Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Vlast je od podele u opoziciji u boljoj poziciji, posebno u Beogradu. Mogli su da se bave temama koje su im važne, dok je opozicija morala da se bavi političkom brakorazvodnom parnicom, koja je oduzela previše vremena i dovela do grešaka i u procesu predaje lista, kaže Bojan Klačar, izvršni direktor CeSID.

Opozicija izvan Beograda se konsolidovala i u nekoliko sredina se pokazuju kao ozbiljna politička konkurencija, recimo, u Novom Sadu, Nišu, Čačku, Valjevu…, dodaje.

„Oni su razumeli da treba da ostanu na nivou lokalnih tema i da se bave ono što je biračima važno“, tumači sagovornik Danasa aktuelne prilike i moguće izborne ishode u drugim gradovima.

Prema njegovim rečima, SNS je uspeo u nameri da marginalizuje izbore i da kampanja bude mlaka, svedena na neke nacionalne teme, izborne uslove i probleme u opoziciji.

Nestorović uvećava svoj rejting uoči izbora

„Na taj način je SNS doveo sebe u poziciju da sa očekivano nižom izlaznošću mogu do većeg broja mandata u Skupštini grada Beograda. Možda im neće trebati ni Branimir Nestorović koji je i drugi put iznenađenje pošto zadržava i čak uvećava svoje rejtinge“, kaže Klačar.

Biram borbu je konačno ušla u kampanju, ističe dalje, i za očekivati je da u danima ispred nas fokus bude na Beogradu i beogradskim opštinama.

„Oni se se sa listom Kreni promeni nadmeću, jednim delom, za iste birače i treba očekivati i njihovu međusobnu kompeticiju. Za Biram borbu je prvi cilj da dođe do promene u nekoj od opština ili gradova jer bi to bila prva opoziciona pobeda nad SNS. Kreni promeni koketira i s desnim biračima, ali se trudi da ostane izvan uobičajenog opozicionog narativa – zašto izaći ili zašto bojkotovati – što im je donelo vidljivost, drugačiji pristup i stabilne rejtinge u Beogradu“, smatra Bojan Klačar.

Međutim, zaključuje Klačar, veliki problem za Kreni promeni je manjak resursa i rizik da posle početnog talasa entuzijazma, prednost steknu liste koje imaju snažniju infrastrukturu.

***

BONUS VIDEO – Umesto zvaničnog, predali radni materijal bez naziva izborne liste: Šta stoji iza odbacivanje liste „Niš li je“?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare