Čestitka predsednika SAD Džozefa Bajdena upućena povodom Sretenja - Dana državnosti Srbije predsedniku Aleksandru Vučiću ne može se tumačiti kao primer diplomatske čestitke za nacionalni praznik druge države, ocenjuje bivši diplomata Vladislav Jovanović.
On za Tanjug ukazuje da se „dan radosti za drugu državu“ uobičajeno koristi za ponavljanje spremnosti za unapređenje odnosa u raznim oblastima, po mogućstvu i razvijanje prijateljskih odnosa što, kako ističe, svakako nije „fokusiranost na međusobno priznanje Srbije i tzv. Kosova“.
„Skoro pa nikada se diplomatska čestitka ne optereti posebnim zadatkom i to najtežim mogućim u međusobnim odnosima između Srbije i Amerike. Traženje od Srbije da se u narednom periodu posveti rešavanju pitanja Kosova na način suprotan nacionalnim i državnim interesima i njenom Ustavu, nešto je što nije uobičajeno i nije dobro da se nađe ni u jednom diplomatskom udžbeniku kao primer čestitke praznika jednoj zemlji“, navodi Jovanović.
On dodaje da je posredi pitanje u čijem je, kako kaže, nastanku i trajanju Amerika direktno i najviše doprinela.
Prema njegovim rečima, sve izneseno u čestitki predstavlja pokazatelj da se Džozef Bajden nije mnogo promenio od izdanja „u svojoj ranijoj koži“.
„Naprotiv, to pokazuje da on smatra da direktnim i ultimativnim pritiskom na Srbiju može da izdejstvuje maksimalni cilj za SAD i kosovske Albance – priznanje nezavisnosti Kosova“, zaključio je bivši diplomata i dodao da pritisak da se prizna Kosovo označava i težnju novoizabranog američkog predsednika za amnestijom kako SAD tako i NATO pakta za, kako smatra, sve što su Srbiji i srpskom narodu učinili u poslednjih trideset godina.
Bajden je Vučiću za Dan državnosti uputio čestitku u kojoj se potvrđuje opredeljenje SAD za podrškom pravnoobavezujućem sporazumu o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa između Srbije i tzv. Kosova, ali se istovremeno naglašava „fokusiranost na međusobno priznanje“ Srbije i tzv. Kosova.
Pratite nas i na društvenim mrežama: