Foto:Armend NIMANI / AFP / Profimedia

Francusko-nemački predlog dobra je osnova za dalju diskusiju, kazao je danas u Parizu kosovski premijer Aljbin Kurti na sastanku sa dvojicom evropskih zvaničnika, saopštila je kosovska vlada.

Kako je i najavljeno, Kurti se danas u Parizu pre početka mirovnog foruma, sastao sa šefom diplomatije EU Žozepom Boreljom i specijalnim izaslanikom Evropske unije za dijalog Priština – Beograd, Miroslavom Lajčakom, prenosi KosSev.

Centralne teme njihovog sastanka, kako navodi kosovska vlada, bile su dinamičnost dijaloga Priština-Beograd, primena odluke o nelegalnim registarskim tablicama, najnovija dešavanja na Kosovu i druga aktuelna pitanja.

Kao što uvek ponavlja, Kurti je i danas naglasio da je u centru dijaloga okvirni sporazum za punu normalizaciju, a kako to Kurti tumači, u pitanju je „uzajamno priznanje“.

Za francusko-nemački predlog koji su ovog leta predstavili Jens Plotner i Emanuel Bone, savetnici nemačkog i francuskog predsednika i koji ima podršku SAD i EU, Kurti je i danas ponovio da on može da posluži kao „dobra osnova za dalju diskusiju“.

Govoreći o nedavnim dešavanjima na Severu Kosova, navodi dalje kosovska vlada, Kurti je kazao da je vlada kojom rukovodi pokazala odlučnost za vladavinu prava i posvećenost održavanju mira i bezbednosti.

Evropski zvaničnici uskoro će, takođe u francuskoj prestonici, održati sastanak i sa srpskim predsednikom, Aleksandrom Vučićem.

PROČITAJTE JOŠ

Sastanci se održavaju u vreme nove krize sa tablicama na Kosovu, a koja je nakon odluke Prištine da fazno sprovede odluku o preregistraciji kojom prvo opominje vlasnike automobila sa srpskim registarskim oznakama gradova na Kosovu da ih prebace na RKS, kulminirala izlaskom Srba iz kosovskih institucija.

Od dana kada se sa napuštanjem kosovskih institucija započelo, kosovski premijer Aljbin Kurti u više navrata apelovao je na srpsku zajednicu da se u njih vrate, premda još uvek odbijajući da ispuni njihove zahteve – povlačenje odluke o preregistraciji i formiranje Zajednice srpskih opština.

Međunarodni predstavnici listom pozivaju na hitnu deeskalaciju napetosti, koja podrazumeva da vlada u Prištini odloži rok za (pre)registraciju za narednih 10 meseci, a Srbi se vrate u kosovske institucije.

Beograd i Priština se i dalje za novonastalu situaciju uzajamno optužuju.

BONUS VIDEO Šta ko misli o kosovskom dijalogu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar