Aleksandar Vučić, obraćanje javnosti predsednika Srbije Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

U izveštaju Grupe država protiv korupcije (GREKO), u kom se vrši analiza rada organa centralne vlasti i organa za sprovođenje zakona u Srbiji, posebna pažnja posvećena je ulozi predsednika Aleksandra Vučića.

Autori izveštaja naveli su nekoliko primera gde je šef srpske države prekoračio svoje nadležnosti, podsećajući da je njegova uloga, prema Ustavu Srbije, uglavnom ceremonijalna.

“Primećujemo da predsednik nije samo šef države i da je uključen i u vršenje izvršnih ovlašćenja. Prvo, predsednik doprinosi načinu na koji se vode spoljni poslovi zemlje, posebno u pregovorima o članstvu u EU, međunarodnim ugovorima i dijalogu sa Кosovom*. On se pojavljuje kao glavni sagovornik stranih predsednika i šefova vlada s kojima razgovara, ne samo o spoljnoj politici, već io domaćim pitanjima i komercijalnoj saradnji”, navodi se u dokumentu, uz podsećnje da Vučić predsedava i Savetom za nacionalnu bezbednost.

Pročitajte još...

“On je predvodio konferenciju za novinare na kojoj je naveo da su teme o kojima je razgovarano bile akcije protiv kriminalnih organizacija, strategija vakcinacije protiv Covid-19, nabavka nove opreme za MUP i Vojsku i istrage o nedavnim ubistvima počinjenim u Beogradu”, navode iz GREKO.

Oni podsećaju da je upravo Vučić uveo vanredno stanje zbog padnemije koronavirusa, a ne Narodna skupština, što je suprotno članu 200 Ustava Srbije.

“On utiče na rad Vlade, traži povlačenje vladinih zakona i najavljuje praktične mere za suzbijanje pandemije, kao što je policijski čas. On može i da vrati zakon Narodnoj skupštini ako, analizom svoje administracije, zaključi da nacrt zakona „ne reguliše oblast na odgovarajući način“, što je nedavno uradio za Vladin nacrt zakona koji se odnosi na oblast životne sredine. Štaviše, saopštenja za javnost o najvažnijim odlukama Vlade izdaju se u koordinaciji sa kabinetom predsednika”, navodi se u dokumentu.

“Vučić ostao na čelu SNS, a trebalo bi da bude redsednik svih građana”

U izveštaju se navodi da je Vučić prisutan na javnim sednicama Vlade Srbije, te da je aktivno bio uključen u diskusiju uoči referenduma koji se ticao ustavnih promena u oblasti pravosuđa.

“Pored toga, predsednik je ostao lider vladajuće stranke, koja ima ogromnu većinu u Narodnoj skupštini, i kao takva je uključena u izborne kampanje, što je u suprotnosti sa sistemom u kojem predsednik ne bi trebalo da bude uključen u partijski diskurs, već bi trebalo da predstavlja jedinstvo nacije. On je javno raspisao opšte izbore 2022. godine, dve godine pre isteka mandata i pre nego što je formirana Vlada. Kao lider najveće stranke u Narodnoj skupštini, ne samo da je birao premijera, već je imao i direktan uticaj na program Vlade. Osim toga, on je znatno prisutniji u medijima od premijera, redovno komentariše izvršna pitanja – javne nabavke, investicije, potrošnja”, opisuje GREKO ulogu Vučića.

Oni navode da, imajući u vidu činjenicu da se šef države bira neposrednim glasanjem, sve navedeno doprinosi predstavljanju predsednika kao direktno uključenog u dnevne izvršne funkcije.

“Svi nevladini sagovornici su rekli da javnost jasno identifikuje predsednika kao glavnog političkog aktera u zemlji. U svetlu navedenog, predsednik Srbije i lica koja ga neposredno savetuju (generalni sekretar, zamenik generalnog sekretara, šef kabineta i savetnici) mogu se smatrati uključenima u vršenje izvršnih funkcija u dovoljnoj meri da budu obuhvaćeni ovim izveštajem”, zaključuje se u tekstu.

BONUS VIDEO: Vučić protiv Vučića – ko je zaista širio paniku u Srbiji

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare