Svaka afera u kojoj se spominjalo ime nekog ko je član SNS ili je, pak, blizak vladajućoj stranci nestaje iz fokusa javnosti vrlo brzo. Tako je, na primer, danas potpuna nepoznanica šta se desilo sa nekadašnjim predsednikom Fudbalskog saveza Srbije Slavišom Kokezom ili gde je nestao bivši direktor Koridora Zoran Babić. Ne zna se ni šta se dešava sa aferom nelegalno ozakonjenih objekata u Beogradu u čijem se središtu našao Nemanja Stajić, niti da li ćemo zaista imati kambek Milorada Grčića i to baš u oblasti energetike…
Upravo se Grčić spominjao na sednici Nadzornog odbora EPS, na kojoj je kritikovana odluka da ovo preduzeće postane akcionarsko društvo. Predstavnici Sindikata EPS tada su naveli da je u planu da Milorad Grčić preuzme funkciju direktora Pro Tenta. Iako ova informacija nije proverena, u međuvremenu nije demantovana.
Ako je tačna, to bi značilo da se Milorad Grčić, praktično, vraća na “mesto zločina”.
I to nakon što je, prema tvrdnjama bivše ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović, oštetio EPS za 500 miliona evra, pa je protiv njega ovo ministarstvo podnelo krivičnu prijavu.
Njegov kraj u EPS počeo je 12. decembra 2021, kada je energetski sistem u Srbiji doživeo kolaps. Zbog manje od 30 santimetara snega na desetine hiljada građana Srbije ostalo je bez struje, jer su u kopovima Rudarskog basena Kolubara umesto uglja kopali blato.
“Ne znam šta bih ti rekao, Mićo“, obratio se dva dana kasnije predsednik Srbije direktoru EPS-a Miloradu Grčiću.
“Za naše greške ljudi će morati da snose posledice. Očekujem Grčiću i tvoju reakciju u skladu sa tim. Kad god hoćeš – danas, sutra…”.
Tek nakon što je i 10. januara došlo do požara u RB Kolubara, kada je izgoreo bager u vrednosti od 18 miliona evra, Milorad Grčić podneo je ostavku, a tadašnja ministarka energetike Zorana Mihajlović je rekla da je Grčić oštetio EPS za 500 miliona evra.
U svakom slučaju uskoro će se saznati, da li je Grčiću ova greška oproštena. Šta je s krivičnom prijavom, ostaje još jedan znak pitanja…
Iz javnosti je nestao i Slaviša Kokeza, kao i priča o njegovom učestvovanju u aferi prisluškivanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i optužbe za šverc cigareta iz Crne Gore, zajedno sa saradnicima iz policije i Uprave carina. Tako je navodno “zgrnuo” 640 miliona evra, o čemu su danima pisali prorežimski mediji.
Nakon saslušanja zbog navodnih veza sa klanom Veljka Belivuka i ostavke u Fudbalskom savezu Srbije 2021. godine, Slaviša Kokeza se povukao iz javnosti. Sa druge strane, firme koje se dovode u vezu sa njim dalje rade “punom parom“. Firme “Prointer web“ i “Prointer sistem“, koje se godinama dovode u vezu sa Slavišom Kokezom, za godinu dana dobile su poslove od države vredne više od 13,5 miliona evra. Lista državnih preduzeća i institucija koje sarađuju sa pomenutim firmama nastavlja da raste, dok se istovremeno Kokezi gubi svaki trag.
Dolazimo do Nemanje Stajića, bivšeg prvog čoveka u gradskom Sekretarijatu za ozakonjenje nelegalnih objekata.
Protiv Stajića je još 2018. godine antikorupcijski tim Demokratske stranke podneo krivičnu prijavu jer je, kako su rekli, funkcionerima Srpske napredne stranke i njihovim saradnicima mimo svih propisa uknjiženo čak 52 stana i lokala.
Zatim je o njemu govorila potpredsednica SSP Marinika Tepić na konferenciji za novinare 2020. godine, rekavši da iza nelegalne gradnje u gotovo svim beogradskim opštinama stoje zamenik gradonačelnika Goran Vesić i „njegova bratija Nemanja i Novak Stajić“.
U januaru 2021. Stajić je priveden u Crnoj Gori zajedno sa još tri državljanina Srbije i jednim Pljevljakom, kada im je oduzeto 26.500 eura, nekoliko lap topova i 11 zastava Srbije.
Na posletku, protiv Stajića je pokrenut sudski postupak zbog sumnje da je vršio zloupotrebe u vezi sa legalizacijom zemljišta u javnoj svojini, koji je još u toku.
Stajić je na saslušanju u prisustvu svog branioca negirao izvršenje oba krivična dela i detaljno izneo svoju odbranu. I tu kao da se ova priča i završava…
Na posletku bivši direktor Koridora Zoran Babić.
Godinama nakon nesreće na naplatnoj rampi Doljevac u kojoj je vozilo u kojem se nalazio Babić usmrtio Staniku Gligorijević, nedostaju dva ključna minuta snimka nesreće. Zbog toga porodica i dobar deo javnosti sumnja u to da je vozilom upravljao Babićev vozač Dejan Stanojević, koji je u međuvremenu i osuđen. Za to vreme Babić je sklonjen sa čela Koridora i već izvesno vreme je u potpunoj ilegali…
“Nemam nikakav problem s tim, niti sam bio u autu, niti sam bio pored auta, niti bilo koga štitim i gospodin Babić je smenjen, ne zbog toga, nego zbog drugih stvari”, rekao je Aleksandar Vučić odgovarajući po ko zna koji put na pitanje gde su dva minuta snimka, za koje je svojevrememno rekao da uh je video i da su užasni.
Advokat i član Skupštine slobodne Srbije Božo Prelević kaže da će ovakvih “nerešenih” afera biti još.
“Početak naše tragedije je u tome što u jednom potpuno razbijenom društvu kakvo je ovo naše, vladavina prava i vladavina zakona nemaju nikakvog značaja. Ovde nema ni vladavine prava, ni institucija, a značajnom procentu građana to uopšte ne smeta. Da li je moguće da u ovim pobrojanim aferama nema epiloga? Pa nema ga, zato što građanima nije stalo. Jedni odobravaju onog ko to radi, drugi apstiniraju od učešća u političkom životu zato što ne vide ko bi to mogao da reši. Ne vide alternativu, ne zato što ne postoji, nego je nema u medijima. Vučić je zapravo pokazao da može da radi šta hoće i njegovim biračima se to sviđa. Vlast koja preživi Jovanjicu, Kosovo i litijum, preživeće sve, ali ne zato što je mnogo pametna, već zato što su građani ubijeni u pojam”, kaže Prelević za Novu.
BONUS VIDEO: Direktor Grčić – Da li nas čeka povratak Miće?
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare