Novoosnovani portal „kopacemo.com”, koji promoviše projekat Jadar i čiji je vlasnik sakriven, nalazi se na istoj IP adresi i na istom namenskom serveru kao i sajt „jadariti.rs”, iza kojeg stoji Danilo Daničić, nekadašnji urednik Telepromptera. Ovaj kontroverzni medij se godinama isticao tekstovima protiv vlasti SNS-a, sve do izbora 2016. godine, kada je radikalno promenio uređivačku politiku i stao uz Aleksandra Vučića, a ubrzo i prestao sa radom. Daničić, koji danas navodi da se bavi digitalnim marketingom, negira za Raskrikavanje da stoji iza sajta „kopacemo.com”, već da se, štaviše, zalaže protiv rudarenja litijuma. Vezu su negirali i iz neformalnog Pokreta Kopaćemo, a Daničića u komentarima na X nazivaju „nedužnim dečkom”.
Pažnju javnosti juče je privuklo pokretanje sajta „kopacemo.com”, na kome se promoviše sporni projekat Jadar i gde se navodi da se bore protiv dezinformacija u vezi sa rudarenjem litijuma, prenosi Raskrikavanje.
„Pokret je nastao kao odgovor na rastući talas dezinformacija i manipulacija koje prete da zaustave projekat „Jadar”. Mi verujemo da je rudnik jadarita ključan za jaku, modernu i ekonomski prosperitetnu Srbiju”, piše na sajtu.
Ipak, tvorac ovog projekta želi da ostane anoniman.
„Prosto rečeno, plašimo se za svoje živote. Svako ko bi rekao bilo šta suprotno njihovim stavovima stavlja mu se meta na čelo”, navode na sajtu čije je vlasništvo sakriveno.
Ipak, kako smo utvrdili preko platforme „DomainTools”, ovaj sajt se nalazi na istom namenskom serveru i deli istu IP adresu sa još jednim portalom. U pitanju je sajt „jadariti.rs”, sličan po izgledu i identičan po tematici, iza kojeg stoji nekadašnji urednik Telepromptera Danilo Daničić (poznat i kao Danilo Redžepović, prim. aut).
Portal pripada udruženju „Jadar i ti” koje je Daničić osnovao 13. avgusta ove godine, na Novom Beogradu, sa ciljem „uspostavljanja društvenog dijaloga o ekološkim pitanjima”.
Ipak, u odgovorima za Raskrikavanje tvrdi da ova dva novoosnovana sajta, koja se bave istim problemom, nemaju nikakve veze.
Zašto su na istom serveru i imaju istu IP adresu? Daničić kaže da je u pitanju „hosting server na kome se nalazi više raznih sajtova”.
Podaci platforme „DomainTools”, međutim, pokazuju da su ovi domeni izdvojeni na zasebnom, namenskom serveru (engl. dedicated server). Kako se objašnjava na specijalizovanim sajtovima, za razliku od „hosting servera”, gde se na istom serveru može nalaziti na desetine i stotine različitih sajtova, „dedicated server” je izdvojeni i na njemu se nalaze sajtovi jednog korisnika.
Daničić to nije umeo da objasni.
„Ne znam šta mi ovo pokazuješ. (…) Nemam pojma kakvi su serveri i gde su. (…) Nisam admin tih servera pa pojma nemam”, rekao je i optužio novinara da „forsira narativ koji je zamislio”.
Štaviše, tvrdi da je njegovo udruženje potpuno suprotno po ciljevima od Pokreta Kopaćemo.
„Ideja nam je bila da pokrenemo ekološku organizaciju za zdravu životnu sredinu i borbu protiv rudnika litijuma. Tu je sve jasno i javno”, naglašava Daničić.
Razlike u ovim sajtovima se kriju u nekim nijansama – na sajtu Kopaćemo, koji promoviše rudarenje, piše da se zalažu za „jaku i bogatu Srbiju”, dok se na sajtu „Jadar i ti” navodi da se zalažu za „zdravu, jaku i bogatu Srbiju”.
„Nema kompromisa oko zdravlja naše zemlje, vode i vazduha. Zaštita životne sredine i ekonomskih interesa države su na prvom mestu”, piše na sajtu udruženja „Jadar i ti”, ali se nigde eksplicitno ne navodi ni da su protiv rudarenja, ni da su za.
Portal „jadariti.rs” je bio aktivan juče tokom dana, ali je deaktiviran ubrzo nakon što se u javnosti pročulo o sajtu Kopaćemo. Daničić tvrdi da sajt njegovog udruženja nije bio javan, već u izradi, i da ga nije on deaktivirao već da je hakovan.
Ugašene su i novootvorene mreže udruženja, na Instagramu, TikToku i Fejsbuku.
Iako se poslednjih godina povukao i posvetio digitalnom marketingu, Danilo Daničić je javnosti i te kako poznat odranije. Ovaj nekadašnji novinar i voditelj vojvođanskih televizija, 2013. godine je, kao Danilo Redžepović, pokrenuo informativni sajt Teleprompter koji ubrzo postaje trn u oku političarima, pre svega onima iz vlasti naprednjaka.
Daničić je pisao, između ostalog, da se Vučiću „tresu gaće” pred ambasadorima, da ljudi napuštaju SNS zbog „haosa u stranci” i da SNS štiti kriminalce. Pisao je o plagijatorima iz redova vlasti, o cenzuri medija i korupciji, i to često u tabloidnom maniru – nazivao je pojedine političare ološem, „seljačinama” i siledžijama.
Naročitu pažnju javnosti Teleprompter je privukao 2015. godine. Aprila te godine je sajt, prema rečima njegovog urednika, hakovan i svi nalozi su obrisani. Daničić je smatrao je da je razlog tome bes „SNS botova zbog teksta o njihovom novom bot programu”. Ubrzo nakon toga je policiji prijavio ozbiljne pretnje smrću kada mu je na privatni Fejsbuk nalog stigla fotografija mrtvačke glave.
Na jesen te godine, Daničić se opet našao u policiji, ali ovoga puta je saslušavan zbog transkripta razgovora objavljenog na Teleprompteru, između tadašnjeg vojvođanskog premijera Bojana Pajtića sa Lidijom Udovički, predstavnicom američke kompanije Kontinental Vind Partners.
Redžepović je rekao da su ga ispitivali tri sata i da su hteli da na poligrafskom ispitivanju, koje je on odbio, saznaju ko je bio njegov izvor koji mu je dostavio transkript prisluškivanog razgovora.
Ipak, proleće 2016. je donelo promene u uređivačkoj politici. O dojučerašnjem „negativcu” Aleksandru Vučiću, u vreme oko parlamentarnih izbora aprila te godine Redžepović počinje da izveštava sve pozitivnije.
To su čitaoci i primetili, pa je tu promenu kursa adresirao u tekstu „Evo za koliko je prodat Teleprompter”, dva dana nakon aprilskih izbora. U tekstu je negirao da se priklonio vlastima, da bi onda na istom mestu dao otvorenu podršku Vučiću.
„Javno kažem da iza njega stojim 100 posto kada je reč o borbi sa cenzus-koalicijom jer za to što oni rade nije moguće pronaći nijednu logičnu racionalizaciju. Lideri trenutne opozicije moraju biti SME-NJE-NI!”, napisao je tada on.
Podrška se nastavila i nakon toga, sve do predsedničkih izbora 2017. godine. Nakon izbora, kada je za Vučićevu pobedu naveo da je „čista kao suza”, sajt polako prestaje da se bavi političkim pitanjima.
Prelazi se na laganije teme, poput kvizova i zanimljivosti, a 2019. godine domen preuzima jedna bugarska firma, kako se može videti u registrima internet domena. Danas se na mestu Telepromptera nalazi bugarski sajt za promociju kladionica.
U svojoj radnoj biografiji na platformi Linkd-in, Daničić navodi da je od avgusta 2017. do septembra 2018. godine radio kao savetnik za odnose sa javnošću Grada Beograda. Nakon toga je počeo da se bavi izradom veb-sajtova i digitalnim marketingom.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare