Ni posle pet dana od održavanja Sverpskog sabora u Beogradu, na kojem smo čuli da više ništa neće biti isto, ne stišava se "bura" i ne prestaju da stižu reakcije celog sveta. Poruke su odjeknule dalje od Trga republike, gde je prema pojedinim procenama bilo skromnih 2.500 ljudi, a brojni zapadni zvaničnici izrazili su nezadovoljstvo onim što su čuli i videli na pomenutom saboru. Dok jedni tvrde da su poruke sa skupa opasne, drugi netačne, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil tvrdi da je Srbija konstruktivna i da očigledno nema razloga za zabrinutost.

Na temperaturi većoj od 30 stepeni, sa ljudima u narodnim nošnjama, uz paradu zastava i nacionalnog sentimenta, pre pet dana održan je dugo najavljivani Svesrpski sabor koji je trebalo da okupi predstavnike svih Srba iz regiona.

Već na prvi pogled bilo je jasno da je njemu prisutan samo srpske zajednice, ali je i on bio dovoljan da skrene pažnju široke svetske i evropske javnosti. Na ovom skupu usvojena je zajednička Deklaracija, najavljeno je da više ništa neće biti isto, a izrečene su i određeni stvari koje je Zapad protumačio kao direktan atak na Dejtonski sporazum.

Svesrpski sabor, koktel Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Dok u Beogradu još uvek traju promišljanja i analize čemu je taj sabor služio i da li je ispunio svoju svrhu, koja je od samog početka u magli, nižu se reakcija zapadnih zvaničnika i evropske javnosti.

Iako se njihove formulacije i poruke razlikuju, već sad je jasno da ključni zapadni partneri i akteri nisu zadovoljni onim što su čuli i najavljuju ozbiljne posledice ako neko želi da nametne promenu okvira u BiH koji je ustanovljen Dejtonskim sporazumom.

PROČITAJTE JOŠ....

Ambasada SAD u Sarajevu oštro reagovala

Najviše pažnje do sada privukla je reakcija ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu, koja se zvanično oglasila i navela da Republika Srpska nije država, već da postoji u okviru BiH.

“Zaključci usvojeni na svesrpskom saboru koji se odnose na Dejtonski mirovni sporazum i nezavisnu državu Bosnu i Hercegovinu ukorenjeni su u pravnim dezinformacijama i prožeti greškama”, naveli su u svojoj reakciji.

U saopštenju su naznačili da ti zaključci ne predstavljaju odbranu Dejtonskog mirovnog sporazuma, kako donosioci tvrde, već da su namjerni napad na taj sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine.

Sabor nema podršku Nemačke

Na održavanje Svesrspkog sabora u Beogradu 8. juna reagovala je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, koja je poručila da je takav događaj zabrinjavajuć i da nema podršku Nemačke i Zapada.

Njen stav saopštio je kabinet predsedavajućeg Predsedništva BiH Denisa Bećirovića koji je sa njom u utorak razgovarao u Berlinu.

Analena Berbok
Analena Berbok Foto: EPA-EFE/Christian Marquardt

„Pretnje nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH su potpuno neprihvatljive za Nemačku i Zapad“, rekla je takođe Berbok prema saopštenju iz kabineta Bećirovića.

Bećirovićev kabinet u Sarajevu je preneo da je on u razgovoru s Berbok ocenio da je održavanje „Svesrpskog sabora Srbije i Republike Srpske“ bilo „najteži napad na Dejtonski mirovni sporazum od 1995. godine do danas“.

EU: Svaka akcija protiv integriteta BiH dovešće do ozbiljnih posledica

Povodom Deklaracije usvojene na Svesrpskom saboru oglasili su se i predstavnici EU. Peter Stano, portparol EU naveo je u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) da Brisel od lidera Zapadnog Balkana “očekuje da neguje principe i vrednosti za koje se EU zalaže”.

Foto:Screenshot/Youtube/EU Debates

„Očekujemo od političkih lidera iz zemalja koje teže pristupanju Evropskoj uniji da neguju dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju, principe i vrednosti za koje se EU zalaže“, naveo je Stano.

U odgovoru posebno je naglašeno da suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak BiH ne može biti narušen i i da će svaka akcija protiv toga dovesti do ozbiljnih posledica.

Stejt department: Podržavamo integritet BiH, Dodikova retorika opasna

Američki Stejt department je povodom usvojene deklaracije na „Svesrpskom saboru“ pozvao političke lidere sa Zapadnog Balkana da bolje iskoriste svoje sastanke kako bi promovisali regionalnu stabilnost i pomirenje.

„Retorika i postupci (predsednika) Milorada Dodika o otcepljenju Republike Srpske dovode u opasnost mirnu, demokratsku i prosperitetnu budućnost u evroatlantskim institucijama koju građani BiH, uključujući stanovnike Republike Srpske, žele i zaslužuju“, naveo je između ostalog Stejt department.

Hil: Srbija ima konstruktivnu ulogu

Na konkretno pitanje kakvo je njegovo mišljenje u vezi sa porukama koje su izrečene na saboru i kakav je njegov stav povodom izjave stranog zvaničnika u BiH, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je za Nova.rs. da Srbija ima konstruktivnu ulogu u procesu stvaranja mirne i prosperitetne budućnosti za Zapadni Balkan.

Kristofer Hil Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

„Fokus svih kojima je stalo do Srbije i njene budućnosti treba da ostane na stvaranju mirne i prosperitetne budućnosti za čitav Zapadni Balkan, povećanju regionalne saradnje sa EU integracijom kao konačnim ciljem. Srbija ima konstruktivnu ulogu u tom procesu i mi pozdravljamo mnoge primere njenih lidera u kojima se obavezuju da će to učiniti“, odgovorio je ambasador Hil na pitanja Nova.rs.

Stigao odgovor i Vučića

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je ambasadi SAD u Sarajevu nakon što su oni prokomentarisali održavanje Svesrpskog sabora i poruke poslate sa ovog skupa, a koje su prema rečima ljudi iz ambasade, protiv Dejtonskog sporazuma.

Foto:TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Iako je najavljeno da će odgovor biti „žestok“, o čemu su naširoko svedočile i naslovne strane provladinih tabloida, Vučićev odgovor uglavnom je usmeren na pitanje odakle se pojavila formulacija da entiteti u BiH ne mogu da imaju pravo na imovinu.

„Baš je interesantna kritika bila naših partnera po pitanju Srpskog sabora. Rekao sam da ću postaviti neka pitanja. Međutim, rekao sam da ću postaviti neka pitanja i vi ste čuli mnogo puta, u celom regionu, jednu sintagmu koja glasi duh Dejtonskog sporazuma. Ako mi kao zemlja potpisnica nismo garant sprovođenja, ne bih da se bavim ni duhom, ni duhovima. Dejtonskim sporazumom regulisane su nadležnosti centralnih vlasti i entiteta u BiH. Moje prvo pitanje je kako gde i od kada piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima. Molim vas da mi konkretno odgovorite na osnovu kojeg dokaza ste došli do zaključka da imovina pripada centralnim vlastima. Očekujem da mi odgovorite“, rekao je Vučić.

BONUS VIDEO: Safeta Biševac i Aleksandar Ivković: Svesrpski sabor još jedan korak ka jednoumlju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare