Poslanik Narodne stranke Stefan Jovanović pozvao je danas u Strazburu Parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope (SE) da odbaci nastojanja Kosova da postane član SE, navodeći da je "potpuno jasno" da Priština ne ispunjava "ni osnovne uslove" za članstvo.
Kako je prenela Narodna stranka, Jovanović je na zasedanju Parlamentarne skupštine SE ocenio da „oni koji narušavaju teritorijalni integritet suverenih država, krše medjunarodno pravo i osnovna ljudska prava ne smeju biti prihvaćeni u organizacije posvećene zaštiti tih principa“.
Jovanović je kazao i da su Srbi postali najugroženija etnička grupa u Evropi, „i to pod budnim okom secesionističkih vlasti u Prištini“.
„Činjenica da su samo ove godine zabeležena 102 incidenta protiv srpske zajednice na Kosovu i Metohiji doprinosi višedecenijskoj mračnoj slici maltretiranja i zlostavljanja Srba“, rekao je poslanik Narodne stranke.
Ocenio je da bi eventualna odluka da se razmotri zahtev samoproglašenog Kosova za prijem u Savet Evrope predstavljala „jasan raskid sa dugogodišnjom praksom, jer bi podele i razdore stavila iznad osnovnih vrednosti te organizacije“.
„Savet Evrope se od osnivanja 1949. godine razvio u organizaciju od 46 članova i svi su jednoglasno primljeni u članstvo i uz punu podršku evropske zajednice naroda, dok sada mnoge članice s pravom ne priznaju samoproglašeno Kosovo kao nezavisnu državu“, rekao je Jovanović.
Dodao je da je u godini u kojoj je Savet Evrope više puta zauzeo principijelan stav o potrebi poštovanja teritorijalnog integriteta svojih članica „od vitalnog značaja da se ta pozicija zadrži dosledno i bez izuzetka“.
„Vlasti u Prištini su 2008. godine jednostranim aktom secesije grubo prekršile Ustav Srbije i Rezoluciju Saveta bezbednosti 1244. Pritom, njihova loša praksa nepoštovanja osnovnih ljudskih prava i vladavine prava je u oštroj suprotnosti sa njihovom željom da se učlane u Savet Evrope“, rekao je Jovanović.
Podsetio je da je Evropska unija za svoj cilj proglasila podsticanje mira i stabilnosti u regionima i državama koje se graniče sa EU, ali da je „nažalost, prečesto davala prednost stabilnosti u odnosu na demokratiju“.
Jovanović je dodao da Narodna stranka pozdravlja pokretanje inicijative za stvaranje evropske političke zajednice kao pozitivan korak, i izrazio nadu da će nova metodologija proširenja EU učiniti proces pristupanja „opipljivijim za buduće članice“.