Miloš Vučević i Ana Brnabić, Polaganje zakletve, ministri nova Vlada Srbije Skupština Srbije Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Novi premijer Miloš Vučević svoj program rada kada je reč o obrazovnoj politici bazirao je na sličnim obećanjima kao i njegova prethodnica Ana Brnabić. Međutim, letimičan pogled na dva ekspozea pokazuje da je Vučević na više mesta doslovno prepisivao od dojučerašnje premijerke.

„I u ovom mandatu obrazovanje i nauka će biti u vrhu prioriteta rada Vlade“, izjavila je krajem oktobra 2022. Ana Brnabić, dok je Vučević pre nekoliko dana sa skupštinske govornice poručio da će „ulaganje u obrazovanje biti jedno od najvažnijih prioriteta nove Vlade, jer je to ulaganje u budućnost naše zemlje“, piše Danas.

Pre nepune dve godine Brnabić je kazala da „moramo da nastavimo da budemo jedna od najnaprednijih zemalja na evropskom kontinentu po kvalitetu i inovacijama u našem nastavnom programu“

„To smo postigli kada smo 2017. godine na najbolji mogući način uveli programiranje kao obavezan predmet od 5. razreda osnovne škole i svake godine smo nastavili da to nadograđujemo. Već samo godinu dana kasnije, 2018. godine, dramatično smo povećali broj IT odeljenja u srednjim školama, zatim smo uveli predmet Digitalni svet od prvog razreda osnovne škole kako bi učenici od najranijeg uzrasta imali mogućnost da razvijaju algoritamski način razmišljanja i uče kako da bezbedno i funkcionalno koriste informacione tehnologije, a od 2021. godine i osnove razumevanja veštačke inteligencijeu okviru određenih predmeta u osnovnim i srednjim školama. Danas smo jedna od samo 11 zemalja na svetu koja je ovo uspela da uradi“, piše u tekstu Brnabićkinog ekspozea iz 2022.

U Vučevićevom ekspozeu doslovno stoji: „Moramo da nastavimo da budemo jedna od najnaprednijih zemalja na evropskom kontinentu po kvalitetu i inovacijama u našem nastavnom programu. To smo postigli uvođenjem Digitalnog sveta od prvog razreda osnovne škole, kao i Programiranje od petog, povećanog broja IT odeljenja, dok od 2021. godine učenici imaju i Osnove razumevanja veštačke inteligencije u okviru određenih predmeta u osnovnim i srednjim školama. Danas smo jedna od samo 11 zemalja na svetu koja je ovo uspela da uradi.“

Brnabić je pre nešto manje od dve godine obećavala da će se njena vlada „posebno fokusirati na podršku talentovanoj deci“, te da se „mora napraviti strateški pristup u kojem ćemo u najranijem uzrastu moći da prepoznamo talentovanu decu, podržimo ih i pratimo kroz celokupni sistem obrazovanja i dalje sveopšteg učešća u društvu“.

Vučević sada kaže da Vlada Srbije „pokreće niz projekata koji će obezbediti razvoj sistemskog pristupa u prepoznavanju i radu sa ovim učenicima, kao i promovisanje njihovih izuzetnih rezultata, te omogućiti podršku kakvu talentovani i daroviti učenici zaslužuju“.

Bivši i novi premijer saglasni su i kada je reč o dualnom obrazovanju za koje se slobodno može reći da je „naprednjačko čedo“.

Uoči stupanja na dužnost pre nešto manje od dve godine Brnabić je ocenila da se do tada „dualno obrazovanje pokazalo kao jedna od najuspešnijih novina koju smo uveli“, dok je Vučević rekao da „od kada smo 2016. godine uveli u srpsko obrazovanje mogućnost za dualno obrazovanje, dokazali smo da je ova promena jedna od najznačajnijih reformi“.

Brnabić je krajem 2022. obećala da ćemo „nastaviti ulaganje u predškolsko obrazovanje radi obezbeđivanja infrastrukturnih i kadrovskih kapaciteta za što veći obuhvat dece“, a Vučević je pre nekoliko dana kazao da je „zahvaljujući ulaganjima i unapređivanju infrastrukture opremljenosti objekata i kadrovskih kapaciteta predškolskih ustanova, ostvaren širi obuhvat dece kvalitetnim predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem“.

Opširnije čitajte na Danasu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare