Oliver Antić Foto:N1

Srpski ambasador u Portugalu i profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Oliver Antić preminuo je danas, a iza njega je ostala zanimljiva biografija.

Vest o smrti Antića objavilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

„Pamtićemo ga kao vrsnog profesora, velikog patriotu i pravnika oštrog uma i britke reči. Ostaće upamćeni njegova profesionalnost i osvećenost kao ambasadora naše zemlje, kao i doprinos unapređenju odnosa Srbije i Portugalije.  Ministarstvo saučestvuje u bolu porodice, prijatelja i kolega ambasadora Antića. U utorak, 22. februara, od 10 do 14 časova biće otvorena Knjiga žalosti u zgradi MSP, Kneza Miloša 24 (svečani ulaz na uglu sa Nemanjinom ulicom). Biće otvorena i elektronska Knjiga žalosti na adresi: [email protected].

Antić je rođen u Beogradu 1950. godine, gde je završio i osnovnu školu, gimnaziju i Pravni fakultet. Magistrirao je 1978, a doktorirao 1983. godine. Bio je dekan Pravnog Fakulteta u Beogradu od 1998. do 2000. godine.

U to vreme, nakon donošenja Zakona o univerzitetu, tzv. „Šešeljevog zakona“ otpušteni su profesori Pravnog fakulteta kritični prema tadašnjem režimu.

Bio je blizak Srpskoj radikalnoj stranci, da bi kasnije postao jedan od osnivača SNS.

U junu 2012. godine imenovan je za savetnika predsednika Srbije Tomislava Nikolića, a u decembru iste godine za visokog predstavnika Srbije u Stalnom mešovitom komitetu za pitanja sukcesije.

Ukaz o postavljenju Antića na mesta ambasadora u Portugaliji predsednik Srbije Tomislav Nikolić doneo je 10. novembra 2015. godine, da bi predsednik Aleksandar Vučić četiri godine kasnije doneo ukaz o postavljenju Olivera Antića na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Srbije i u Demokratskoj Republici Sao Tome i Principe, na nerezidencijalnoj osnovi, sa sedištem u Lisabonu.

Ipak, njegovo ime najviše će se pamtiti po aferi „indeks“, koja predstavlja najveći slučaj korupcije u obrazovnom sistemu Srbije.

Otkrivena je kada je policajac Tomislav Spasić uhapsio automehaničara Sašu Jovanovića. U zamenu za oprost, Jovanović je policajcu ponudio da mu „završi pravni fakultet“. Počev od semestra 2006, godine Spasić je „upisao“ Pravni fakultet u Kragujevcu i prikupljao dokaze protiv organizacije koja je prodavala ispite. Istraga se širila da bi 2007. godine bila podignuta optužnica protiv 41 osobe, od kojih je njih 23 predavalo na pravnim fakultetima u Kragujevcu, Nišu i Beogradu. Među zvučnijim imenima na optužnici se našao Oliver Antić, kao tada već bivši dekan beogradskog Pravnog fakulteta, dekan Prvanog fakulteta iz Kragujevca Miroljub Simić, tadašnja pomoćnica ministra prosvete Emilija Stanković… Naredne godine optužnica je proširena i na njoj se našlo ukupno 88 osoba, zbog krivičnih dela zloupotreba službenog položaja i primanja mita.

Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević u nekoliko navrata je govorio da je upravo afera „Indeks“ pokrenula čitavu priču oko lažnih diploma.

„Afera „Indeks“ je metastazirala na celokupno društvo. Nakon toga dolazi sumnjiva diploma predsednika Nikolića, doktorati Siniše Malog, Nebojše Stefanovića i Aleksandra Šapića i niz drugih slučajeva“, rekao je ovim povodom Ivošević.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar