Dok studenti širom Srbije danonoćno blokiraju ulaze na fakultetima tražeći odgovornost vlasti za 15 stradalih u Novom Sadu, stiže nam novo istraživanje stavova mladih. Brojke su vrlo interesantne i mnogo toga govore. Pre svega da omladina u Srbiji nema poverenja u vlast, a tako predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću veruju manje nego Huseinu Memiću, ministru trgovine koji je za veći deo javnosti apsolutno nepoznat.

Sve o blokadama pratite u blogu uživo na Nova.rs.

Studenti više fakulteta beogradskog univerziteta i danas nastavljaju blokade. Akademcima iz Beograda i Novog Sada juče su se pridružile kolege sa juga, koji danas blokiraju Univerzitet u Nišu. Traže preuzimanje odgovornosti za tragediju u Novom Sadu i solidarišu se sa kolegama i profesorima sa FDU koji su napadnuti na skupu prilikom odavanja pošte stradalima.

Studenti, inače, godinama, čak i decenijama, ne učestvuju organizovano niti aktivno u političkim i društvenim zbivanjima u zemlji. Reagovali su samo kad su lično bili pogođeni nekim odlukama vlasti, kao što je bio slučaj za vreme epidemije korone. Tad su masovno i solidarno izašli na ulice zbog najavljenih iseljavanja iz studentskih domova.

Međutim, nesreća u Novom Sadu i sve što se posle toga dešavalo, očigledno su dovele do nekih promena.

Studenti se sada blokadom rada fakulteta bore za to da se njihovi zahtevi ispune i da se odgovorni ztragediju kazne. U tom trenutku stiže novi Alternativni izveštaj Krovne organizacije mladih Srbije za 2024. godinu. Rezultati ovog istraživanja govore da mladi itekako promišljaju političku situaciju u zemlji, ali ne na način koji odgovara vlastima.

Tako je, prema ispitivanju KOMS, patrijarh Porfirije na visokom prvom mestu (ocena 2,39) kad je reč o stepenu poverenja omladine. Odmah ispod njega je ni manje ni više nego ministar turizma Husein Memić (1,42), za kog javnost jedva da je čula.

Kad je reč o onima koje javnost itekako zna, kao što su predsednik Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević i predsednica skupštine Anu Brnabić, brojke ne stoje baš najbolje.

Mladi imaju najmanje poverenja upravo u njih. Tako je Aleksandar Vučić dobio ocenu 1,36. Miloš Vučević je neznatno lošije ocenjen sa 1,33, dok ocena Ane Brnabić iznosi 1,24.

Ana Brnabić, Aleksandar Vučić i Miloš Vučević Foto: A. K./ATAImages

I sve to dok predsednik naše države na sva zvona priča kako je njegov rejting stabilan. Nedavno je čak izjavio da je njegova popularnost porasla nakon tragedije u Novom Sadu.

Upitali smo generalnu sekretarku KOMS Milicu Borjanić da nam objasni nešto više o stavovima mladih u Srbiji.

Niko nema ocenu preko 3

Ona kaže da niko od ključnih ljudi u institucijama Srbije na skali od jedan do pet nije ocenjen ocenom većom od tri.

“Kad ulazimo u tumačenja koji je političar možda pozitivnije ocenjen od strane mladih, moramo onda uzeti u obzir da su vrlo male razlike u procentima između različitih ličnosti. Iz tog razloga ne možemo da kažemo da mladi u Srbiji imaju drastično više poverenja u nekog, ali možemo da zaključimo da maltene od svih ovih ličnosti koji su bili ocenjivani nisu imali ocenu preko tri”, kazala je ona.

To pokazuje da je, kako Borjanić kaže, neki prosek i zaključak da postoji jedno opšte nepoverenje ka institucijama i ka ličnostima koje ih predstavljaju, ali i da postoje pojedine razlike.

“Sada već tradicionalno postoji trend da mladi više veruju vojsci i crkvi. Sa druge strane, Narodna skupština je, nažalost, po tradiciji najgore ocenjena”, dodaje ona.

Šta je još navedeno u izveštaju?

Prema Alternativnom izveštaju KOMS, mladi su u prethodnih godinu dana pokazali nešto veću zainteresovanost za politička dešavanja u odnosu na rezultate prošle godine.

“Mladi se najviše informišu na društvenim mrežama i internet portalima. Mladi ne prate politiku na lokalnom nivou i smatraju da im politički sistem u Srbiji ne omogućava uticaj na političke procese i odluke. Istraživanje pokazuje da su mladi većinski glasali na izborima 2023. godine i imali su nameru da glasaju na izborima 2024. godine. Glasačke navike mladi najviše formiraju pre same izborne kampanje”, navodi se i potom dodaje:

“Zanimljivi su nalazi da mladi ne podržavaju da se granica za glasanje smanji sa 18 na 16 godina. Više od polovine mladih smatra da izbori u Srbiji uopšte nisu slobodni i pošteni. Mladi jedino pozitivno u kontekstu poverenja posmatraju nauku i naučnike (prosečna ocena 3,15), a i dalje nemaju poverenje (prosečne ocene manje od 3, na skali od 1 do 5) u institucije, a najmanje nepoverenje imaju u Vojsku i Crkvu”.

Više poverenja u nauku

Kako Borjanić kaže za Nova.rs, ove godine je po prvi put u izveštaj KOMS pomenuta i nauka.

“Prvi put ove godine smo upitali mlade kakav je njihov stepen poverenja po pitanju nauke i naučnika. Tu je pozitivniji trend poverenja, te imaju nešto višu ocenu”, kazala je ona.

Kako stoji u ispitivanju, mladi imaju apsolutno najveći stepen poverenja u naučnike i nauku (3,15). Ispod toga su vojska (2,82) i crkva (2,6).

Tu su, potom, i nevladine organizacije (2,39) i Kancelarija za mlade (2,16).

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare