Studentske blokade traju gotovo dva meseca, a sve to vreme provejava jedno veliko pitanje - na koji način bi opozicija, bez mešanja u proteste mladih, mogla da vodi svoju, uporednu borbu. Ovih dana im je stigao predlog da napuste Skupštinu Srbije i da je zamene ulicom. Predstavnici opozicionih stranaka, međutim, smatraju da to ne bi bio dobar potez, da bi značio povlačenje iz borbe i izazvao čitav niz drugih problema. Naposletku, njihov stav je i da bi izlazak iz parlamenta bio u suprotnosti sa jednim od glavnih studentskih zahteva, da institucije rade svoj posao.

Istoričar Milan St. Protić je govoreći o studentskoj pobuni rekao da podrška studentima nije dovoljno jaka.

„Za sada to ne vidimo u dovoljnoj meri, vidimo u tragovima, ali ne u onom zamahu koji je neophodan kako bi se ovaj režim ozbiljno uzdrmao“, rekao je Protić, a onda se posebno obratio opoziciji.

“Njena uloga je da predvodi političke procese, da predstavlja narodne interese. Kad nje nema, kad nije u prvom redu, kad nije ona ta koja prima i uzvraća najjači udarac, onda to izgleda nedorečeno, da ne kažem obezglavljeno. Studenti su pokrenuli ogroman talas koji ranije nije bio moguć, napravili su raspoloženje i atmosferu u kojoj bi opozicija mogla da bude veoma kategorična. Prvo da istupi iz parlamenta demonstrativno, i onda u sklopu te obustave rada da njihova obustava bude prva”, rekao je Protić i zaključio:

“To je prva tačka, ne samo nedolazak u parlament, sabotiranje sednica parlamenta, nego istupanje iz parlamenta, ostavke na mesta narodnih poslanika i pravo na ulicu. Bila bi poruka i ohrabrenje drugima, evo ako smo mi istupili iz parlamenta i podneli ostavke, onda je to pravac kojim bi trebalo da ide”.

Ovo nije prvi put da se opoziciji predlaže da istupi iz parlamenta. Nije prvi put ni da ih pitamo šta o tome misle i da li bi od takvog poteza bilo više štete ili krissti.

Milivojević: Ne vidim šta bismo time dobili

Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević za Novu kaže da je ta partija “svega dva dana posle krađe izbora predložila meru neulaska u parlament”.

“Mi smo i bojkotovali konstitutivnu sednicu Skupštine Srbije, što je prošlo nezapaženo jer nismo dobili taj odgovor od drugih opozicionih partija da nam se pridruže. U tom smislu, nije nam problem da pokrenemo bilo kakvu frku kad je reč o našem političkom delovanju, ali je važno da to bude smisleno i da postoji dogovor među opozicijom da se to izvede”, rekao je on.

S druge strane, kako kaže, on lično ne vidi šta bi se dobilo time da opozicija u ovom trenutku vrati svoje mandate.

Srđan Milivojević Foto: Goran Srdanov/Radar

“Način izlaska iz parlamenta je toliko komplikovan da bi to trajalo mesecima, a onda bi nas mnogi optuživali da smo licemerni i da govorimo da smo napustili Skupštinu a zapravo nismo”, kaže on za Novu.

Dodaje i da se studenti i profesori koji su u blokadama nisu ispisali sa fakulteta ili dali otkaze.

“Kao opozicija mi treba da budemo aktivni u borbi i da donosimo odluke koje su smislene i dogovorene, a ne da budu predmet egzibicionizma”, rekao je Milivojević.

Aleksić navodi razloge protiv

Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić smatra da vraćanje mandata ne bi bio dobar, ni svrsishodan potez, te u prilog tome navodi nekoliko razloga.

Miroslav Aleksić Foto:FoNet/Zoran Mrđa

“Svako ima pravo da daje predloge, ali ovakav potez bi odgovarao samo Vučiću i bio bi suprotstavljen jednom od glavnih zahteva studenata – da institucije rade svoj posao. Ta Skupština je takva kakva je, ali ako bismo izašli iz nje ona bi bila još gora. S druge strane, ta institucija je već u bokadi voljom Ane Brnabić, zato što je njima očigledno strašno veliki problem prenos na RTS-u. Zato što je to i dalje jedini način da se velika većina građana Srbije informiše o tome šta se dešava u ovoj državi i jedini je naš kanal komunikacije sa njima. Da te sednice i njihov prenos nisu problem, one bi se održavale redovno”, kaže Aleksić za Novu i dalje navodi:

“Pored toga, ukoliko se formira ta tehnička ili privremena Vlada, izborna Vlada, jako je važno da opozicija bude tu, da učestvuje u tom procesu njenog formiranja. Izlaskom iz parlamenta opozicija bi praktično izgubila uvid u sve izborne procese, učešće u svim izbornim telima i vratili bismo se tri koraka unazad, na period posle bojkota 2020. godine. Upravo je tada napravljen ovaj sistem izborne krađe sa lažiranim izbornim spiskovima i dovoženjem birača iz drugih država. Mi, opozicija, u Skupštini moramo biti barijera svemu tome”, zaključuje Aleksić.

Novi DSS hoće potpunu blokadu Skupštine

Poslanik i potpredsedniku Novog DSS Dejan Šulkić, smatra da su sednice Narodne skupštine izgubile smisao i da bi normalno učešće u njima bilo potpuno štetno, ali da bi vraćanje mandata bilo povlačenje iz borbe.

“Novi DSS hoće borbu kroz potpunu blokadu rada parlamenta. To je efikasniji način suprotstavljanja uzurpatorskom i izdajničkom režimu Aleksandra Vučića, nego pretvaranje da je sve u ovoj zemlji normalno, ili pak da se vrate mandati”, kaže on za Novu.

Aktuelna vlast je, dodaje on, izgubila legitimitet.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

“Normalno učešće na sednicama bi samo bilo dalje ponižavanje opozicionih narodnih poslanika od strane Ane Brnabić i vladajuće klike koja je spremna da bukom, galamom i silom policijskih kordona usvaja neke od strateški bitnih zakona i međunarodnih sporazuma”, rekao je Šulkić.

“Ništa ne prepuštamo SNS”

Kopredsednikj ZLF Radomir Lazović za Novu kaže da bi to značilo da opozicione poslanike u Narodnoj skupštini zamene novi poslanici SNS.

“Zašto bismo to radili? Mi ne treba ništa da prepuštamo SNS već da oslobađamo institucije, da oslobađamo svaki deo demokratskog sistema koji su oteli od građana, pa bila to Narodna skupština, Ustavni sud, lokalni parlamenti ili REM”, kaže on i poručuje:

“Gde god možemo treba da im dišemo za vrat i da ih razvlašćujemo. Ako ne možemo sve odjednom, što bi bilo najbolje, onda grad po grad, mesnu zajednicu po mesnu zajednicu. Da sednice Narodne skupštine na kojima se čuje glas opozicije i nezadovoljnih građana nisu važne, pa ne bi Ana Brnabić bežala od njih. Ne bi se sakrivali od glasanja o nepoverenju vladi, ne bi krali narodnu inicijativu o zabrani iskopavanja litijuma, ne bi pokušavali na sve načine da umanje značaj i uguše glas narodnih poslanika opozicije, pa čak i po cenu kršenja zakona”.

Radomir Lazović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kako kaže za Novu, oni će se na svakom mestu boriti protiv kriminalne hobotnice SNS i u institucijama, i na protestima i na međunarodnom nivou.

“Ne planiramo ni na jednom mestu da se povlačimo pred njima pa makar i da je odnos 100 prema jedan, taj jedan će se boriti da se istina čuje”, kaže on.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare