Ukoliko se ispostave tačnim informacije koje je u javnost izneo bivši načelnik u Vojsci Srbije Petar Bošković, da je Dragan Šutanovac naš novi ambasador u Vašingtonu, to znači da se nastavlja dugogodišnji proces u kojem SNS preotima bivše kadrove Demokratske stranke. Upravo one koje predstavnici vlasti i prorežimskih medija često i verovatno odmilja nazivaju “žutim lopovima”.
Pre nekoliko dana bivši načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije Petar Bošković izneo je informacije da se u kuću domara u okviru naše ambasadorske rezidencije u Vašingtonu, uselio sin Dragana Šutanovca.
„Otkad se Marko Đurić vratio, Srbija nema ambasadora u Vašingtonu. Ali ima rezidenciju. Praznu. Ima i kuću za domara. Ona nije prazna. U nju se već uselio sinak. Za ambasadora još nije ni zatražen agreman, ali mlađani Šutanovac već gori struju od narodnih para. Vlast je vlast“, napisao je Bošković na svom X nalogu.
U izjavi za Novu, Bošković je dodao da je informacije dobio iz više izvora.
„Iz Ministarstva spoljnih poslova sam dobio potvrdu da je Dragan Šutanovac konkurisao za poziciju ambasadora Srbije u SAD. A onda sam iz Amerike dobio informaciju i fotografije da njegov sin koristi kuću namenjenu za domara u Vašingtonu. Takođe, rečeno mi je i da se samo čeka kraj američkih izbora u januaru 2025. godine, kako bi onda Šutanovac i zvanično preuzeo ovu funkciju“, rekao je Petar Bošković i dodao da je spreman da se javno izvini ako ovo nije tačno.
S druge strane, ako je Boškovićeva informacija tačna, moguće je da ćemo uskoro imati izvinjenje naprednjaka za sve ono za šta su optuživali bivšeg predsednika Demokratske stranke i ministra odbrane Dragana Šutanovca. Afera “pašnjak” i topljenje tenkova, ponavljali su naprednjaci kao mantru svih prethodnih godina.
Nekako uporedo s novim glasovima o Šutanovcu stigla je i informacija da je još jedan bivši demokrata dobio novu funkciju. Reč je o Branku Radujku, bivšem direktoru Telekoma koji je sredinom oktobra postavljen za generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije.
Inače, Radujko je član Demokratske stranke postao 1998. godine. Svojevremeno je bio savetnik premijera Zorana Đinđića, a zatim i Zorana Živkovića. Onda 2004. godine postaje specijalni savetnik Borisa Tadića za regionalnu politiku, a dve godine kasnije postaje i generalni sekretar predsednika. Direktor Telekoma bio je do 2012. i promene vlasti u Srbiji. Potom odlazi u Naftnu industriju Srbije. U julu 2020. predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pričao kako je svojevremeno Telekom „kada ga je vodio stranački funkcioner DS Branko Radujko“ finansirao rijaliti Veliki brat. Već u februaru 2021. godine isti taj “bivši stranački DS direktor Telekoma“ postavljen je na mesto direktora Uprave carina. Za vreme Vlade SNS-a.
Nisu Šutanovac i Radujko usamljeni slučajevi. Prelazak iz Demokratske stranke u SNS, koliko god to nemoguće zvučalo, posala je praksa.
Jedan od najpoznatijih “preletača” svakako je aktuelni ministar građevinarsva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je pored toga i član Predsedništva Srpske napredne stranke.
Od 1994. do 1997. bio je šef kabineta predsednika Demokratske stranke dr Zorana Đinđića. Bio je poslanik Skupštine Srbije od 2000. do 2003. godine, od 2001. do 2002. predsednik skupštinskog Administrativnog odbora. Od 2001. do 2003. savetnik saveznog ministra unutrašnjih poslova SR Jugoslavije i zamenik predsednika Odbora za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije, a savetnik ministra odbrane Državne zajednice Srbija i Crna Gora, Borisa Tadića, od 2003. do 2004. godine.
U septembru 2012, u periodu izbora novog predsednika Demokratske stranke, napisao je “Manifest novih demokrata za novu Srbiju” za tadašnjeg predsednika partije Dragana Đilasa.
Vesić je tada, kako je preneo B92, rekao da je Đilasu poslao manifest „kao prijateljski savet“ zbog stanja „u koje je DS došla zbog Borisa Tadića“, iako ga Đilas nije tražio. Rekao je i da nema nameru da se aktivno bavi politikom, jer ga interesuje samo njegov posao – konsalting.
“Već sledeće godine, 24. septembra 2013, pala je beogradska vlast pošto su odbornici SNS, DSS, SPS-JS i PUPS-a u gradskoj skupštini tajnim glasanjem izglasali nepoverenje tadašnjem gradonačelniku Draganu Đilasu. Vlada Srbije je 18. novembra iste godine donela Odluku o raspuštanju Skupštine Grada i obrazovanju Privremenog organa. Za sekretara Privremenog organa izabran je Goran Vesić, a za predsednika Siniša Mali”, beleži Istinomer u vezi ovog perioda.
Danas, Vesić voli ponekad da pomene “bivšu vlast”, kao da nikad nije bio njen deo.
Što se tiče pomenutog Siniše Malog, aktuelnog potpredsednika Vlade i ministra finansija, on tvrdi da nikad nije bio član Demokratske stranke.
Međutim, bio je pomoćnk ministra za privatizaciju, a to je svakako omiljena reč za koju se napednjaci danas hvataju kad govore o “smrtnim grehovima” bivše vlasti. Upravo je Siniša Mali te 2001. godine, kad je postavljen na mesto pomoćnika ministra, bio zadužen za pripremu zakonske regulative u vezi sa novim konceptom privatizacije, kao i pripremu aktivnosti samih preduzeća za pomenuti proces.
“Krajem 2001. prelazi u Agenciju za privatizaciju, gde postaje direktor Centra za privatizaciju. Sa tog mesta vodi tendersku i aukcijsku privatizaciju, restrukturiranje i tržište kapitala. Nakon ukidanja Centra za privatizaciju, postaje direktor Centra za tendere, a na toj poziciji ostaje do kraja 2003. godine”, pamti takođe Istinomer.
Bivša potpredsednica Demokratske stranke i dugogodišnja poslanica Gordana Čomić postala je ministarka za ljudska i manjinska prava u Vladi Ane Brnabić 2020. godine, na opšte iznenađenje javnosti. Njeno ime, koje je nekad bilo jedan od simbola DS-a, potrošeno je u saradnji sa SNS za jedan ministarski mandat.
Među onima koji su našli utehu u zagrljaju naprednjaka su i bivši savetnik Borisa Tadića – Nebojša Krstić, zatim dugogodišnja portparolka DS Jelena Trivan, kao i bivši ministar privrede Goran Knežević, poslanik Radoslav Milojičić Kena.
Najbolje za kraj – gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
U poltiku je ušao kao pomoćnik tadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa 2009. Godine. Na toj funkciji bio je do izbora na mesto predsednika opštine Novi Beograd, u junu 2012.
U julu 2011. godine izabran je za predsednika Gradskog odbora Demokratske stranke u Beogradu. Tu funkciju je napustio u junu 2013. godine.
Od 27. juna 2012. godine predsednik je opštine Novi Beograd. Demokratsku stranku napustio je u novembru 2014. i osnovao udruženje građana „Za naš grad“. Iste godine osniva i Humanitarnu fondaciju Novi Beograd poznatiju pod imenom „Budi human“. U julu 2018. osnovao je Srpski patriotski savez – SPAS i izabran je za predsednika te političke organizacije. Krajem maja 2021. Glavni odbor Srpske napredne stranke odobrio je jednoglasno da Srpski patriotski savez (SPAS) pristupi toj stranci, a Šapić je izabran za potpredsednika Glavnog odbora SNS. U novembru 2021. na Skupštini SNS izabran je za potpredsednika stranke.
Ostalo je istorija…
BONUS VIDEO:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare