Predsednički kandidat koalicije Ujedinjena Srbija Zdravko Ponoš napustio je Narodnu stranku. To se moglo i očekivati nakon njegove odluke iz novembra prošle godine da se ne kandiduje ponovo za mesto potpredsednika u stranci Vuka Jeremića. Ono što se u ovom trenutku ne može ni pretpostaviti jeste da li je ovim završena i Ponoševa politička karijera, kao što se ubrzo nakon predsedničkih izbora 2017. godine desilo tadašnjem predsedničkom kandidatu opozicije Saši Jankoviću.
Narodna stranka u utorak popodne saopštila je da Zdravko Ponoš istupio iz stranke. Ponoš je Narodnoj stranci poslao imejl u kojem je napisao: „Poštovani, ovim putem vas obaveštavam da istupam iz Narodne stranke“.
Prethodno je, u novembru 2021. doneo odluku da se ne kandiduje ponovo za mesto potpredsednika Narodne stranke, a ova odluka usledila je nakon navodnog protivljenja dela ove stranke da upravo Ponoš bude kandidat za predsednika koalicije Ujedinjena Srbija.
Samo dva dana nakon izbora, Ponoš je napustio stranku, a za sada ne želi da o ovoj svojoj odluci govori u medijima.
Uveliko se spekuliše da bi Zdravko Ponoš mogao u budućnosti da osnuje i svoju stranku. Priča se i da bi to zajedno mogao da učini sa Savom Manojlovićem iz
inicijative Kreni – promeni. O svemu tome Ponoš i Manojlović se nikada nisu izjasnili, te je ova priča ostala samo na spekulacijama.
U razgovoru za list Nova profesor Fakulteta političkih nauka Dušan Spasojević kaže da su politički dometi Zdravka Ponoša u ovom trenutku ograničeni i da zavisi
od mnogo faktora.
On je napravio i paralelu između Ponoša i nekadašnjeg predsednilkog kandidata opozicije, bivšeg lidera PSG Saše Jankovića.
Janković je, naime, na tadašnjim izborima osvojio 597.728 glasova, dok je Ponošu na ovim tek završenim pripalo 674.567.
“Ponošev rezultat je pristojan, ali nije mnogo preko toga. Na neki način Ponoš je na ovim izborima ponovio ono što je svojevremeno uradio Saša Janković. Dakle, Ponošev rezultat na predsedničkim izborima je solidan, on ima određenu političku težinu i neki politički potencijal, ali mnogo zavisi od okolnosti i njegovog daljeg odnosa sa opozicionim liderima”, kaže Spasojević.
Glasovi koje je Ponoš osvojio, ističe Spasojević, nisu samo njegovi.
“Jedna stvar je kada vas neko predloži i podrži, a potpuno je drugačija situacija kad ulazite u celu priču sami. Koji su vam resursi, gde su vam ljudi, kakva vam je
ideologija… To su sve vrlo važna pitanja, ako govorimo o mogućnosti da Ponoš samostalno nastavi da se bavi politikom. Ukoliko se bude priključio nekoj postojećoj opozicionoj opciji, to je onda nešto sasvim drugo”.
Kad je reč o tome kojoj se grupi birača Ponoš može obraćati, Spasojević kaže:
“On je sebe u ovoj predsedničkoj kampanji definisao kao levog u ekonomiji, a konzervativnog u društvenim pitanjima. Nalazi se u tom polju birača kojem se obraća Narodna stranka, ali i DSS. Dakle, to je slična publika kojoj se obraća lider te stranke Miloš Jovanović, sa nešto zapadnijim stavovima“, navodi naš sagovornik.
Na kraju ocenjuje i da je Ponoš u kampanji otišao više desno u pokušaju da dopre i do glasača SNS.
„Ali može se desiti da se u budućnosti, ukoliko uopšte bude nastavio da se bavi politikom, vrati liberalnijim, građanskim opcijama, gde i pripada”, zaključuje
Spasojević.
BONUS VIDEO: Zdravko Ponoš za Nova.rs
Pratite nas i na društvenim mrežama: