Miroslav Lajčak Foto:Milos Tesic/ATAImages

Izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak upitan je na konferenciji za novinare u Prištini za optužbe kosovskog premijera na njegov račun da "naginje prema Srbiji". Lajčak je odgovorio da je na strani EU.

„Ja sam na strani EU i na ovim sastancima smo fokusirani na sadržaj“, rekao je Lajčak uz blagi osmeh novinarima posle sastanka sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem.

Dok je Lajčak govorio, umešao se savetnik kancelara Šolca, Jens Plotner, koji je pokazao rukom prema izaslanicima, nagoveštavajući da je Lajčak sa njima u Prištini.

Lajčak je u Prištini rekao da postoji plan za nastavak dijaloga, ali da ne može da otkriva detalje.

Miroslav Lajčak i Aleksandar Vučić Foto:Instagram/buducnostsrbijeav

„Uvek imamo plan, tako da imamo plan. O tome smo razgovarali sa premijerom Kurtijem i razgovaraćemo o tome sa predsednikom Vučićem. U ovom trenutku ne mogu da ulazim u detalje. Nema alternative dijalogu jer dijalog donosi normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i otvara im put u EU“, rekao je Lajčak.

On je ponovio da treba što pre osnovati Zajednicu opština sa srpskom većinom.

Evropski posrednik je dodao da bez formiranja Zajednice Priština ne može da napreduje ka Evropskoj uniji.

Banjska ne menja činjenicu da su obaveze prihvaćene

Prema njegovim rečima, događaji u Banjskoj 24. septembra su jasno podvukli da su deeskalacija i normalizacija sada hitniji nego ikada ranije.

„Bilo kakvi uslovi ili odlaganja su neprihvatljivi i takođe očekujemo da Kosovo i Srbija u potpunosti ispune svoje obaveze iz dijaloga“, rekao je Lajčak.

„Želeo bih da vas obavestim da smo imali dubok i sadržajan sastanak sa premijerom Kurtijem i prvim zamenikom premijera Bisljimijem o tome kako da napredujemo u procesu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije i postignemo napredak u sprovođenju sporazuma iz prošlosti o normalizaciji“, kazao je Lajčak u obraćanju medijima nakon sastanka.

PROČITAJTE JOŠ

Dodaje da su pažljivo saslušali Kurtijevo izlaganje, kao i njegovu zabrinutost u vezi sa bezbednosnom situacijom na Severu.

Napad na policiju 24. septembra u Banjskoj je okarakterisao kao teroristički, uz očekivanje pune saradnje od Srbije da se počinioci privedu pravdi.

Upravo je Banjsku naveo kao dodatni razlog za normalizaciju odnosa sve strane – „hitniju nego ikad“, ali i da sama Banjska ne menja činjenicu da su dve strane prihvatile obaveze, te je bilo kakvo uslovljavanje ili kašnjenje neprihvatljivo.

Miroslav Lajčak, američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i diplomatski savetnici lidera Francuske, Nemačke i Italije posetili su Prištinu, a posle podne dolaze u Beograd.

****

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar