Foto: Milan Obradović/PUPS

„Кako očuvati i unaprediti ruralne sredine?“ bila je tema sastanka ministra za brigu o selu Milana Кrkobabića s ambasadorkom SR Nemačke u Republici Srbiji Anke Кonrad.

Kako se navodi u saopštenju, na sastanku, održanom u Palati Srbija, istaknut je izuzetan značaj privredne saradnje Srbije i Nemačke, koja predstavlja više nego dobru osnovu i za dalje rešavanje pitanja vezanih za ravnomerni regionalni razvoj – za odnos urbanog i ruralnog.

„Iskustva jedne od najjačih ekonomija sveta biće nam dragocena, a posebno cenimo izraženu spremnost da nam u tome i praktično pomognu“ izjavio je ministar Кrkobabić.

Učesnici sastanka razgovarali su o izazovima sa kojima se obe zemlje suočavaju u kompleksnom pitanju razvoja ruralnih područja. I jedna i druga zemlja nalaze načine da život na selu učine primamljivim i da proces migracija iz gradova u sela, koji je započeo u vreme pandemije korona virusa, nastave novim programima za obnavljanje nerazvijenih regiona i sistematskim poboljšavanjem uslova života i rada u seoskim sredinama.

PROČITAJTE JOŠ

Sagovornici su istakli da su investicije Nemačke u Srbiji značajne u velikim gradskim centrima, ali i dosadašnja ulaganja u manja mesta kao što su Mionica, Vlasotince, Vranje, i druga, predstavljaju pravi motor razvoja tih sredina i priliku za ljude da u svojim sredinama ostanu da žive i rade ili da neki novi pođu u te krajeve.

Foto: Milan Obradović/PUPS

„Mala preduzeća do 50 zaposlenih su pravi recept za ekonomsku održivost ruralnih krajeva“ jedan je od zaključaka današnjeg sastanka.

Nemačka strana iznela je primere kako mali proizvođači, dominantni u ruralnim područjima, traže način da postignu konkurentnost proizvodnjom organskih kultura, tzv. biofarmingom, proizvodnjom retkih vrsta voća i povrća ili seoskim turizmom i u svemu tome se oslanjaju i na pomoć države.

Foto: Milan Obradović/PUPS

Srpska strana je istakla rezultate programa oživljavanja zadrugarstva kao modela organizovanja malih individualnih proizvođača, kao i uspešan program naseljavanja praznih seoskih kuća.

Foto: Milan Obradović/PUPS

Tema sastanka bila je i važna uloga žena u društvu, a naročito u selima.

Ministar Кrkobabić je ukazao na inicijativu za uvođenje socijalne-garantovane penzije za sve stanovnike preko 65 godina koji nemaju penziju ni druga primanja, od kojih je najviše žena u selima, čak 85 posto, a kojima je potrebno obezbediti sopstveni vid prihoda, kako zbog njihovog ekonomskog položaja tako i zbog neophodnog ličnog dostojanstva.

Dogovoreno je da se saradnja nastavi praktičnim koracima i razmenom dobrih, ali svakako korisnih i loših iskustava u preduzetim merama.

Foto: Milan Obradović/PUPS

Sastanku su prisustovali i šef privrednog odeljenja Ambasade Nemačke dr Denis Кajzer, šef odeljenja za socijalnu politiku Per Кrumrej, predsednik akademijskog odbora za selo SANU akademik Dragan Škorić i saradnici ministra.

BONUS VIDEO Koliko digitalna pismenost može da podstakne samozapošljavanje žena u ruralnim sredinama?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare