Nova vlada Srbije trebalo bi da bude formirana do jeseni, a iako je koalicija oko Srpske napredne stranke ubedljivo pobedila na izborima i može samostalno da formira vlast, očekuje se da će ipak napraviti i postizborni savez. Budući da SPS veruje da će biti deo i nove vladajuće većine, a tu mogućnost ne isključuje ni SPAS Aleksandra Šapića, postavlja se pitanje ko će onda u budućem sazivu parlamenta biti opozicija. Kako sada stvari stoje, nije isključeno da ona spadne na svega svega pet poslanika i to manjinskih.
Konačni rezultati parlamentarnih izbora još nisu saopšteni, ali se već sada zna da će Srpska napredna stranka sa svojim koalicionom partnerima imati oko 190 poslanika.
Preostala mesta u parlamentu zauzeće socijalisti i članovi SPAS-a, a od manjinskih stranaka mandate su osvojili Savez vojvođanskih Mađara, Stranka pravde i pomirenja Muamera Zukorlića u koaliciji sa Demokratskom partijom Makedonaca, kao i Albanska demokratska alternativa.
Aleksandar Šapić već je izjavio da je moguće da njegova stranka bude deo nove vlade, a to sasvim sigurno očekuje i Ivica Dačić, lider SPS-a. Gotovo je izvesno da će deo vladajuće većine biti i SVM, kao i Zukorlićeva stranka, koji su i u prethodnom skupštinskom sazivu bili deo vlasti.
Ko će onda biti opozicija? Da li će Aleksandar Vučić birati između SPS-a i SPAS-a ili će opozicione boje u parlamentu braniti samo „nekonstruktivna“ manjina?
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, smatra da u budućem skupštinskom sazivu neće biti opozicije, „čak ni onoliko koliko su u prošlom sazivu to bili radikali ili Nenad Čanak“. On za Nova.rs kaže da je to naizgled mali, ali je reč o ozbiljnom problemu za Vučića.
„Postavlja se pitanje da li će biti i fikus ili konstruktivne opozicije. Za prvu pomoć ili nuždu Vučić bi mogao da uzme Aleksandra Šapića da igra ulogu konstruktivne opozicije, ali nije isključeno da bude i vlast. To će zavisiti od dogovara za opštinu Novi Beograd, do čega je Šapiću zapravo najviše stalo. Ukoliko tu izvisi, biće oštrija opozicija. Ako se dogovori, biće u vlasti“, kaže Vukadinović.
On navodi da su šanse SPS da ne bude u vlasti „mikroskopske“, kao i da veruje da će biti „podšišan“ za neko ministarsko mesto.
„Socijalisti će neko vreme verovatno biti ‘sumnjiva lica’ i verovatno će biti nekih dramatičnih objava, ali će na kraju završiti u vlasti. Takođe, deo vladajuće većine biće Muamer Zukorlić i SVM, a mislim da će Vučić pokušati da integriše i Albance. Tako da će na kraju u Skupštini galamiti verovatno samo dva Ugljaninova poslanika, koji će pričati o srpskom fašizmu. Njihovi ekstremistički nastupi će ih verovatno lišiti vlasti, pa osim njih nećete imati opoziciju. Tačnije, oni će biti opozicija državi, a ne vlasti“, zaključuje Vukadinović.
Politikolog Vuk Velebit, sa druge strane, smatra da bi van vlade ovog puta mogao da bude SPS.
„Mislim da to neće biti Šapić, već socijalisti. Oni su pokazali da mogu da se snađu u svakoj ulozi. Dugo su deo vlasti. Mislim je sad pravi trenutak da SPS bude i vlast i opozicija“, kaže Velebit za Nova.rs.
Kada će početi pregovori o formiranju buduće vlade, za sada nije poznato. Lider SNS Aleksandar Vučić trenutno je u Briselu, a još se ne zna da li će njegov put u Vašington, gde je trebalo da se sastane sa članovima prištinske delegacije biti odložen. On je u nedelje, po proglašenju izborne pobede, rekao da u formiranju vlade SNS neće biti bahat, te da će uzimati ljude i sa drugih lista, čak i sa onih koje nisu prešle cenzus.
(Nataša Latković, Jovana Šesterikov)
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare