ustav ove države, poredak države, treba da brane i pravosudje i policija i sve institucije koje su u državnom sistemu, ali krajnja adresa je Ustavni sud“, kazao je on.
Prema njegovim rečima, ako nema odgovora institucija, onda preostaje jedino vaninstitucionala borba.
„Borićemo se i institucionalnim i vaninstitucionalnim putem jer Ustav je na našoj strani…kada neko krši zakone i Ustav, a institucije ne reguju, građani imaju pravo da uzmu suverinet u svoje ruke… i očekujemo od Ustavnog suda da odbrani ustavni poredak“, kazao je Lutovac.
Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović rekao je da incijativa koja je predata Ustavnom sudu, sa pravne tačke gledišta, za tu instituciju predstavlja veoma lak posao.
„Više je nego jasno da je Brnabić prekršila odredbe skupštinskog poslovanika, da je povredila zakonske odredbe i ustavna prava poslanika da zastupaju svoje političke stavove kada je pokušala da na brzinu „smulja“ sednicu koju nije mogla da kontroliše“, kazao je on.
Prema njegovim rečeima, više je „nego jasno i lako se može dokazati“ da Brnabić nije pročitala sve amandmane koji su podneli poslanici na preloge zakona o budžetu i ostale zakonske predloge.
„Potpuno je jasno da ta sednica mora biti poništena i da ti zakoni ne mogu biti ne pravnoj snazi i da ne mogu i ne smeju da proizvode pravne posledice“, kazao je Grbović.
Rekao je da Ustavni sud sada ponovo ima šansu da se postavi kao brana nezakonju u Srbiji i da građani budu upoznti sa svim što je, kako je kazao, Srpska napredna stranka pokušala da sakrije na toj sednici parlamenta.
Grbovič je rekao da „tako važne stvari ne mogu da se donose u tišini i potpuno je jasno kome je išlo u prilog pravljenje haosa i izrugivanje ruglu parlamenta“.
Dodao je da opozicija sa tom inicijativom ne vrši pritisak, već daje šansu Ustavnom sudu da se ponvo uspostavi kao brana bezakonju.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare