Po završetku izbora na Severu KiM ispred Srpske liste se oglasio Milan Radoičić i poručio da srpski narod neće dozvoliti da neko ko je osvojio jedan ili dva odsto glasova vodi ove četiri opštine. Zatim je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da mi biramo kad će se završiti okupacija. Šta, zapravo stoji iza ovih pretećih poruka? Prema mišljenju sagovornika novina Nova ozbiljniji sukobi verovatno ne, blokada ulaska novizabranim vlastima u zgrade opština i nesprovođenje njihovih odluka - gotovo sigurno “da”.
„Onima koji misle da sa jedan ili dva odsto glasova mogu da vode opštine na severu, imam da poručim da im srpski narod to nikada neće dozvoliti“, poručio je Milan Radoičić u nedelju, u pisanoj izjavi prenetoj u saopštenju Srpske liste.
“Na nama je da zajedno sa našom državom Srbijom i predsednikom Aleksandrom Vučićem nastavimo borbu za očuvanje mira i prava Srba da žive svoji na svome. Nadam se da su svi dobro razumeli jasnu poruku koju im je srpski narod sa severa Кosova i Metohije danas poslao“, zaključio je Radoičić i svoju izjavu završio rečima: „Živela Srbija!“.
Upitan da prokomentariše izjavu Milana Radoičića, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na konferenciji za novinare rekao sledeće:
„Nisam razgovarao sa gospodinom Radojičićem, nisam video nikakve izjave, ali razgovaraćemo sa svim predstavnicima ne samo Srpske liste, već i ostalim predstavnicima našeg naroda. Najvažnije je da sačuvamo mir, ali ne vidim problem s tim da okupacija pokaže svoje pravo lice. Jednom okupaciji mora da dođe kraj. Samo smo mi ti koji biramo trenutak. Ako postoji jedna prednost u ovom situaciji to je ta. Mi smo ti koji biramo kad će doći kraj okupacije, oni više o tome ne odlučuju. Oni su odlučili da okupiraju i narod i teritoriju, nikada se to dobro nije završilo po okupatora“.
Iako ove poruke zvuči preteće, sagovornici novina “Nova” ne veruju da može doći do sukoba.
Stefan Surlić sa Fakulteta političkih nauka sumnja da će doći do eskalacije, jer su međunarodni akteri i pre izbora zahtevali od Beograda da Srbi ne moraju da učestvuju na njima, ali da moraju da omoguće da sve prođe mirno.
“Međutim, moguće je da dođe do neke vrste mirnog protesta. Bilo koja odluka novoizbranih opštinskih vlasti zahteva participaciju građana. Ako oni pruže miran otpor, one neće moći da budu sprovedene. Mislim da je sve drugo malo verovatno, jer bi bilo kakva eskalacija značila poništavanje Briselskog sporazuma, kao i Aneksa iz Ohrida i vraćanje na period pre 2013. godine. Sumnjam da će se to desiti, pogotovu jer idemo u susret novim pregovorima Vučića i Kurtija 2. maja, kada bi trebalo da bude predstavljen i nacrt ZSO”, kaže Surlić za novine Nova.
Ipak, nameće se pitanje da li pored ovakvog “mirnog protesta” dolazi u obzir i mogućnost nekakvog okupljanja građana i blokiranje ulaza u zgrade opština…
Direktor RTV Kim Isak Vorgučić smatra da je to moguće.
“Postoji institucionalni mehanizam koji može sprečiti vladavinu manjine koja je izašla na izbore. Prema Zakonu o Kosovu peticijom se može zahtevati da se obore izbori. Ne verujem da je moguće nasilje, iskreno ne verujem čak ni da ove nelegitimne institucije uopšte pokušati na silu da uđu na sever. Ukoliko to, ipak, pokušaju nije nemoguće da Srbi svojim telima to spreče. Mada zaista mislim da neće biti potrebe za tim, jer je za Prištinu ovo dovoljno velika sramota i gledaće da se iz svega izvuku. Sami Albanci ne veruju u legitimitet ovih izbora, jer ni sami na njih nisu izašli u velikom broju”, navodi Vorgučić za list “Nova”.
Predsednik Partije kosovskih Srba Aleksandar Jablanović, koji se prijavio za izbore, pa u poslednjem trenutku objavio da se sa njih povlači zbog načina na koji su održani, kaže da ne bi komentarisao ni tumačio izjave Milana Radojičića. Ipak, smatra da vlast na severu Kosova ne može da se formira sa 100, 200 ili 300 glasova.
“To nije dovoljno ni za odbornika u redovnom izbornom procesu. Opštinska vlast mora da ima makar minimum političke odgovornosti”, navodi Jablanović za Novu.
Podsetimo, u četiri opštine na Severu KiM sa većinski srpskim stanovništvom u nedelju su održani izbori. Srpska lista na njima nije učestvovala, a u poslednjem trenutku se povukla i Partija kosovskih Srba zbog uslova u kojima su održani – u kontejnerima i uz veliki broj policajaca na terenu.
Građani sa biračkim pravom u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku birali su nove gradonačelnike, dok su u Leposaviću i Zvečanu glasali i za novi sastav skupština opština.
Izlaznost je bila nezapamćeno niska, čak su i Albanci izašli u vrlo malom broju.
Centralna izborna komisija (CIK) objavila je da je u Leposaviću glasao 141 birač ili 1,06 odsto, u Zubinom Potoku 385 birača ili 5,78 odsto, u Zvečanu 204 birača ili 2,92 odsto, a u Severnoj Mitrovici 837 birača ili 4,62 odsto.
Na čelo opština biće postavljeni Albanci.
Na osnovu preliminarnih rezultata Centralne izborne komisije, kandidati Pokreta Samoopredeljenje Erden Atić i Ljuljzim Hetemi su odneli pobedu u Severnoj Mitrovici, odnosno u Leposaviću.
S druge strane, kandidati Demokratske partije Kosova Izmir Zećiri i Iljir Peci će biti novi gradonačelnici u Zubinom Potoku, odnosno u Zvečanu.
BONUS VIDEO: Lokalni izbori na severu Kosova, povod za nove tenzije