Potpredsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde Ane Gođevac izjavila je danas da se glavni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović zahtevom da Visoki savet tužilaštva osudi skupovi i blokade pridružio jalovim pokušajima da zaplaši studente i građane koji traže da ih institucije zaštite od korupcije i režima koji ih bije i proganja.
Ona je navela da Stefanović, umesto što piše saopštenja, treba da objasni kako su razni uzbunjivači proganjani, a nekažnjeni oni koji su razotkriveni, ko je omogućio nezakonitu legalizaciju stotina hiljada kvadrata u Beogradu, kako je javni prevoz dospeo u ruke privatnika, na štetu građana i kako je odlučeno da se privatnicima pokloni državno zemljište u vrednosti od 24 milijarde evra kroz besplatnu konverziju.
Gođevac je istakla da Stefanović zna da poziv na zakonito postupanje nije prekršaj, ali da jeste ćutanje i selektivno delovanje institucija.
„Zna Stefanović i da je licemerno da se u ime institucije koja je izricala drakonske kazne protiv studenata i građana koji brane ustavni poredak, sada iznenada brine o pretpostavki nevinosti napadača na blokadama. A treba da zna i da će svi koji su kršili zakon odgovarati pred nezavisnim institucijama“, navela je Gođevac.
Potpredsednica i poslanica Srbija centra Tijana Perić Diligenski izjavila je danas da je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović unizio javnotužilački poziv i da zaslužuje da mu bude provereno poreklo imovine i da se ispita njegova „povezanost sa kriminalnim strukturama“.
Perić Diligenski je u pisanoj izjavi podsetila da je Stefanović zatražio od Visokog saveta tužilaštva da „hitno reaguje na pritiske različitih interesnih grupa na rad Višeg javnog tužilaštva i da javno osudi skupove i blokade koji se tim povodom održavaju“.
Ona je navela da je Stefanović privatizovao instituciju na čijem čelu se nalazi, unizio javnotužilački poziv, ogrešio se o radna prava svojih kolega, dodavši da Više javno tužilaštvo odavno nije na braniku zakonitosti, ustavnosti i ljudskih prava i da je neophodno da se ono vrati u ustavnopravni okvir.
„Mirnim, nenasilnim blokadama, najispravniji, najmlađi i najpravdoljubiviji deo našeg društva želi da tužilaštvo dovede ‘k poznaniju prava’. Studentski pravosudni marš izaziva strah i nelagodu kod režimskih tužilaca, među kojima se ističe tužilac Stefanović, budući da njima ne ide u prilog da se tužilaštvo oslobodi od partijskog jarma“, navela je Perić Diligenski.
Prema njenim rečima, u profesionalnom, stručnom, zakonitom ambijentu neće biti mesta za one pravosudne funkcionere koji su se ogrešili o ljudska prava i javni interes i svi oni koji su podredili javni interes privatnom i partijskom interesu, biće subjekti „vetinga“ kao posebne forme lustracije u pravosuđu.
„Stefanović je svojim neprofesionalnim i protivpravnim delovanjem zaslužio da mu bude provereno poreklo imovine, da se ispita njegova povezanost sa kriminalnim strukturama i njegova (ne)profesionalnost, odnosno radni učinci“, istakla je Perić Diligenski.
Ona je ukazala da cilj te mere nije utvrđivanje krivične odgovornosti već zabrana obavljanja javnotužilačke funkcije zbog profesionalne nedostojnosti, dodavši da je to put ka institucionalnom izlečenju tužilaštva i ka Srbiji kao pravnoj državi.