U poslednjih mesec dana, na studente i građane na blokadama, protestima, čak i na komemorativnim skupovima "Zastani Srbijo" nasrtano je noževima, pesnicama, automobilima... Udarce su primali i opozicionari, neki u Skupštini, a neki i na ulici. Svaki od ovih nasilnika na neki način povezan je sa režimom Srpske napredne stranke, a prema mišljenju sagovornika Nove svi ovi incidenti pokazuju da Vučić traži dokaz lojalnosti od svojih funkcionera.
Više desetina incidenata zabeleženo je u nedeljama za nama širom Srbije na blokadama i protestima koje su organizovali građani i studenti.
U moru razotkrivenih batinaša i provokatora, čini se da je najviše onih koji dolaze iz redova Srpske napredne stranke, ili su povezani sa vlašću na neki drugi način.
Najveća potvrda toga je audio snimak na kojem se čuje kako funkcioner Srpske napredne stranke Damir Zobenica izdaje naređenja stranačkim aktivistima da snimaju i vređaju učesnike akcije „Zastani, Srbijo“, kojom se u tišini na ulicama odaje pošta stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Iako je tvrdio da je snimak lažan i da je produkt veštačke inteligencije, Zobenica je ipak, ubrzo podneo ostavku ne mesto potpredsednika vojvođanskog parlamenta.
Ono što je instruisano sa vrha novosadske vlasti, videlo se i na ulicama.
Teško je prebrojati sve one incidente u kojima su direktni učesnici bili članovi SNS.
Tako se na građane Novog Sada kod Futoške pijace, na komemorativnom skupu “Zastani Srbijom” zaleteo porše, is kog su zatim izašla četiri nasilnika i počeli da se biju s građanima, koji su im itekako uzvratili.
Novosadska opozicija koju čine sve opozicione odborničke grupe u Skupštini grada objavila je zatim da je reč o „SNS batinašima“, te da je jedan od njih policajac iz Zemuna koji tog dana nije bio na dužnosti, dok je drugi zaposlen u JKP Čistoća.
Spisku nasilnika povezanih sa vlasti, koji su pravili incidente tokom protesta i blokada, ne nazire se kraj.
Jedan od njih je i Vitomir Vasić, dugogodišnji poslanik Srpske radikalne stranke. On je ušao u sukob sa studentima ispred zgrade Skupštine Vojvodine, a zatim napao i novinarku N1 i udario joj mikrofon.
“Nisam ja nikakvu novinarku napao. Ona je meni poturila mikrofon. Ja idem svojim putem, imam neka svoja posla. Nikog nisam fizički napao, nikog nisam ni takao, udario sam mikrofon. Oni su mene napali, okružili me dok sam se probijao kroz masu. Ja sam slobodan čovek, slobodan građanin, hoću da idem gde ja hoću, a ne okolo naokolo da zaobilazim”, rekao je Vasić ranije za Nova.rs.
Tokom blokade koju su na Novom Beogradu organizovali učenici Grafičke škole jedan muškarac potegao je na decu nož. Ubrzo je na društvenim mrežama otkriven i njegov identitet. Reč je o Ratku Adžiću, nekadašnjem zvaničniku Republike Srpske, koji je svedočio na suđenju Ratku Mladiću.
Takođe, javnost je ostala zgrožena nakon snimka na kom se vidi kako u Novom Sadu radnik Gradske čistoće udara jednog od učesnika protesta. Ispostavilo se da je reč o izvesnom Ljubi, za koga je Marinika Tepić tvrdila da ga je angažovao kum premijera Miloša Vučevića, Bojan Terzin, u čijem je vlasništvu firma za pranje Tepiha „Aladin“.
Ne treba zaboraviti ni slučaj Aleksandra Jokića, koordinatora za distributivno područje Elektrodistribucije Beograd i Miliju Koldžića, člana Veća u Gradskoj opštini Novi Beograd, koji su napali studente FDU tokom jedne od blokada.
Tako su zapravo i krenuli protesti studenata, koji su tražili njihovu smenu.
Koldžić i Jokić su pod pritiskom javnosti podneli ostavke na svoje funckije 13. decembra.
Provokatori iz redova SNS nisu se libili ni da upadaju u škole tokom blokada. Miran Pogačar iz pokreta „Bravo“ objavio je identitet čoveka koji je tokom protesta učenika upao u Jovinu gimnaziju. Prema rečima Pogačara, reč je o Željku Radočaju, članu Srpske napredne stranke, zaposlenom u novosadskoj Toplani.
Spremnih na tuču i fizički obračun ima i u redovima Skupštine Vojvodine.
Tokom sednice na kojoj je bez rasprave usvojen budžet, desio se incident u kom je udarac pesnicom u bradu dobio Nemanja Šarčević, poslanik Narodnog pokreta Srbije. Prema informacijama koje su došle do njega, a sudeći i po fotografijama koje su objavljene na društvenim mrežama, iza napada stoji Nemanja Ivanović, pomoćnik pokrajinskog sekretara Vladimira Galića.
Takođe, funkcioner Srpske napredne stranke Luka Petrović, bio je u grupi naprednjaka koja je nedavno napala lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa. Funkcioneri SNS su lepili plakate „Đilase, lopove“ u blizni stranačkih protorija SSP.
Napada na građane bilo je i tokom protesta gde su se građani protivli najavljenom rušenju Starog savskog mosta.
Među takozvanim crnokapuljašima i batinašima pored ranije prepoznatih predsednika opština Čukarica i Rakovica Nikole Aritonovića i Miloša Simića, otkriveni su Petar Čavić brat odbornika SNS, Miljan Vračević, rijaliti zvezda, zaposlena u obezbeđenju hrama Svetog Save, kao i Goran Š, vlasnik objekta Žar na Banovom Brdu, kome sukobi nisu strani, naročito sa novinarima. A na kraju svega, tik uz momke u crnom stajao je predsednik opštine Zemun Gavrilo Kovačević.
Komentarišući brojne incidente u koje su umešani SNS funkcioneri, Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, kaže za “Novu” da to može pokazivati dve stvari.
„Sa jedne strane ovakvi incidenti pokazuju da SNS nema klasične aktiviste, ljude koji su bez funkcija. Čim ste tamo, vi dobijete neku fukciju ili zaposlenje u javnom preduzeću, što govori u kakvoj državi živimo“, kaže Popović.
Drugi je ugao, kaže Popović. taj da predsednik Srbije Aleksandar Vučić voli da tera svoje ljude da mu pokazuju lojalnost.
„Pristojne ljude je sramota da rade ono što ti fukcioneri rade na ulicama, ali na taj način se pokazuje da su lojalni i da na njih aposlutno može da se računa.
„To je neka vrsta ‘otplate duga partiji’ koja vas je zaposlila, dala vam mogućnost da nešto zaradite…“, kaže sagovornik Nove.
Na pitanje kako Srpska napredna stranka dozvoljava da u toliko puno slučajeva bude povezana sa nasiljem, Popović odgovara:
„Hodaju po ivici. Primenjuju nasilje da bi uplašili ljude, da ne izlaze na ulice. Ne pokušavaju oni da suzbiju studente, znaju oni da to ne mogu. U toj taktici postoji opasnost da će ipak jedan veliki broj ljudi da shvati da je SNS neraskidivo povezan sa nasiljem. Mislim da je u pitanju polittička kalkulacija, svakim potezom nešto dobijete, nešto izgubite. Vučić je izgleda u ovom trenutku izračunao da je manja šteta da proba nasilje, nego da pusti da se ‘požar’ protesta proširi na neke druge grupe“, kazao je Popović.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare