Predsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke (DS) Srdjan Milivojević zapitao je danas vlast da li je 23,5 tona benzil hlorida koji je policija, po navodima tabloida, zaplenila u decembru prošle godine u opštini Žabari, ista ona supstanca koja je od strane policije zaplenjena još 2011. godine.
„Nažalost, došli smo do frapantnih podataka i potvrde da je Srbija definitivno postala latinoamerička narko-favela kojom rukovodi dobro organizovan kriminalni klan koji je registrovan kao politička stranka. Posle skandala sa suđenjem Darku Šariću, posle afere Jovanjica, Srbiju će narednih dana potresati nova narko-afera“, kaže Srđan Milivojević, član Glavnog odbora Demokratske stranke.
Krajem decembra meseca prošle godine policija je u Vlaškom dolu, selu u opštini Žabari, u dvorištu ugostiteljskog objekta koji se nalazi u vlasništvu višestrukih povratnika u vršenju krivičnih dela, pronašla 23,5 tona benzil hlorida skladištenih u 118 buradi. Tom prilikom uhapšeni su otac B. M. i sin I. S. Otac je nedavno promenio ime i prezime jer ga je policija tražila zbog drugih krivičnih dela, otuda nepoklapanje u inicijalima, dodaje Milivojević.
Benzil hlorid, kako navodi, nalazi se na listi strogo kontrolisanih supstanci kao prekurzor, što znači da on ne predstavlja opojnu drogu, ali je od ove količine relativno lako napraviti veliku količinu opojne droge koja se žargonski naziva kaptagon.
„Na uličnom crnom tržištu dostiže cenu od 10 evra za gram, a koristili su je pripadnici Islamske države. S 23,5 tona moguće je napraviti 50 tona kaptogena ili 50.000 kg ili 50.000.000 grama, što znači da je vrednost zaplenjene ilegalne supstance 500.000.000 evra. Prosto je neverovatno kako nas o ovoj rekordnoj zapleni slavodobitno nije obavestio ministar policije pukovnik Vulin“, ističe on.
Milivojević pita i kako to da je izostalo fotografisanje sa zaplenjenom količinom ilegalne supstance.
„Razlog za ovo treba potražiti u činjenici da je odmah posle hapšenja odgovornih lica u javnost procurela frapantna informacija da je ovaj benzil hlorid u stvari ista ona supstanca zaplenjena još 2011. godine od Milana Zarubice i kao takva nalazila se pod policijskim nadzorom sve do okončanja sudskog postupka i izricanja pravosnažne presude od 11 godina zatvora, koju je u ovom slučaju Milan Zarubica odslužio 31. decembra 2014. godine“, napominje Milivojević.
On je podsetio da je Milan Zarubica prvi put s nekoliko svojih saradnika uhapšen 4. februara 2003. godine zbog sumnje da je napravio laboratoriju u Staroj Pazovi za proizvodnju sintetičkih droga, zbog čega je bio pravosnažno osuđen na 11 godina zatvora.
„Međutim, dok je bio na slobodnom režimu služenja kazne, sa slobodnim vikendima, ponovo je uhapšen 12. maja 2011. godine, jer je zatvorske vikende koristio da u laboratoriji u Ugrinovcima ponovo proizvodi afetamin. Specijalni sud mu je potvrdio kaznu od tri godine, ali mu je izrekao jednistvenu kaznu od 11 i po godina zatvora za ova dva krivična dela“.
Zarubica je služenje zatvorskih kazni okončano 31. decembra 2014. godine od kada je bio na slobodi. Mediji su takođe pisali da su, prema prvoj presudi zbog proizvodnje sintetičke droge 2003. godine, Zarubici oduzeti i objekti i oprema preduzeća „Lenal farma“, 320.000 dolara i 89.000 evra, koji su pronađeni kod njega, kao i 2,5 miliona švajcarskih franaka sa računa u Švajcarskoj.
Naloženo mu je bilo i da na račun državnog budžeta uplati deset miliona američkih dolara na ime nezakonito stečene imovine. Tom prilikom zaplenjeno je i 23,5 tona benzil hlorida. Zarubica je ponovo uhapšen u Tetovu 2017. godine sa više saradnika, a otkrivena je i laboratorija za proizvodnju sintetičke droge sa oko 300 kilograma gotovih tableta kaptagona, droge Islamske drzave i sirovinama za proizvodnju.
„Po informacijama do kojih smo došli, benzil hlorid je vrlo verovatno ista sirovina zaplenjena kod Milana Zarubice 2011. i čuvan je u depou zgrade SIV 1, a posle toga poslat je na uništavanje u jedno mesto u Zapadnoj Srbiji. Kako je moguće da ova veoma opsana, ilegalna supstanca nije uništena za 8 godina već se ponovo našla na ilegalnom tržištu“, pita Milivojević.
On podseća građane Srbije da od prošli put po smeni režima čiji je deo bio i Aleksandar Vučić, marta meseca 2001. u sefu Državne bezbednosti u zgradi jedne banke nađeno 600 kilograma heroina.
„Zašto za 8 godina nije uništen benzil hlorid koji je nađen kod Milana Zarubice? Odakle je i kako ukradeno 23,5 tona benzil hlorida? Gde je danas marihuana pronađena na Jovanjici? Gde je kokain zaplenjen u proteklih 10 godina? Je l ovo država ili narko kartel“, pita Milivojević
Navodi da će ovu konferenciju za novinare iz svojih vila posmatrati nedavno pušteni iz pritvora Predrag Koluvija optužen za skoro 1,5 tona marihuane i Darko Šarić, optužen za šverc nekoliko tona kokaina, dok će je iz zatvora penzioner R. S. iz Gornjeg Milanovca uhapšen zbog toga što je posedovao 10,8 kg duvana
„Obaveštavam Aleksandra Vučića, šefa tima odbrane Koluvije i Šarića i stečajnog upravnika Specijalnog suda, da svaka kuća u Srbiji nema ni tonu marihuane ni 23,5 tona benzil hlorida. Ne želimo pravdanje nego odgovore“, zaključio je Milivojević.
BONUS VIDEO Zoran Lutovac: Za Srbiju nije dobro da se Vučić bavi Crnom Gorom
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare