Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Uvođenje vanrednog stanja, odlaganje izbora i borba protiv koronavirusa u Srbiji dodatno je suzila prostor ionako slaboj srpskoj opoziciji. Mada od predstavnika vlasti svakodnevno čujemo kako se bore za nabavku medicinske opreme, pomažu starijim sugrađanima i donose teške odluke, sagovornici portala Nova.rs slažu se da bi ova situacija i za vladajuće stranke mogla da bude problematična, te da bi u slučaju neuspeha u borbi protiv epidemije i teških ekonomskih posledica vlast mogla da podigne sada nevidljivu opoziciju.

Gotovo svakodnevno u udarnim terminima čujemo predsednika države Aleksandra Vučića kako nabavlja respiratore i drugu medicinsku opremu, čak i na “poluilegalne načine”, moli za pomoć druge države i brine o zdravlju građana, premijerku Anu Brnabić kako objavljuje teške mere, a šefa diplomatije Ivicu Dačića kako pomaže srpskim državljanima koji su “zarobljeni” širom sveta. Spremaju se paketi za siromašne penzionere, pomažu stranački volonteri…

Za to vreme partija opozicije nema nigde, a već po ukidanju vanrednog stanja očekuju ih izbori ili kampanja bojkota. Postavlja se pitanje da li će i kako u ovakvim uslovima opozicione stranke politički preživeti?

Marko Savković iz Fonda za političku izuzetnost smatra da sudbina opozicije zavisi od odgovora vlasti na ovu krizu. On za portal Nova.rs navodi da je koronavirus najveći izazov za svaku državu od Drugog svetskog rata, te da će ova epidemija pokazati da li sistem u Srbiji postoji.

Foto: Vesna Lalić

„Za vlast će biti dobro, ako uspe da zadrži situaciju pod kontrolom, odnosno ukoliko ne bude enormnog rasta broja ljudi koji će izgubiti život. Takođe, korona je već sada izazvala veće posledice po ekonomiju nego kriza 2008. godine. Videćemo kako će se sve ovo preliti na običnog građanina. Ukoliko vlast ne uspe da amortizuje posledice epidemije, otvoriće se prilika za opoziciju, koliko god to ružno zvučalo“, kaže Savković.

Đorđe Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka, smatra da je prostor opoziciji dosta sužen u ovom trenutku i da bi bilo kontraproduktivno da sada vodi kampanju protiv vlasti.

„Biće teško opoziciji da pregrmi ovaj period. Nema ni prostor da se angažuje, nema resurse da sprovodi akcije i da bude vidljiva, za razliku od aktivista SNS dele pakete pomoći i deluju kao paradržavni organi“, navodi Pavićević za Nova.rs.

On međutim dodaje da bi uprkos vidljivosti i za predstavnike vlasti ovo mogao da bude mač sa dve oštrice.

„Njihova prva reakcija na krizu je bila dosta nespretna. Čuli smo i poruke zastrašivanja, prebacivanja odgovornosti na građane, a pamtimo kako je vlast reagovala na početku“, dodaje Pavićević.