Generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica izjavila je danas da je, prema rezultatima istraživanja sprovedenog u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji, više od 60 odsto građana starijih od 45 godina odlučno za nastavak evropskih integracija Srbije, dok su mladi protiv EU.
U Zapadnoj Srbiji i Šumadiji je 24 odsto mladih protiv ulaska u EU, dok 35 nema nikakav stav. Istovremeno mladi koji putuju van Srbije, najčešće putuju u članice EU, rekla je Dragana Đurica .
Ona je navela da polovina građana Zapadne Srbije i Šumadije povezuje EU sa ekonomskim prosperitetom, dok su tri četvrtine čule za neke evropske fondove vezane za srpsku za privredu.
„Misle da bi ulazak Srbije u EU najviše značio za privrednike, mlade, preduzetnike, poljoprivrednike, ali i za osobe sa invaliditetom“, izjavila je Dragana Đurica.
Prema njenim rečima, građani smatraju da su nedovoljne i spore reforme u Srbiji razlog za stagnaciju na putu ka EU.
Asistent na projektu „Putokazi ka EU kroz Zapadnu Srbiju i Šumadiju“ Neda Racić navela je da je na pitanje da li Srbija treba da nastavi sa evropskim integracijama 55 odsto ispitanika odgovorilo potvrdno, četvrtina je neodlučna, dok je više od 19 odsto protiv.
Neda Racić je izjavila da skoro 27 odsto ispitanika od 25 do 30 godina starosti smatra da ne treba nastaviti sa evropskim integracijama, kao i gotovo četvrtina ispitanika do 24 godine.
Skoro 19 odsto ispitanika od 31 do 45 godine starosti je protiv evropskih integracija, kao i 16,5 odsto starijih od 60 godina. Istovremeno je gotovo 63 odsto ispitanika od 46 do 60 godina za nastvaka evropskih integracija, navela je Neda Racić.
Prema njenim rečima, ispitanici koji imaju decu znatno više podržavaju evropske integracije i ulazak Srbije u EU, u odnosu na ispitanike bez dece.
Na pitanje da li bi na referendumu glasali da Srbija uđe u EU, više od 72 odsto roditelja je odgovorilo potvrdno.
Neda Racić je izjavila da gotovo 59 odsto ispitanika sa završenim fakultetom smatra da treba nastaviti sa evropskim integracijama. Takav stav ima skoro 63 odsto ispitanika sa višom školom, dok je oko 24 odsto onih koji su završili osnovnu školu protiv integracija.
U gradskim naseljima je skoro 59 odsto ispitanika za ulazak Srbije u EU, dok je na selu više od 47 odsto protiv.
Voditelj projekta „Putokazi ka EU kroz Zapadnu Srbiju i Šumadiju” Ana Stevanović Đukić je rekla da su žene znatno neodlučnije što se tiče evrioopskih integracija.
Žene su neodlučne ili nesigurne u čak 33 odsto slučajeva, nasuprot 16 odsto muških ispitanika sa takvim stavom, izjavila je Ana Stevanović Đukić.
Ona je rekla da je više od 80 odsto ispitanika odgovorilo da se o EU informišu putem tradicionalnih i dominantih medija, kao što je televizija, dok se 10 odsto informiše preko društvenih mreža.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare