Potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica jeste čovek koji je dao nalog aktivistima Srpske napredne stranke da izazovu nerede na skupu “Zastani Srbijo”. U snimku koji je objavila potpredsednica SSP Marinika Tepić, jasno se čuje kad kaže da sve te incidente treba snimiti, kako bi ih on zatim prosledio medijima. I to je crno na belo dokaz da sve ono što smo gledali na protestima koji su u Beogradu i Novom Sadu organizovani u poslednjih mesec dana, jeste izrežirano u kuhinji ove vlasti. Da budemo precizni, misli se na momke u crnom, koji razbijaju državnu imovinu, tuku i maltretiraju građane i opoziciju.
Glavno pitanje jeste ko je Damir Zobenica?
Prema njegovoj zvaničnoj biografiji, Zobenica je rođen u Puli.
Gimnaziju “Svetozar Marković” završio je u Novom Sadu, a nakon toga je diplomirao sociologiju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
“Tokom studija, pola godine provodi u Sjedinjenim Američkim Državama, pohađajući Work and travel program”, navodi se u njegovoj biografiji.
U politiku ulazi 2008. godine, kao jedan od osnivača Srpske napredne stranke u Novom Sadu. Zatim, postaje član Glavnog odbora SNS 2012. godine, a 2014. postaje potpredsednik Izvršnog odbora SNS. Član je Predsedništva od 2016. godine.
Na prvu političku funkciju stupa 2009. godine, kada postaje predsednik mesne zajednice Sremska Kamenica. Nakon toga, postaje odbornik u Skupštini Grada Novog Sada, kao i poslanik u Skupštini AP Vojvodine.
Obavljao je funkciju savetnika gradonačelnika Novog Sada. Bio je član Upravnog odbora JP „Poslovni prostor” Novi Sad, kao i član Nadzornog odbora „Slobodne carinske zone” Novi Sad.
Prvi put je za potpredsednika Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine izabran 2. juna 2016. godine.
Podsetimo, potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić objavila je snimak razgovora na kojem je snimljen, kako ona tvrdi, potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica koji daje instrukcije aktivisti SNS da izazovu incidente na skupu „Zastani Srbijo“.
On u telefonskom razgovoru aktivistima naprednjaka daje zadatak da izazovu incidente i vređaju opozicione predstavnike na mestima gde se održavaju protesti povodom pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
„Ove lokacije će biti blokirane. Treba pratiti da li će još neke od lokacija biti blokirane. Imamo zadatak da na svim ovim lokacijama, sem Železničke stanice, raskrsnice kod Železničke stanice u Novom Sadu obezbedimo ljude koji nisu prepoznatljivi, koji nisu funkcioneri, koji će doći da vređaju ove ljude i da se bune što se blokira tj. da se vređaju opozicioni lideri. Neka budu kreativni… Sve to mora da se snimi i da se meni šalje snimak, da bih ja mogao da prosleđujem medijima“, čuje se na objavljenom snimku.
Zobenica posebno ističe da „ne mora da objašnjava od kolike je važnosti ovaj zadatak“.
Istog dana kad je snimak objavljen reagovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji kaže da je snimak napravljen veštačkom inteligencijom.
„Ja nisam hteo ni da ga pitam. Evo, poslao mi je poruku da je to veštačka inteligencija, ne znam šta. Baš me briga“, rekao je Vučić za televiziju Pink.
U međuvremenu lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas kaže da ovo nije rezultat ni veštačke, a ni prirodne inteligencije, već da je reč o pozivu na građanski rat.
Marinika Tepić je, pak, rekla da tužilac treba da sasluša Damira Zobenicu, te d aje ovaj snimak jasan dokaz kako funkcionišu batinaši SNS.
„Snimak Damira Zobenice, koji je desna ruka Andreja Vučića, a koji sam juče objavila, pokazuje kako on daje naloge svojim aktivistima da izazivaju provokacije i incidente.. Ono što smo juče čuli je pokušaj Andreja Vučića i Aleksandra Vučića, njihovih izvršilaca, da izazovu građanske sukobe. Oni su ti koji izazivaju sukobe među ljudima. Oni su ti koji su poslali falange na miran protest u Beogradu na vodi“, rekla je Tepić.
Tepić je pozvala tužilaštvo da privede Zobenicu na saslušanje.
„Da vidimo šta će da kaže ko je njemu nalogodavac. Očekujem od tužilaštva da ovaj snimak i da ovu usmenu prijavu uzme najozbiljnije u obzir“, navela je ona.
BONUS VIDEO:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare