Predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, gostujući u emisiji "360 stepeni" na televiziji N1, rekao je da bi voleo da sve stranke učestvuju na izborima, te da se nada da će SPS osvojiti veći broj glasova nego u prethodnoj trci za parlament. S druge strane, predsednik Liberalno demokratske partije i narodni poslanik Čedomir Jovanović ističe da još nije siguran da li će LDP učestvovati na izborima, jer ne zna šta bi više rekao građanima.
Predsednik LDP-a ističe da ta partija još uvek nije donela odluku da li će izaći na izbore, jer, kako kaže, trenutno ne vidi prostor za ozbiljnu izbornu kampanju. On kaže da je to jedno od bitnijih pitanja zbog čega neko izlazi na izbore.
„Ne znam šta više da kažem, a što već nisam rekao. Sve što sam kazao vreme i događaji su potvrdili. Ne mogu da učestvujem u politici i da se ponašam kao ludak. Ako idem na izbore, moram da kažem zašto tražim nečiju podršku. U ovom trenutku razgovaramo da li da izađemo na izbore. Imamo pripremljene potpise i kandidate. Mene samo interesuje jednostavno pitanje – zašto ideš na izbore. Mislim da oni koji su već predali liste imaju problem da to objasne“, navodi on, dodajući da je jedno od važnih pitanja i da li će Vučić i Dačić zajedno sa njim da preseku „gordijev čvor Kosova“.
S druge strane, predsednik SPS-a kaže da je suština postojanja njegove stranke učestvovanje na izborima i da očekuje da će ostvariti dobar rezultat na njima.
Dačić: Ubistvo Ranka Panića nije moja odgovornost
Dačić je rekao da ne može da se seti da li je miting povodom hapšenja Radovana Karadžića, a koji je organizovala Srpska radikalna stranka, predvođena Aleksandrom Vučićem i Tomislavom Nikolićem, bio odobren.
On dodaje da kao ministar inostranih poslova nije rukovodio policijom prilikom tog događaja.
„Za taj slučaj je formiran štab koji je rukovodio tim događajem u dogovoru sa direktorom policije. Niko, s moje strane, nije odobrio upotrebu brutalne sile. Niko nije znao za taj slučaj(Ranka Panića), dok ja kao ministar nisam dobio informaciju da je neki čovek životno ugrožen“, navodi on.
Dačić dodaje da je tadašnji direktor policije Milorad Veljović za vreme protesta radikala bio na vezi sa šefom Biroa za kontrolu službi bezbednosti i šefom kabineta Borisa Tadića, Mikijem Rakićem.
„Sprovedena je istraga, osoba koja je šutnula Ranka Panića je iz niškog odreda“, rekao je Dačić.
Odgovarajući na pitanje da li je izneverio koalicioni sporazum sa Radikalima i Demokratskom strankom Srbije 2008. godine i da li mu i dalje Aleksandar Vučić zamera na tome, Dačić je rekao da mu to predsednik Srbije stalno pominje„Želim da podsetim da u to vreme nije postojala SNS već SRS. Mi smo napravili koaliciju posle dogovora sa Koštunicom i Nikolićem. Međutim, kad je Koštunica rekao da će biti poništem Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, mi smo odlučili da napustimo tu koaliciju. Nismo želeli da ponovo budemo deo vlasti koju će neko optuživati da je unazadila Srbiju“, navodi on i dodaje da je odmah po formiranju vlasti sa naprednjacima predložio smenu Dragana Đilasa sa mesta gradonačelnika Beograda.
„Nakon što su izgubili izbore, Miki Rakić i Boris Tadić su mi rekli da su pogrešili što nas nisu pustili da formiramo vlast sa DSS i SRS. Vučića sam na kraju podržao na predsedničkim izborima, tako da smo sada ‘1-1′“, istakao je predsednik SPS-a.
Dačić je naveo da bi bilo veoma dobro da sve stranke učestvuju na izborima, navodeći da Savez za Srbiju nema jedinstvenu evropsku politiku i da se SPS oko tog pitanja razume sa LDP.
„Evropske integracije se osporavaju. Kad slušate Demokratsku stranku, oni su za EU integracije, dok su Dveri protiv toga. Kad ove stranke koje bojkotuju izbore odu Brisel, njih pitaju kakav im je stav po pitanju integracija u Evropsku uniju i dijalogu sa Prištinom“, navodi Dačić, dok Jovanović dodaje da se zna da je njihov stav da je dijalog izdaja.
„Je l’ to stav sa kojim se dokazuje da ste opozicija u Srbiji. To je stav kojim se ova zemlja osuđuje na katastrofu“, smatra Jovanović.
Govoreći o odnosima sa Rusijom, Dačić je istakao da će ta država ukoliko bude potrebno uložiti veto na prijem Kosova u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
„Uvažavajući Kinu, ali mislim da oni nikad neće staviti veto. U razgovorima koje sam imao sa Putinom, Medvedevim i ostalim istaknutim zvaničnicima Rusije, nikada nije rečeno da bi oni imali nešto protiv našeg članstva u Evropskoj uniji“, rekao je Dačić, navodeći da su ranije predstavnici Saveza za Srbiju bili saglasni sa politikom aktuelne vlasti.
„Đilas je podržavao Beograd na vodi, a Vuk Jeremić je podržavao našu politiku dok je bio naš kandidat za generalnog sekretara UN. Za Dveri se sećam, dok smo bili zajedno na vlasti sa Demokratskom strankom, da su se hvalili kako su ih formirali kako bi uzimali glasove Srpskoj naprednoj stranci“, objašnjava Dačić.
Na pitanje da li u mu smeta što je SPS u senci SNS, Dačić je odgovorio da je to ligično zato što je njegova stranka manja i da su svi rezultati koje su ostvareni u prethodnom periodu zajednički postignuti.
„Vi ne možete sa 10 ili 15 odsto da imate odlučujuću reč.
Komentarišući mišljenja da nije dovoljno, kao opozicionar, kritičan prema SNS, Jovanović je rekao da to nije tačno, te da on, za razliku od pojedinih opozicionara, traži da se uspostave normalni odnosi između političkih partija. On kaže da je 2015. godine Vučiću život bio ugrožen, kad je urednik Informera Dragan J. Vučićević govorio da se priprema državni udar.
„To nije bila igra. Ja tražim da se uspostave normalni odnosi između političkih stranaka, a ne da neko ‘pujda’ narod sa skupštinskih stepenica protiv epidemiologa Predraga Kona i da preti da će biti krivično gonjen“, opsiuje Jovanović, naglašavajući da Srbija ima samo jedan put, i da su na njemu on, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić.
„Kamo sreće da smo svi na tom putu. Vučić je došao na moj put i ja ne seirim i nikome ne držim lekcije zbog toga. Ja sam to oduvek želeo. Je l’ treba da budem Boško Obradović da bih bio opozicija? Nema veće opozicije u Srbiji od mene“, smatra Jovanović.
O događajima 5. oktobra i ubistvu Đinđića:
Dačić je rekao da može da bude i zahvalan Demokratskoj opoziciji Srbije koja je svrgnula režim Slobodana Miloševića, jer je on zahvaljujući tome došao na vlast.
„Ako govorimo o političkoj suštini 5. oktobra, ja mogu da kažem da je to bila još jedna priča izneverenih očekivanja. Mogu da budem zahvalan DOS-u što je srušio Miloševića, jer sam došao na vlast, zbog toga što su pobegli svi rukovodioci stranke i ostali smo mi mlađi“, navodi on, ističući da u Srbiji stanje nije gore u odnosu na period kad je sa vlasti sišao Slobodan Milošević.
„Postoji nazadovanje, ali ne samo u Srbiji. Da li oni koji hoće da sruše Vučića i mene žele bolje i demokratično društvo ili nas kritikuju zato što previše želimo da rešimo neka važna pitanja“, upitao je Dačić, dodajući da u Srbiji ne postoji normalan čovek koji bi mogao da nađe opravdanje za ubistvo Zorana Đinđića.
„Ne znam da li iko ko ozbiljno promišlja političku scenu u Srbiji može na tome da dobije neki politički poen“, navodi on.
O događajima u Crnoj Gori
Jovanović naglašava da su događaji u susednoj državi posledica nemoći Srbije, te da je Srpska pravoslavna crkva direktno provocirala crnogorske vlasti, dok predsednik Socijalističke partije Srbije ističe da vlasti u Crnoj Gori moraju da otpočnu dijalog sa svojim građanima, kako bi rešili probleme u toj zemlji.
„Zaoštravanje odnosa u Crnoj Gori ne odgovara nikome. Srbija i Crna Gora su dve bratske države. Ja sam više puta savetovao crnogorskom rukovodstvu da bi bilo korisno za stabilnost čitavog regiona da se vodi suštinski i otvoreni dijalog sa predstavnicima srpskog naroda u Crnoj Gori“, rekao je Dačić, dodajući da je zakon o slobodi veroispovesti donet uprkos preporuci Venecijanske komisije da se to ne odnosi na postojeću imovinu crkava.
Odgovarajući zbog čega nije iniciran dijalog na najviše nivou dveju država, Dačić je ponovio da je neophodno da crnogorske vlasti razgovaraju sa srpskim narodom koji živi u njihovoj zemlji.
On je ponovio da ne vidi ništa sporno u svojim izjavama da Crnogorci imaju bolji status u Srbiji u odnosu na Srbe u Crnoj Gori.
„Ko ima pravo da se besplatno školuje i leči ovde? To nije zato što je to usvojeno nekim sporazumom, nego zato što se oni izjašnjavaju kao Srbi. Oni kad dođu ovde, oni se izjasne tako, bez obzira što su dole Crnogorci“, rekao je Dačić, navodeći da ne govori običnim građanima i ljudima.
„Problem nije nastao u mojoj izjavi, već u donošenju zakona. VladikU Joanikija nisu morali da uhapse, mogli su da podnesu kriviču prijavu protiv njega. Ja sam bio ministar policije, znam da neko ne mora da bude uhapšen“, objašnjava Dačić, rekavši da je sve rađeno sa ciljem da se ponizi SPC.
S druge strane, Jovanović navodi da ne zna kome bi odgovaralo zaoštravanje odnosa u Crnoj Gori, ali da će cenu za sve platiti Srbija.
„Najveću cenu će platiti Srbija i njeni građani. Svi problemi koje imamo sa drugim državama, ovde unutar Srbije, su isključivo posledica naše nemoći i nespremnosti da rešimo najozbiljnija nacionalna pitanja. Ono što se dešava u Crnoj Gori je direktna posledica našeg tumaranja od 2006. godine do danas“, navodi Jovanović, dodajući da je Srpska pravoslavna crkva direktno provocirala tamošnju državu na isti način koje to radila u Srbiji za vreme epidemije.
„Tačno je da se ne hapse verski poglavari nigde u svetu, dok se bave verom. Kad iskorače iz vere, oni se bave politikom. Oni imaju pravo da se bave politikom, ali u tom pravu moraju da postoje neke granice“, smatra Jovanović
On ističe da su zahtevi litija politički i da njihovi organizatori traže napušanje NATO, vraćanje u okrilje Ruske politike, napuštanje EU integracija i povlačenje priznanja Kosova.
„Oni su suprotni realnosti. Ono što se dešava u Crnoj Gori je pretnja ovde Srbiji koja se ‘koprca’ i pokušava da izađe iz agonije. Događaji u Crnoj Gori i odgovori odavde su slika nemoći u Srbiji“, kazao je Jovanović i napominje da su pomenuti događaji u susednoj državi pretnja i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, te da nemaju upurište u Beogradu.
Pratite nas i na društvenim mrežama: