Foto:AP Photo/Boris Grdanoski

Za pronalaženje dokaza o nepravilnostima na beogradskim izborima potrebno je vreme, izjavio je danas u Vašingtonu visoki zvaničnik Stejt departmenta Džejms O'Brajen (James O'Brien), navodeći da su za SAD važni i stabilnost i sprovođenje demokratskih reformi u Srbiji.

Upitan da li SAD na Zapadnom Balkanu, a pogotovo u Srbiji, moraju da biraju između reformi i stabilnosti, O’Brajen je tokom obraćanja u Nemačkom Maršalovom fondu SAD rekao da je „to pitanje koje sebi postavlja svakog dana“.

„Kada je reč o izborima u Srbiji, još ne znamo da li će u Beogradu biti formirana (gradska) vlast. Međunarodni posmatrači nisu posmatrali te (beogradske) izbore. Za pronalaženje dokaza o tome šta se desilo na beogradskim izborima potrebno je vreme. Videćemo da li će biti formirana (beogradska) vlada“, kazao je O’Brajen, tokom obraćanja posvećenog prioritetima SAD vezanim za Evropu.

O’Brajen, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, ukazao je na činjenicu da su opozicione stranke na izborima 17. decembra osvojile 200.000 glasova više nego na prethodnim, u aprilu 2022. godine.

„Na parlamentarnim izborima opozicione stranke su dobile 200.000 glasova više i imaće mnogo više poslanika nego do sada. U mnogim oblastima, to je znak koji dozvoljava neku vrstu drugačijeg puta napred“, kazao je O’Brajen.

On je rekao i da Srbiji, u odnosu na druge zemlje Zapadnog Balkana, „ide prilično dobro kada su u pitanju investicije i ekonomski standardi“.

„Zarade u Srbiji se kontinuirano povećavaju, rast nastavlja da se povećava, više investicija visoke vrednosti dolazi u Srbiju. Ako želimo da istu priliku imaju i druge države i njihovi građani, moramo da ohrabrimo reforme, čak i uz rizik od određene nestabilnosti“, naveo je američki diplomata.

O’Brajen je govorio i o ovonedeljnom sastanku sa liderima zapadnobalkanske šestorke u Skoplju, na skupu posvećenom Planu rasta za Zapadni Balkan, koji je Evropska komisija usvojila u novembru.

„Zapadni Balkan čeka konačno odobrenje Plana rasta od Evropske unije, čija je suština davanje novca za sprovođenje reformi. Važno je što svaka država zavisi samo od sebe, druge ne mogu da je blokiraju“, kazao je.

Ocenio je da je Plan rasta „zaista inovativan projekat“ i dodao da će se već ove godine videti njegovi praktični efekti, poput smanjenja troškova transfera novca za tri do pet odsto po transakciji.

Pomoćnik šefa američke diplomatije Entonija Blinkena kazao je i da Zapadni Balkan, iako postoje određene razlike od države do države, ima dobru priliku za napredak.

„Region u celini ide napred po pitanjima u kojima svi lideri priznaju da moraju da rade bolje. To je prava promena u odnosu na period pre četiri ili pet godina. I ne želim da propustimo tu priliku, koja je na neki način jedinstvena, za razliku od onog gde smo bili pre pandemije“, naveo je.

O ruskom ratu protiv Ukrajine O’Brajen je rekao da će SAD sa saveznicima pomoći Kijevu da pobedi.

„Rusija će želeti da nastavi rat protiv Ukrajine dok ne vidi rezultate izbora u SAD 5. novembra. Verujemo da će Ukrajina biti jača na kraju 2024. i u boljoj poziciji da odlučuje o svojoj sudbini“, naveo je.

Dodao je da bi Rusija, prema jednoj proceni, imala 400 milijardi dolara više za potrošnju u ovom trenutku da joj zapadne zemlje nisu uvele sankcije, za koje je kazao da treba da budu pooštrene.

***

BONUS VIDEO – Postizborne igre u Beogradu: „Šestocifrene ponude“ i Aleksandar Jerković u centru zapleta

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar